Zaawansowany rak piersi: wiedza na wyciągnięcie ręki
Diagnoza nowotworu przerzutowego często budzi lęk i obawę o przyszłość1. Znacznie utrudnia próbę odnalezienia się pacjentki w nowej, trudnej sytuacji. Dostęp do wiedzy na temat raka piersi, którego zaawansowana postać również poddaje się leczeniu i coraz częściej przybiera postać choroby przewlekłej, może okazać się przydatny w oswojeniu choroby. Z myślą o pacjentkach i ich bliskich powstał serwis: "Zaawansowany Rak Piersi. Wiem więcej!".
27.06.2022 | aktual.: 27.06.2022 22:01
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zaawansowany rak piersi może mieć postać miejscowo zaawansowanego raka piersi (III stadium rozwoju) oraz uogólnionego raka piersi, czyli rozsianego, w którym doszło do przerzutów do innych organów lub kości (IV stadium rozwoju)2.
Rak piersi jest chorobą zróżnicowaną pod względem typów, a określenie "rak piersi" oznaczać może schorzenia o różnym przebiegu, rokowaniu i odpowiedzi na leczenie. W diagnostyce nowotworu piersi istotne jest określenie stadium zaawansowania nowotworu oraz analiza stanu receptorów hormonalnych oraz ekspresji receptora HER2. Ocena receptorów hormonalnych oraz ekspresji receptora HER2 dokonana z biopsji gruboigłowej umożliwia określenie podtypu biologicznego nowotworu, a to z kolei determinuje taki dobór właściwego leczenia2 .
Miejsce dla pacjentek i ich bliskich, by wiedzieć więcej
W ramach kampanii edukacyjnej "Zaawansowany Rak Piersi. Wiem Więcej!", we współpracy merytorycznej z lekarzami i organizacjami pacjentów, uruchomiono serwis edukacyjny, który zawiera wiedzę na temat tego nowotworu i jego leczenia. Pacjentki znajdą tu praktyczne informacje i terminy dotyczące zarówno samego raka piersi, jak i różnych aspektów życia z chorobą. Na stronie dostępne są także m.in. wideokursy psychologiczne, a także lista kontaktów do organizacji wspierających.
Na portalu dostępny jest darmowy, gotowy do pobrania "Poradnik dla pacjentek z zaawansowanym rakiem piersi". To baza praktycznej wiedzy dla kobiet chorujących na zaawansowaną postać nowotworu. Znalazły się w nim podstawowe informacje o chorobie, takie jak opis podtypów biologicznych, ścieżek terapeutycznych, wyjaśnienie najważniejszych terminów, lista pytań do lekarza, a także wskazówki, na co pacjentka powinna zwracać uwagę podczas swojego leczenia. W poradniku objaśnione zostały też zagadnienia dotyczące dobrostanu psychicznego: jak radzić sobie z lękiem i depresją, jak rozmawiać z najbliższymi o chorobie i gdzie szukać wsparcia. To również kompendium praktycznych informacji związanych z codziennym życiem.
Poradnik został zaprojektowany tak, aby towarzyszyć pacjentce na każdym etapie choroby. Jest notatnikiem i poręczną pigułką wiedzy, do której w każdej chwili można zajrzeć. Zawiera kontakty do organizacji pacjentów oraz certyfikowanych placówek, które mogą udostępnić refundowane w Polsce opcje terapeutyczne.
Poradnik można pobrać na stronie kampanii: Materiały do pobrania - Zaawansowany rak piersi - Wiem Więcej.
Oswoić strach i lęk wiedzą
Kobiety, opisując to, czym jest dla nich przerzutowy rak piersi, skupiają się na kilku elementach. Zwracają uwagę na rozwój choroby i jej rozprzestrzenianie się. Podkreślają również emocje jej towarzyszące: niepewność, lęk i strach. Niekiedy kobiety nastrajają się po diagnozie bojowo. Są gotowe na podjęcie leczenia, są optymistkami, świadomymi choroby, z którą się mierzą, wiedzą, że leczenie będzie długie i nie zniknie z ich życia3. Niewątpliwie rak piersi jest chorobą, która zaburza w istotny sposób całe życie chorej i jej rodziny we wszystkich jego aspektach. Z chorobą zmaga się nie tylko pacjentka, ale również jej otoczenie, w tym bliscy, choroba tworzy w systemie rodzinnym zmianę, zakłóca dotychczasowy ład i wpływa na relacje.
- Obserwuję zmieniające się na przestrzeni lat postrzeganie problemu raka piersi nie tyko w medycynie, ale także w przestrzeni publicznej. O wczesnym raku piersi mówimy i piszemy od dziesięcioleci. Popularyzujemy badania profilaktyczne, co nie tylko zwiększa wczesną wykrywalność raka piersi, ale także podnosi poziom ogólnej świadomości zdrowotnej i wiedzy o chorobach nowotworowych w społeczeństw. Temat zaawansowanego raka piersi pozostawał przez lata tematem tabu. Do końca XX wieku był niemal nieobecny w mediach. Trudno się temu dziwić. Przez lata badań nad rakiem piersi nie odnotowano takiego postępu w zakresie leczenia chorych na zaawansowanego raka piersi, jakiego byśmy oczekiwali – zarówno my, lekarze, jak i chorzy oraz ich bliscy. Rak piersi z przerzutami pozostaje chorobą nieuleczalną. Postęp w zakresie leczenia pozwala nam jednak powiedzieć dziś, że zaawansowany rak piersi jest chorobą poddającą się leczeniu. Poza oczywistą potrzebą postępu w leczeniu zaawanasowanego raka piersi istnieje konieczność edukacji chorych i ich bliskich w zakresie choroby i sposobów radzenia sobie z nią, a także edukacja całego społeczeństwa, które w różny sposób może wspierać chorych w ich życiu z zaawansowanym rakiem piersi – mówi dr hab. n. med. Barbara Radecka, prof. UO, Opolskie Centrum Onkologii3.
Nowotwór piersi to aktualnie najczęściej występujący nowotwór złośliwy na świecie, w ubiegłym roku zachorowało na niego aż 2,3 mln osób4. Szacuje się, że u ok. 12% chorych może dojść do rozsiewu5. W Polsce stanowi on ok. 22% wszystkich zachorowań na nowotwory u kobiet6. Szacuje się, że w Polsce na raka piersi choruje rocznie ok. 25 tys. kobiet7.
O kampanii
Kampania edukacyjna "Zaawansowany Rak Piersi. Wiem Więcej!" jest skierowana zarówno do kobiet, u których rozpoznano zaawansowanego raka piersi, jak i ich najbliższych: rodziny, przyjaciół, znajomych. Inicjatorem i organizatorem kampanii jest Novartis we współpracy z partnerami społecznymi: Federacją Stowarzyszeń "Amazonki", Polskimi Amazonkami Ruch Społeczny, Fundacją Onkocafe-Razem Lepiej, Fundacją Rak’n’Roll Wygraj Życie i Fundacją OmeaLife Rak piersi nie ogranicza.
Piśmiennictwo:
- Raport: "Pacjentki z zaawansowanym rakiem piersi w Polsce: wiedza na temat choroby, komfort życia i sytuacja zawodowa"; raport powstał w ramach kampanii: "Zaawansowany rak piersi. Wiem więcej!", Warszawa, październik 2020, http://zrp.myf2f.pl/wp-content/uploads/2021/06/NOVARTIS_Raport_Zaawansowany_Rak_Piersi_PL2010095081.pdf, dostęp: 02.06.2022
- Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz (red.), Rak Piersi. Poradnik dla pacjentek, str. 7 - 10
- Raport: "Pacjentki z zaawansowanym rakiem piersi w Polsce: wiedza na temat choroby, komfort życia i sytuacja zawodowa"; raport powstał w ramach kampanii: "Zaawansowany rak piersi. Wiem więcej!", Warszawa, październik 2020, http://zrp.myf2f.pl/wp-content/uploads/2021/06/NOVARTIS_Raport_Zaawansowany_Rak_Piersi_PL2010095081.pdf, data dostępu: 06.02.2022 r.
- International Agency for Research on Cancer, World Cancer Day: Breast cancer overtakes lung cancer in terms of number of new cancer cases worldwide. Iarc showcases key research projects to adress breast cancer, https://www.iarc.who.int/news-events/world-cancer-day-2021/, data publikacji: 04.02.2021.
- O. Peart, Metastatic Breast Cancer, "Radiologic Technology" May/June 2017, nr 88, abstract, http://www.radiologictechnology.org/content/88/5/519M.short, data dostępu: 02.06.2022 r.
- Krajowy Rejestr Nowotworów, dane na podstawie raportu wygenerowanego na stronie http://onkologia.org.pl/raporty/, data dostępu; 02.06.2022 r.
- Dane opracowane przez European Cancer Information System (ECIS) na zlecenie Komisji Europejskiej, pełny raport dostępny na stronie: https://ecis.jrc.ec.europa.eu/explorer.php, data dostępu: 02.06.2022r.
PL2206106518