Zaburzenia w oddawaniu moczu
Bolesność przy i po oddaniu moczu jest oznaką stanu zapalnego, kłopotów urologicznych, przepuklin i lub obniżenia narządu rodnego.
Bolesność przy i po oddaniu moczu jest oznaką stanu zapalnego, kłopotów urologicznych, przepuklin i lub obniżenia narządu rodnego.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu
Pojawia się przy wysiłku fizycznym, który uruchamia tłocznię brzuszną (kaszel, kichanie, dźwiganie, biegnięcie itp.). Mechanizm jest taki, że ciśnienie w pęcherzu moczowym wzrasta i osiąga wartość większą niż ciśnienie zamknięcia cewki moczowej. Przyczyny to:
- obniżenie narządu rodnego i cewki moczowej, oraz jego przepukliny;
- osłabienie siły mięśni mających wpływ na zamykanie cewki moczowej;
- anatomiczne skrócenie cewki moczowej.
Naglące nietrzymanie moczu, niestabilność mięśnia wypieracza pęcherza moczowego
Występuje tu nagłe oddanie moczu, a objawem dość charakterystycznym jest konieczność oddania moczu przy usłyszeniu dźwięku płynącej wody, czy też przy zetknięciu się z zimną wodą.
Przyczyny tego schorzenia najprawdopodobniej leżą w zaburzeniach neurologicznych i psychosomatycznych w obrębie pęcherza moczowego, do których zaliczyć możemy:
- choroby układu nerwowego (stwardnienie rozsiane, parkinsonizm);
- podrażnienie miejscowe w obrębie pęcherza moczowego (stany po zabiegach chirurgicznych, ciała obce).
Odruchowe nietrzymanie moczu
Inaczej schorzenie to nazywa się tzw. pęcherzem neurogennym. Jest to niekontrolowane oddawanie moczu, któremu nie towarzyszy uczucie nagłej potrzeby oddania moczu. Dopiero uczucie wilgotności powoduje, iż dana osoba orientuje się, że doszło do oddania moczu.
Nietrzymanie moczu paradoksalne Mówimy o nim wtedy, kiedy niewłaściwie funkcjonuje mechanizm opróżniania pęcherza moczowego. Dochodzi do przepełnienia pęcherza moczowego aż do granic wytrzymałości zwieraczy i do wycieku moczu. Najpierw jest to wyciek niewielki, który może przejść w wyciek ciągły.
Dochodzić do tego może na skutek zaburzeń neurologicznych, stanów zwężających światło dróg odprowadzających mocz (guzy, zrosty, urazy, ciała obce) oraz niektórych leków.