Zacieki z soli na butach - jak się ich pozbyć?
W tym roku śnieg przyszedł do nas szybciej niż zima kalendarzowa. Duża ilość zamarzniętego śniegu i stosowanie soli przyczyniają się do plam i zacieków, które bywają trudne do usunięcia. Sprawdź, jak chronić buty przed niszczącym działaniem soli.
13.12.2022 | aktual.: 13.12.2022 10:38
Pielęgnacja butów domowymi sposobami
Specjalne preparaty do czyszczenia obuwia z zimowych zanieczyszczeń nie należą do najtańszych. Pamiętaj jednak, że czasem wystarczy staranne wyczyszczenie oraz odrobina uwagi. Nie zostawiaj przemoczonych i brudnych butów, które wystarczy przetrzeć szczotką lub mokrą ściereczką. Na czystą powierzchnię buta nałóż odrobinę oliwki, oleju czy też tłustego kremu. Zetrzyj nadmiar domowych preparatów za pomocą chusteczki lub ściereczki i ciesz się swoim obuwiem na lata.
Nie należy jednak używać silnych środków chemicznych, których używamy do czyszczenia piekarników czy kuchenek. Detergenty pozostaw do sprzątania domu, ponieważ silnie niszczą powierzchnie materiałowe. Wielokrotne użycie ich na obuwiu może równać się z użyciem papieru ściernego — jedno przetarcie przynosi szybkie rezultaty, które ostatecznie niszczą doszczętnie materiał obuwia.
Zacieki z soli – co robić?
Powstałe zacieki z chlorku sodu nie schodzą łatwo, dlatego najlepiej usuwać je prosto po przybyciu do domu. Jeśli jednak się zapomnisz, to nie martw się! Postaw na profesjonale środki lub odsalacz do obuwia, dzięki którym pozbędziesz się plam w mgnieniu oka. Niestety zbyt długo pozostawiona sól na obuwiu ma negatywny wpływ na kolor i jakość włókien butów materiałowych. Skórzane buty mogą stać się również niezdatne do chodzenia w nich przez kolejny sezon, dlatego nie odkładaj czyszczenia zabrudzonego obuwia na następną zimę!
Jesteśmy przekonani, że w swoim domu znajdziesz niezbędne składniki do pozbycia się soli na obuwiu. Buty najlepiej potraktować roztworem ciepłej wody z octem. Jest to najmniej inwazyjna metoda. Należy natomiast pamiętać, aby zachować odpowiednie proporcje wody i octu 1:1. Zwilż ściereczkę w roztworze i przetrzyj lekko plamy i pozostaw do całkowitego wyschnięcia. Kolejny łatwy sposób, to użycie kilku kropli płynu do mycia naczyń z wodą. Jest to podobna metoda do tej z octem, z tym że tutaj możesz użyć dodatkowo gąbki.
Zapobiegaj szkodliwemu działaniu soli poprzez impregnacje. Jest to sposób, w którym wytwarza się niewidoczną powłokę ochronną na butach. Używaj do tego sprawdzonych preparatów — najczęściej w swojej nazwie lub opisie zawierają one słowo "impregnat". Kolejny etap to ich czyszczenie. Na rynku istnieje wiele preparatów, choć niezwykle cenimy sobie chusteczki, do czyszczenia obuwa. Jedno szybkie przetarcie wystarczy do odpowiedniego zabezpieczenia twoich butów przed szkodliwym działaniem soli.
Buty w pralce – czyli, jak nie czyścić obuwia
Wiemy doskonale, że mało wymagające metody kuszą najbardziej. A najlepiej takie, które w naszym wyobrażeniu przyniosą spektakularny efekt. Wsadzenie butów do pralki to chwila, ale naprawienie odklejonej podeszwy już do najłatwiejszych zadań nie należy. Pranie obuwia może doprowadzić do całkowitych uszkodzeń niż poprawy jego stanu. Odradzamy też zbyt częstego używania domowych środków do czyszczenia – niech służą ci one tylko w nagłych wypadkach. Na co dzień korzystaj z profesjonalnych preparatów. Pamiętaj, że przyniosą one jak najlepsze efekty oraz że czyszczenie butów wymaga dyscypliny. Regularna konserwacja powinna nam wejść w nawyk — szczególnie w sezonie zimowym.