FitnessZaczerwienienie? Obrzęk? Czas na ginekologa!

Zaczerwienienie? Obrzęk? Czas na ginekologa!

Brak higieny intymnej lub jej nieprawidłowe przestrzeganie często prowadzi do licznych stanów zapalnych sromu i pochwy – przestrzega Artur Nowak, specjalista położnictwa i ginekologii.

Zaczerwienienie? Obrzęk? Czas na ginekologa!
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

10.03.2010 | aktual.: 22.06.2010 14:07

- Brak higieny intymnej lub jej nieprawidłowe przestrzeganie często prowadzi do licznych stanów zapalnych sromu i pochwy – przestrzega Artur Nowak, specjalista położnictwa i ginekologii.

Dlaczego dbanie o higienę intymną jest tak ważne?

- Okolica intymna kobiety jest bardzo delikatną, wrażliwą i skłonną do podrażnień częścią ciała. Jej codzienna, kompleksowa pielęgnacja na każdym etapie życia i w każdym wieku to klucz do zdrowia kobiety. Narządy płciowe żeńskie ze względu na swoja budowę i cykl menstrualny są w sposób szczególny narażone na objawy infekcji i dlatego nieprzestrzeganie zasad higieny intymnej może w konsekwencji prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Jakie to mogą być problemy, czyli czym grozi nieprzestrzeganie albo przestrzeganie niewłaściwe higieny intymnej?

- W skład biocenozy pochwy wchodzi ponad 100 różnych bakterii i drobnoustrojów. Wykładnikiem prawidłowej flory bakteryjnej pochwy jest pałeczka kwasu mlekowego (Lactobaicillus vaginalis) wytwarzająca kwas mlekowy. Substancja ta jest głównym czynnikiem utrzymującym kwasowe środowisko w pochwie. Nieprzestrzeganie albo niewłaściwe przestrzeganie higieny intymnej prowadzi do zaburzenia tej delikatnej równowagi, co w konsekwencji doprowadza do patologicznego rozwoju innych bakterii lub mikroorganizmów pochwowych i powoduje infekcje sromu i pochwy. Mówiąc o niewłaściwym przestrzeganiu higieny, mam na myśli kontrowersyjne sposoby, jak stosowanie szarego mydła, żelu pod prysznic, nie mówiąc już o jogurtach, czy czosnku. Także zbyt częste mycie narządów płciowych wysusza błony śluzowe, narusza równowagę bakteryjną i powoduje większą podatność na uszkodzenia i zakażenia. W takim razie co jest najlepsze do mycia? Żele, pianki, mydła?

- Żele pod prysznic i mydła są nieodpowiednie, ponieważ alkalizują środowisko pochwy naruszając kwasową ochronę miejsc intymnych i sprzyjają rozwojowi patogennych drobnoustrojów. Do higieny intymnej należy używać preparatów o odpowiednio niskim poziomie pH, zawierających w swoim składzie pałeczki kwasu mlekowego, a także wyciągi o działaniu przeciwzapalnym i łagodzącym podrażnienia. Warto też zwrócić uwagę czy stosowany preparat jest testowany dermatologicznie i nie będzie powodował podrażnień i uczuleń. Najkorzystniejsze jest mycie pod bieżącą wodą o umiarkowanej temperaturze, a do osuszania używanie oddzielnego ręcznika.

Jakie są najczęstsze choroby, na które zapadają kobiety nie dbające o właściwą higienę intymną?

- Brak higieny intymnej lub jej nieprawidłowe przestrzeganie często prowadzi do licznych stanów zapalnych grzybiczo – bakteryjnych sromu i pochwy. Infekcja poprzez ciągłość często obejmuje cewkę moczową i pęcherz moczowy dając objawy częstego i bolesnego oddawania moczu. Nieleczone przewlekłe zakażenie sromu i pochwy, drogą wstępującą rozprzestrzenia się na trzon macicy, jajowody i jajniki powodując w nich liczne zmiany pozapalne. Jest to jedna z przyczyn niepłodności i występowania ciąż pozamacicznych.

W takim razie jakie niepokojące objawy powinny skłonić kobietę do wizyty u ginekologa?

- Pierwszymi objawami zapalenia okolic intymnych jest zaczerwienienie, obrzęk i świąd sromu i pochwy. Często dodatkowym symptomem infekcji są upławy o różnej konsystencji, zabarwieniu i intensywności. Występowanie chociaż jednego z tych objawów powinno zaniepokoić panie i skłonić do niezwłocznej wizyty u ginekologa i podjęcie właściwego leczenia.

Artur Nowak jest lekarzem specjalistą położnictwa i ginekologii pracującym w Poliklinice Ginekologiczno-Położniczej dr Arciszewskiego w Białymstoku.

Komentarze (39)