Zaczynasz biegać? Z odpowiednim ekwipunkiem trening będzie łatwiejszy
Pogoda za oknem zachęca do wysiłku na świeżym powietrzu i zadbania o sylwetkę. Trening nie będzie drogą przez mękę, jeśli skompletujesz odpowiedni ekwipunek.
02.05.2018 | aktual.: 04.05.2018 08:17
Poniżej znajdziesz kilka akcesoriów, które przydadzą się biegaczom niezależnie od stadium zaawansowania. Jeśli myślisz poważnie o uprawiania joggingu, warto zacząć od podstaw.
Zadbaj o podstawy
Nie bez powodu mówi się, że najtrudniej jest zacząć. Bóle mięśni, zadyszka po pierwszych przebiegniętych krokach i niewygodne buty mogą szybko ostudzić zapał tych, którzy marzą o wzmocnieniu kondycji i wysmukleniu sylwetki. Jeśli do tego dojdą odciski i otarcia na stopach, buty do biegania skończą na dnie szafy i nieprędko ujrzą światło dzienne.
By temu zapobiec, warto zainwestować w odpowiednie obuwie. Powinno być dopasowane do kształtu stopy, wysokości podbicia, a także rodzaju terenu, po którym zamierzasz biegać. Buty przeznaczone do biegania po mieście nastawione są głównie na amortyzację podbicia stóp podczas pokonywania kolejnych kilometrów. Obuwie trailowe to wersja terenowa, która dzięki grubej podeszwie i wyraźnie zarysowanemu bieżnikowi dba o odpowiednią stabilizację stopy i zwiększa przyczepność do śliskiego i zmiennego podłoża.
Nieustannie podnoś poprzeczkę
Inną rzeczą, która może zniechęcić potencjalnego biegacza, jest brak natychmiastowych i zauważalnych efektów. Jeśli chcesz zacząć biegać ze względu na zrzucenie dodatkowych kilogramów, pierwsze wyraźne zmiany zaobserwujesz dopiero po kilku tygodniach wyczerpującego treningu połączonego z rygorystyczną dietą.
By zobaczyć nieco subtelniejsze zmiany, jakie zachodzą w trakcie treningu, należy przez cały czas monitorować swój wysiłek. Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z bieganiem, przyjmują zasadę 2 minuty biegu + 1 minuta marszu. W miarę postępów czas, który poświęcają na bieg, staje się o wiele dłuższy. Po tygodniu lub dwóch okaże się, że ten sam dystans udaje się pokonać w o wiele krótszym czasie. By jeszcze bardziej kontrolować treningi, warto zaopatrzyć się w specjalną opaskę na rękę.
Urządzenie jest w stanie nie tylko zmierzyć przebieg trasy i pokonany dystans, ale również kontroluje tętno podczas wysiłku, a także będzie w stanie monitorować fazy snu. Poza tym większość urządzeń działa jak klasyczny smartwatch, między innymi pozwala monitorować połączenia przychodzące.
Swoboda i wygoda
Podczas treningu liczy się również to, by w ubraniu czuć się jak najbardziej komfortowo. Wilgotna, przylegająca do ciała koszulka przy każdym podmuchu wiatru będzie powodować duży dyskomfort, dlatego wybierając ubranie treningowe, lepiej zaopatrzyć się w odzież termoaktywną. Jej zadaniem jest nie tylko wchłanianie wilgoci, ale także odprowadzanie jej do zewnętrznych warstw ubrania. Dzięki temu dba o odpowiednią wentylację ciała, minimalizuje powstawanie brzydkich zapachów i zapewnia należytą ochronę mechaniczną.