FitnessZadbaj o oczy

Zadbaj o oczy

Codziennie korzystamy z komputerów, telewizorów, ekranów, czytamy przy słabym oświetleniu. Jak znoszą to nasze oczy? Źle! Pomóżmy im przetrwać w tych trudnych warunkach i zachowajmy zdrowym wzrok.

Zadbaj o oczy
Źródło zdjęć: © sxc.hu

17.03.2011 | aktual.: 08.06.2018 14:36

Codziennie korzystamy z komputerów, telewizorów, ekranów, czytamy przy słabym oświetleniu. Jak znoszą to nasze oczy? Źle! Pomóżmy im przetrwać w tych trudnych warunkach i zachowajmy zdrowym wzrok. - Już prawie co drugi gimnazjalista cierpi na krótkowzroczność, a u trzydziestolatków pojawiają się takie dolegliwości jak dwojenie, problemy z akomodacją, zaczerwienienie i przesuszenie oka - mówi mgr Anna Jankowska, ortoptystka.

Przyczyna? Wielogodzinne ślęczenie przed monitorem, a dla odpoczynku - oglądanie telewizji. Z elektroniki nie da się zrezygnować, ale warto zadbać o to, by szkodziła oczom jak najmniej.

Komputerowe BHP

Dlaczego praca przy komputerze szkodzi oczom? To wielogodzinne skupienie wzroku na jednym punkcie, tak intensywne, że znacznie spada częstotliwość mrugania. Efekt? Oko staje się suche, zaczerwienione, pojawia się uczucie pieczenia. Dodatkowo, komputer ogrzewa powietrze, wysusza je i zmienia jego jonizację. Jak zminimalizować jego szkodliwy wpływ?

- Starajmy się nawilżać powietrze - radzi Anna Jankowska. - Ustawmy w pobliżu monitora naczynie z wodą, przyda się kilka roślin, które oczyszczają powietrze. Bardzo ważne jest też ustawienie komputera. W miarę możliwości odsuńmy biurko od okna, by światło nie odbijało się od monitora. Sam monitor powinien być odsunięty od oczu na odległość około 50-60 cm, dlatego jego minimalna przekątna to 14 cali – inaczej nie będziemy mogli swobodnie z niego czytać.

Jakie światło będzie najkorzystniejsze? Przede wszystkim - rozproszone. - Nie ma nic gorszego niż praca w ciemnym pokoju, przy małej lampce na biurku - mówi Anna Jankowska. Oświetlona powinna być też klawiatura. Jeśli przy komputerze spędzamy naprawdę dużo czasu, warto zainwestować w okulary ze specjalnym filtrem. Nawet, jeśli nie mamy wady wzroku. Dodatkowo, warto też zaopatrzyć się krople nawilżające, tzw. sztuczne łzy. Dzięki nim unikniemy nieprzyjemnego pieczenia i zaczerwienienia.

Gimnastyka dla oka

Kodeks pracy sprzyja naszym oczom! Po każdej godzinie pracy przed monitorem mamy prawo do 5 minut przerwy. Na co? Na przykład na wykonanie telefonów czy zaniesienie dokumentów do innego pokoju - nasze oczy wtedy odpoczywają. Jeśli jednak nie masz żadnych pilnych zadań do wykonania, wykorzystaj tę przerwę na krótką gimnastykę.

Najprostsze ćwiczenie to podejście do okna i przenoszenie wzroku z bliskich przedmiotów na coraz bardziej oddalone i z powrotem. Idealnie, jeśli za oknem masz choć trochę zieleni - to działa odprężająco na oczy. Prostym, a bardzo skutecznym ćwiczeniem jest też tzw. palming. Jak je wykonać? Oprzyj łokcie i szczelnie zasłoń oczy. Postaraj się rozluźnić, oddychaj powoli i głęboko. Poczekaj, aż przed oczami przestaną pojawiać się kolorowe kręgi i zygzaki - to znak, że wzrok jest przemęczony.

Nakarm oczy

Oczy potrzebują witamin. Jakich? Przede wszystkim witaminy A, która odpowiada za zachowanie widzenia po zmroku (jej niedobór skutkuje tzw. kurzą ślepotą). Znajdziesz ją w wątróbce drobiowej, jajkach, mleku oraz tłustych rybach. Odmianą witaminy A jest beta karoten (tak, to ten odpowiadający za piękną opaleniznę). Jego źródło to przede wszystkim warzywa i owoce: marchewka, dynia, pomidory, fasolka szparagowa, wiśnie i pomarańcze. Uwaga: witamina A rozpuszcza się w tłuszczach, więc nie zapomnij o uwzględnieniu w swojej diecie odrobiny oliwy z oliwek.

Oczy potrzebują też witaminy C, którą znajdziesz w cytrusach, truskawkach i porzeczkach. Do swojego jadłospisu dorzuć jeszcze brokuły i kalafior, nie zapominaj o borówkach - zawierają cenne antyoksydanty, które pomagają chronić wzrok przed skutkami promieniowania ultrafioletowego i zanieczyszczeń powietrza. Ta dieta coś Ci przypomina? I słusznie - naszym oczom służy po prostu zdrowe i urozmaicone odżywianie się, zgodne z piramidą dietetyczną.

A suplementy?
- Cały czas brak jednoznacznych dowodów na to, że tabletki rzeczywiście wzmacniają wzrok - tłumaczy Anna Jankowska. - Na pewno lepiej zainwestować choćby w mrożone owoce i świeże soki - dodaje.

Co jeszcze szkodzi oczom?

- Noszenie okularów przeciwsłonecznych kupowanych poza salonami optycznymi - najczęściej są pozbawione niezbędnych filtrów ochronnych.
- Palenie papierosów i przebywanie w zadymionych pomieszczeniach.
- Spanie przy świetle, w źle zaciemnionym pomieszczeniu (zainwestuj w rolety).
- Źle dobrane okulary korekcyjne i soczewki.
- Złe oświetlenie podczas czytania lub oglądania telewizji.
- Miejskie zanieczyszczenia (smog i spaliny samochodowe).

apa/kg

Źródło artykułu:WP Kobieta
zdrowieoczyokulary
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)