Zagadka bezsenności rozwiązana
Jak informuje ScienceDaily, naukowcom udało się znaleźć przyczynę bezsenności. Odpowiada za nią stężenie enzymu PDE4 w mózgu.
Jak informuje ScienceDaily, naukowcom udało się znaleźć przyczynę bezsenności. Odpowiada za nią stężenie enzymu PDE4 w mózgu. Jeśli znajdzie się odpowiedni lek, obniżający poziom tego enzymu, kłopoty ze snem mają szansę zniknąć.
Wielu ludzi regularnie walczy z bezsennością. Do jej objawów należą zapominanie, czy zakłócone funkcjonowanie umysłowe. Wskutek braku snu cierpią pamięć oraz możliwości uczenia się. Robbert Havekes wraz z zespołem, badając myszy, doszli do wniosku, że zakłócenia snu zależą od funkcji specjalnego mechanizmu molekularnego w hipokampie, obszarze mózgu, odpowiedzialnym za utrwalenie nowych wspomnień.
Naukowcy nie pozwalali spać myszom przez 5 godzin, a później badali w ich mózgach stężenie cAMP i PDE4. Okazało się, że bezsenność doprowadziła do zwiększenia poziomu enzymu PDE4, a obniżenia stężenia molekuły cAMP. cAMP odgrywa ważną rolę w tworzeniu się nowych połączeń pomiędzy komórkami mózgu w hipokampie i wzmacnianiu komórek już istniejących. Bez tych procesów nie możemy się uczyć.
Badacze zahamowali aktywność enzymu PDE4 i odkryli, że przeciwdziałało to skutkom zakłóceń snu. Brak snu prowadził do zwiększonej aktywności PDE4, który w odpowiedzi blokował działanie cAMP. W konsekwencji tworzyło się mniej połączeń nerwowych w hipokampie.
Odkrycie nie tylko pokazuje, w jaki sposób brak snu prowadzi do problemów, ale także jak te problemy mogą być rozwiązane. Leki, które stymulują działanie cAMP mogą przeciwdziałać skutkom zaburzeń snu.
Neurobiolog Robbert Havekes otrzymał grant z programu NWO's Rubicon w 2007 r. Program ten umożliwia osobom, które właśnie zrobiły doktorat, możliwość zdobycia doświadczenia na najlepszych uniwersytetach za granicą. Havekes pracuje obecnie na University of Pennsylvania.