Zakazane w pociągu. Przyłapani zapłacą nawet 1900 zł

Czego nie można robić w pociągu?
Czego nie można robić w pociągu?

30.04.2024 12:09, aktual.: 01.05.2024 14:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Majówka - zwłaszcza tak piękna, jak w tym roku - zachęca do podróżowania. Jedną z najbezpieczniejszych i najwygodniejszych form transportu jest pociąg. Przemieszczanie się nim wiąże się jednak z pewnymi ograniczeniami. Czego nie można przewozić w pociągu i za co grozi dotkliwa kara finansowa?

PKP Intercity zapowiedziało w oficjalnym komunikacie, że w okresie od 30 kwietnia do 5 maja "zwiększy liczbę kursujących pociągów, wydłuży ich relacje oraz planowo wzmocni 182 składy dodatkowymi 238 wagonami". Wśród docenionych przez przewoźnika kierunków znalazły się m.in. Trójmiasto, Szczecin oraz inne duże polskie turystyczne miasta, jak Kraków czy Wrocław.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zabronione w pociągu. Grozi ci wysoki mandat

Przed podróżą warto upewnić się, jakie czynności, praktyki i zachowania są zakazane w pociągu. W tym celu przeczytaliśmy aktualnie obowiązujący, liczący 69 stron "Regulamin przewozu pociągami PKP Intercity". Czego dotyczą najważniejsze zakazy?

Z pisma dowiadujemy się m.in, że w strefie gastronomicznej, czyli popularnym warsie, przebywać może jedynie pasażer, który jest w trakcie konsumpcji zamówionych posiłków i napojów. Po jej zakończeniu, musi ustąpić innym miejsca.

Do warsu nie można także zabierać ze sobą bagażu, z czego mało kto zdaje sobie sprawę. Co ciekawe, w regulaminie warsu czytamy również, że zabronione jest w nim korzystanie z komputera, granie w karty czy głośne słuchanie muzyki.

Czy w pociągu można pić alkohol?

Tylko w tym wagonie dozwolone jest natomiast picie alkoholu (w sprzedaży piwo). Poza warsem alkoholu spożywać nie można - grozi za to mandat w wysokości 100 złotych. Palenie tytoniu i wyrobów tytoniowych jest natomiast zakazane w całym pociągu pod groźbą kary nawet w wysokości 1900 zł (500 zł za palenie, 1400 zł za wstrzymanie ruchu kolei, gdy konduktor podejmie taka decyzję).

Bardzo surowo karana jest również dewastacja pociągu - niszczenie siedzeń, malowanie graffiti, wybijanie szyb - za te skrajne zachowania grozi nawet odpowiedzialność karna w postaci kilkuletniego pozbawienia wolności.

Czego nie można przewozić w pociągu?

Warto sprawdzić również, czego nie możemy przewozić w pociągu. Na oficjalnych stronach Urzędu Transportu Kolejowego czytamy m.in., że możliwa jest podróż z psem - należy jednak wykupić dla niego bilet, mieć ze sobą książeczkę zdrowia z aktualnymi szczepieniami. Czworonóg musi być trzymany na smyczy i mieć nałożony kaganiec. Małe psy i inne zwierzęta powinny być transportowane w specjalnie do tego przeznaczonych pojemnikach i transporterach.

W tym samym dokumencie wymieniono także, czego w pociągu pod żadnym pozorem i groźną kary nie możemy przewozić. Mianowicie:

- rzeczy niebezpiecznych lub mogących wyrządzić szkodę osobom lub mieniu,

- zwłok i szczątków zwłok ludzkich,

- rzeczy, których przewóz jest zabroniony na podstawie odrębnych przepisów,

- wyrobów pirotechnicznych oraz materiałów niebezpiecznych pożarowo,

- środków odurzających.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (287)