Rozpełzły się po Polsce. Gdzie się pojawią, sieją spustoszenie

Rozpełzły się po Polsce. Gdzie się pojawią, sieją spustoszenie

Domowe sposoby na drutowce
Domowe sposoby na drutowce
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | KLEJDYSZ TOMASZ
22.03.2024 17:14, aktualizacja: 22.03.2024 17:45

Kiedy pojawią się w ogrodzie lub przydomowym warzywniku, w mig zniszczą nasze uprawy. Nic więc dziwnego, że za wszelką cenę chcemy się ich jak najszybciej pozbyć. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym możemy to zrobić szybko i skutecznie.

Drutowce to larwy chrząszczy, które żywią się wieloma popularnymi roślinami oraz krzewami. Ich największymi przysmakami są ziemniaki, kapusta, a nawet kwiaty. To często one są powodem, dlaczego latem nie możemy zajadać się własnymi warzywami. Jak temu zaradzić? Mamy na to dwa sprawdzone sposoby.

Domowa pułapka na drutowce

W specjalistycznych sklepach bez trudu znajdziemy środki chemiczne, które pomogą nam uporać się z inwazją drutowców. Niestety nieumiejętnie użyte mogą mieć wpływ nie tylko na nasze uprawy, ale również glebę. Właśnie dlatego, zanim zdecydujemy się na ten krok, warto wypróbować nieco mniej inwazyjne metody.

W tym przypadku dobrą opcją będzie pułapka na drutowce, która z całą pewnością może pomóc uchronić nasze uprawy. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak ją wykonać samodzielnie. W tym przypadku przyda nam się pusta, plastikowa butelka, ziarna pszenicy oraz woda.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zboże powinniśmy przez ok. 12 godzin moczyć w wodzie, tak aby mogło odpowiednio napęcznieć. W tym czasie możemy zająć się butelką. Należy bowiem w jej górnej części zrobić otwory, dzięki którym drutowce będą mogły dostawać się do środka.

Kiedy ziarna będą już odpowiednio przygotowane, należy wsypać je do butelki. Tak przygotowaną pułapkę musimy już tylko postawić niedaleko naszych roślin lub delikatnie wkopać ją w glebę.

Zapach wydobywający się z namoczonego w wodzie zboża będzie przyciągał drutowce niczym magnes. Gdy już zapełnią butelkę, możemy bez przeszkód pozbyć się ich z naszej posesji.

Zapachy, które mają moc

Nie jest tajemnicą, że to, co sadzimy w naszym ogrodzie, może mieć funkcję nie tylko dekoracyjną, ale również odstraszającą. Zapachy niektórych roślin mogą być szczególnie drażniące również dla drutowców.

Jeśli zależy nam na tym, aby omijały naszą posesję szerokim łukiem, warto zasadzić m.in. czosnek, lawendę lub rozmaryn. Korzyść będzie podwójna, bo wiele z nich z powodzeniem wykorzystamy również w kuchni.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

© Materiały WP