Są już wszędzie. Sieją spustoszenie w ogrodach Polaków

Są już wszędzie. Sieją spustoszenie w ogrodach Polaków

Domowy sposób na pędraki w ogrodzie
Domowy sposób na pędraki w ogrodzie
Źródło zdjęć: © Pixabay
16.03.2024 14:43, aktualizacja: 16.03.2024 15:16

To dobry moment, aby rozpocząć pierwsze prace w ogrodzie. Zanim jednak zaczniemy przyozdabiać naszą posesję nowymi gatunkami roślin, warto zadbać dla nich o odpowiednie podłoże. Jak poradzić sobie z gnieżdżącymi się w ziemi pędrakami?

Niech ich niewielki rozmiar was nie zwiedzie. Pędraki mogą siać prawdziwe spustoszenie w naszych ogrodach. Żywią się bowiem korzeniami wielu popularnych roślin oraz traw. Początek wiosny to doskonały moment, aby się przed nimi uchronić. Wyjaśniamy, jak to zrobić.

Czy pędraki zaatakowały nasz ogród?

Pędraki podgryzają korzenie roślin, co w konsekwencji może doprowadzić do ich uschnięcia. Niestety bardzo trudno jest je wytępić w momencie, gdy kwiaty budzą się ponownie do życia. Właśnie dlatego to bardzo ważne, aby zająć się nimi, zanim dostarczymy im pożywienia w postaci nowych sadzonek.

Obecność pędraków można rozpoznać na kilka sposobów. Najczęściej larwy te mają ogromny wpływ na wygląd naszego trawnika. Kiedy zobaczymy na nim wyschnięte place to znak, że korzenie źdźbeł mogły zostać uszkodzone.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Warto także przypomnieć sobie, jak w zeszłym roku wyglądały rabaty w naszym ogrodzie. Jeśli kwiatów było znacznie mniej niż jeszcze kilka lat wcześniej, to również może oznaczać, że pędraki już się do nich dobrały.

Nie każdy wie, że szkodniki te przeczekują zimę w glebie, gdzie mają nie tylko dostęp do pożywienia, ale także niestraszne są im żadne mrozy. Wraz z nadejściem wiosny warto wówczas dokładnie przekopać ogródek. To nie tylko doskonały sposób na to, aby spulchnić ziemię, ale także dowiedzieć się, czy charakterystyczne białe larwy zagnieździły się na naszym terenie.

Domowy sposób na pędraki w ogrodzie

Pędraki można usunąć na kilka sposobów. Jeden z nich robi jednak prawdziwą furorę wśród ogrodników. Wystarczy zaopatrzyć się w suszony wrotycz. Jeśli nie mamy go w swoich zasobach, wato udać się po nią np. do najbliższego sklepu zielarskiego lub apteki, gdzie powinniśmy otrzymać go od ręki.

Napar z rośliny tej należy wymieszać z wodą w proporcjach 1:1, a następnie podlać grządki w ogrodzie. Pędraki nie powinny mieć wówczas żadnych szans.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

© Materiały WP