Zamiokulkas aż się prosi. Łodygi od razu wybiją z mnóstwem liści
Zamiokulkas jest często wybieraną przez Polaków rośliną doniczkową. Swoją popularność zawdzięcza łatwej hodowli. Jest wytrzymały na brak wody i słońca, dlatego odpowiada osobom, które nie mają ręki do pielęgnacji roślin. Charakteryzuje się pięknymi, szerokimi liśćmi. Co zrobić, aby zamiokulkas wypuszczał nowe pędy?
Jeśli dobrze dba się o zamiokulkasa, może zdobić pomieszczenia przez wiele lat. Na szczęście jego hodowla nie jest pracochłonna. Roślina należy do rodziny sukulentów. Ma więc umiejętności gromadzenia wody w liściach i kłączu. Rzadkie podlewanie nie stanowi dla niej większego problemu. Obędzie się także przez długi czas bez słońca. Nawet gdy liście zamiokulkasa opadną, na ich miejsce mogą wyrosnąć nowe. Jak pomóc roślinie w tym procesie?
Pielęgnacja zamiokulkasa: O tym warto pamiętać
Choć zamiokulkas nie wymaga szczególnej pielęgnacji, należy pamiętać o kilku podstawowych zabiegach, dzięki którym będzie utrzymywać się w idealnej kondycji. Roślina potrzebuje bogatego podłoża. Czuje się doskonale w ziemi obfitej w składniki odżywcze. Gleba powinna być jednocześnie lekka i przepuszczalna.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kroton. Roślina doniczkowa, która nada egzotyki w twoim domu
Zamiokulkas nie przepada za zimnem. Nie powinien być narażony na przeciągi czy temperatury spadające poniżej 15 stopni Celsjusza. Potrafi jednak zakwitnąć w każdych warunkach niezależnie od tego, ile ma światła. Sprawdzi się jako ozdoba łazienki, jak i słonecznego salonu.
Nic się nie stanie, jeśli zapomnimy podlać zamoikulkasa. Roślina poradzi sobie z niedostatkiem wody. Znaczniej gorzej zniesie natomiast przelanie. Zbyt częste podlewanie doprowadzi do tego, że kwiat obumrze. Wymaga dostarczania mu wody wyłącznie raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie.
Podlej tym naparem zamiokulkasa, a wypuści nowe liście
Zamiokulkas nie jest trudną w pielęgnacji rośliną. Podczas hodowli można jednak napotkać pewne trudności. Jedną z nich są nieodrastające liście. Aby pomóc roślinie w wypuszczaniu nowych pędów, należy zadbać o odpowiednie nawożenie. Zamiokulkas potrzebuje takich składników odżywczych jak: azot, fosfor czy potas.
Wszystkie te minerały dostarczy roślinie pokrzywa. Wystarczy zaparzyć zasuszone lub świeże liście rośliny w gorącej wodzie, a następnie zostawić je do wystygnięcia. Powstałym naparem podlewamy zamiokulkasa. Gdy "napije się" naparu, szybko wypuści nowe, młode listki.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl