Zapach lilii
21.03.2006 10:09, aktual.: 21.03.2006 10:25
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Lilia znana była już 5 tysięcy lat temu. Jej rysunek znaleziono na jednym z sarkofagów egipskich. Te niezwykle efektowne kwiaty o intensywnym zapachu świetnie będą wyglądały na rabatce, otoczone niższymi roślinami.
Lilia znana była już 5 tysięcy lat temu. Jej rysunek znaleziono na jednym z sarkofagów egipskich. Te niezwykle efektowne kwiaty o intensywnym zapachu świetnie będą wyglądały na rabatce, otoczone niższymi roślinami.
Lilie od wieków budzą zachwyt barwami i zapachem. Kiedy dostajemy je w prezencie, w formie ciętego bukietu, czasem mamy problem, gdzie je w domu postawić. Tak intensywnie pachną. Niektóre osoby reagują na ten zapach bólem głowy. Dlatego lepiej lilie hodować w ogródku, gdzie prezentują się świetnie w każdym miejscu: czy to pod zielonymi drzewami, czy nad brzegiem wodnego oczka. Należą do rodziny liliowatych, która obejmuje około 120 gatunków i tysiące odmian. Większość lilii jest osiąga wysokość 90-150 cm. Trzeba o tym pamiętać komponując rabatkę.
Mają różny kształt kwiatów: trąbkowe, miseczkowate lub turbanowate. I różnorodne barwy - od bieli przez róż, pomarańcze, żółcie po zieleń i brąz. Wśród lilii występują rośliny o kwiatach wielkich i drobnych, zwieszonych i wzniesionych, jednobarwnych i różnobarwnych.
Cebule lilii można sadzić w maju, zdążą jeszcze zakwitnąć latem. Możemy posadzić je do ziemi nawet jesienią, lecz wtedy, na zimę, trzeba ziemię przykryć torfem, aby cebule nie przemarzły. Głębokość sadzenia zależy od wielkości cebuli, zwykle powinna być równa dwukrotnej jej średnicy. Posadzone dobrze jest przykryć, na grubość ok. 5 cm, warstwą ziemi do kwiatów, bogatą w próchnicę. Lilie nie lubią suszy. Warstwa próchnicy chroni ziemię przed nadmiernym wysychaniem, a cebule przed nadmiarem ciepła. W okresie wzrostu najważniejsze jest to, aby nie dopuścić do przeschnięcia korzeni. Podczas suszy rośliny trzeba regularnie podlewać. Lilie powyżej 90 cm lepiej palikować. Przekwitłe kwiaty - usuwać, a zaschnięte pędy przycinać tuż przy ziemi.
Lilie dobrze prezentują się w towarzystwie innych roślin. Są doskonałym towarzystwem dla różaneczników, pasują na ozdobne rabaty bylinowe, pięknie okalają brzegi stawów i oczek wodnych.
Wymagania
- Gleba przepuszczalna, niezbyt zwięzła, nie może być gliniasta
- Przed posadzeniem cebul glebę wzbogacić próchnicą, najlepiej w postaci kompostu
- Gleby ciężkie rozluźnić mieszając warstwę ziemi z piaskiem
- Miejsce słoneczne lub półcieniste
opr. Ju