Zapobieganie migrenie

Za występowanie migreny odpowiada wiele czynników i na znaczną część z nich mamy duży wpływ. Eliminacja niektórych przyzwyczajeń i zmiana naszego trybu życia na zdrowszy może sprawić, że migrena nie będzie już dla nas tak kłopotliwa.

Zapobieganie migrenie
Źródło zdjęć: © zdjęcie producenta

Za wystąpienie ataku odpowiada wiele czynników i na wiele z nich możemy mieć wpływ. Eliminacja niektórych przyzwyczajeń i zmiana naszego trybu życia na zdrowszy może sprawić, że choroba nie będzie już dla nas tak kłopotliwa.

Migrena występuje dość często, częściej chorują na nią kobiety niż mężczyźni. Na część czynników wywołujących ataki nie mamy wpływu, jednak jest wiele z nich, które możemy ograniczyć lub zmienić. Jak się bronić przed migreną?

Przeciwdziałanie naturalne

Duży wpływ na rozwój choroby oraz siłę ataków migrenowych ma styl życia. Czynnikami, które mogą wywołać napady choroby są między innymi stres i napięcie związane z tempem życia. Udowodniono, że ataki migrenowe często dotyczą osób, które żyją w ciągłym stresie. Długo trwający stres sprawia, że neurony centralnego układu nerwowego stają się nadwrażliwe. Wyjściem z tej sytuacji jest nabycie umiejętności radzenia sobie ze stresem poprzez szkolenia behawioralne. Techniki relaksacyjne takie jak np. joga przywracają równowagę umysłu i wyciszają emocje. Równie dobrym rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju zabiegi medycyny naturalnej, które również zdejmują z nas niepotrzebne napięcie i minimalizują stres i zmęczenie. Do takich dobroczynnych zabiegów zaliczamy m.in. akupresurę, akupunkturę, hydroterapię czy masaż.

Równie szkodliwy dla naszego organizmu bywa niezdrowy tryb życia. Brak aktywności fizycznej, mała ilość snu, nałogi i niezdrowa dieta to istotne czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na migrenę oraz nasilania jej objawów. Aby minimalizować ryzyko wystąpienia ataków warto wykluczyć ze swojej diety rzeczy ciężkostrawne i kaloryczne i zastąpić je żywnością zdrową i bogatą w składniki odżywcze. Należy również unikać potraw, które według specjalistów mogą nasilać ataki migreny. Są to m.in. czekolada, sery, fast-foody. Istotna jest również regularność posiłków, więc należy zadbać o stałe pory jedzenia i nie opuszczać posiłków (szczególnie śniadań). Bardzo ważny jest wypoczynek. W przypadku nieregularnego i zbyt krótkiego snu należy opracować sobie plan odpoczynku i ustalić stałe pory na spanie, dostosowując do nich obowiązki.

Aktywność fizyczna ma ogromny wpływ na występowanie bólów migrenowych. Dlaczego? Jeśli człowiek uprawia sport, w jego organizmie uwalniają się substancje, które hamują przekazywanie sygnałów bólowych do mózgu, a poza tym sam sport ma właściwości redukujące poziom stresu. To, o czym należy pamiętać, to nieprzeciążanie organizmu, gdyż gwałtowny wysiłek może zwiększać częstotliwość ataków.

Farmakologiczne zapobieganie migrenie

Leki o działaniu profilaktycznym są przepisywane przez lekarza w sytuacji, gdy migrena może mieć poważny wpływ na życie chorego, a pierwsze objawy wskazują na pojawienie się choroby. Do skutecznych leków zalicza się: beta-blokery, które rozszerzają ścianki naczyń krwionośnych, leki blokujące kanały wapniowe, leki antydepresyjne oraz leki przeciwpadaczkowe. Istnieją również leki dostępne w aptekach bez recepty, których głównym zadaniem jest blokowanie wytwarzania mediatorów, które drażnią receptory bólowe. Wiele korzyści dają środki, które zawierają nie tylko połączenie substancji przeciwbólowych i przeciwzapalnych, ale wraz z nimi składniki, które zwiększają siłę ich działania (np. kofeinę). Leki te przyjmuje się od razu po występieniu pierwszych objawów ataku migreny, by nie dopuścić do ich rozwinięcia.

Migreny częściej dotykają kobiet. U niektórych z nich wpływ na częstotliwość ataków ma cykl menstruacyjny, więc regulując ich gospodarkę hormonalną można przeciwdziałać kolejnym atakom. Kontrolowanie i utrzymanie odpowiedniego poziomu estrogenów pozwala na niedopuszczanie do nawrotów choroby. Należy jednak pamiętać, że przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych również może zwiększać częstotliwość występowania ataków migreny.

AK

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)