Ile Niemcy dają do ślubnej koperty? Kwota może dziwić
Temat kopert weselnych budzi kontrowersje. W sezonie wiosenno-letnim gdy tego typu imprez odbywa się najwięcej, wiele osób zastanawia się, jaka suma jest odpowiednia. Okazuje się, że w niektórych krajach, mimo wyższych zarobków niż w Polsce, młodej parze wręcza się niższe sumy.
02.08.2024 | aktual.: 02.08.2024 16:13
Wioleta Błazucka od wielu lat mieszka w Korei Południowej. Na swoim profilu na YouTubie często porusza tematy związane z życiem w innym kraju, jego zwyczajach, tradycjach i kulturze. Okazuje się, że Koreańczycy wkładają do koperty ślubnej tylko 5 tys. won, czyli około 150 zł od osoby.
Być może znaczenie ma także organizacja wesel, które w tym kraju przybierają formę bufetów ze szwedzkim stołem. Na mniejsze kwoty decydują się nie tylko mieszkańcy, oddalonej od Polski o blisko 8 tys. km Korei. Okazuje się, że również w niektórych krajach w Europie do koperty daje się znacznie niższe kwoty niż w Polsce.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ile do koperty ślubnej wkładają pozostali mieszkańcy Europy?
Najniższa płaca minimalna u naszych sąsiadów zza zachodniej granicy wynosi 53 zł na godzinę (12,41 euro brutto). Niemcy obok Szwajcarów i Holendrów są jednym z krajów w Europie, gdzie minimalna jest jedną z najwyższych. Nie oznacza to jednak, że para młoda może spodziewać się wysokich kwot w kopercie.
Jak podaje Interia, Niemcy nie przywiązują tak dużej uwagi do tradycji, dlatego też jeśli ktoś decyduje się na ślub, ceremonia jest zazwyczaj skromniejsza lub organizowana poza granicami kraju. Najczęściej jednak organizuje się przyjęcia w restauracji lub sali, które trwają krócej niż te w Polsce.
Ile można spodziewać się w kopercie od rodaka z Niemiec? Według Polki, która mieszka nad Renem od 40 lat, 50 euro to najwyższa stawka, jakiej można oczekiwać od osoby, która nie jest rodziną lub bliską osobą młodych.
Podobnie jest we Francji
We Francji najczęściej goście wręczają młodym prezent z wcześniej przygotowanej listy lub gotówkę, jeśli młodzi o nią proszą. Najniższa kwota to również z reguły 50 euro. Czy taka kwota na osobę to znacząca suma w kontekście francuskich zarobków? Aby to ocenić, warto przyjrzeć się oficjalnym danym dotyczącym wynagrodzeń we Francji.
Według informacji z rządowej strony Service-Public.fr, od początku 2024 roku minimalna stawka godzinowa we Francji wynosi 11,65 euro brutto. Przy 35-godzinnym tygodniu pracy przekłada się to na 1766,92 euro (ponad 7,5 tys. zł) miesięcznie.
Z kolei najnowsze dostępne dane o średnich zarobkach, opublikowane przez francuski odpowiednik GUS-u (Państwowy Instytut Statystyki i Badań Ekonomicznych), pochodzą z 2022 roku. Wskazują one, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze prywatnym wynosiło wówczas 3466 euro.
Biorąc pod uwagę te wartości, 50 euro stanowi około 2,8 proc. minimalnego miesięcznego wynagrodzenia lub 1,4 proc. średniej pensji. Pozwala to na umiejscowienie tej kwoty w szerszym kontekście francuskiej sytuacji finansowej.
Warto jednak pamiętać, że podobnie jak w Polsce, kwota wkładana do koperty zależy od pokrewieństwa. Rodzina i przyjaciele zazwyczaj ofiarowują wyższe sumy niż dalsi znajomi. Zamożność gości również odgrywa istotną rolę - osoby lepiej sytuowane często decydują się na hojniejsze podarunki.
Warto zauważyć, że goście pełniący szczególne funkcje podczas wesela, jak na przykład świadkowie, zwykle wręczają nieco wyższe kwoty niż pozostali uczestnicy uroczystości. Ostatecznie, wysokość prezentu powinna być dostosowana do indywidualnych możliwości i komfortu darczyńcy.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.