Zasada 50‑30-20 to hit. Wreszcie odłożysz pieniądze

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie umiejętność efektywnego zarządzania swoimi finansami staje się niezbędnym narzędziem do osiągnięcia stabilności finansowej. Wśród wielu dostępnych strategii znajdziemy zasadę 50-30-20. Czym dokładnie jest i jak ją zastosować w praktyce?

Jak poprawić swoją sytuację finansową?
Jak poprawić swoją sytuację finansową?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
oprac. PŻm

20.06.2024 | aktual.: 20.06.2024 20:43

Zarządzanie domowym budżetem może być trudne, zwłaszcza dla osób, które nie mają doświadczenia w tej dziedzinie. Bez odpowiedniego planu i strategii, trudno jest samodzielnie oszczędzać i efektywnie gospodarować swoimi finansami. Okazuje się, że zasada 50-30-20 może nie tylko pomóc w skutecznym zarządzaniu naszymi pieniędzmi.

Zasada 50-30-20 ratunkiem dla domowego budżetu

Kluczowym elementem tej metody jest inteligentne zarządzanie swoim dochodem. Zasada 50-30-20 polega na podziale wydatków na trzy główne kategorie, które są wyrażone w procentach:

  • 50 proc. dochodu powinno być przeznaczone na pokrycie podstawowych, niezbędnych wydatków, takich jak rachunki, zakupy spożywcze czy opłaty stałe;
  • 30 proc. może zostać wydane na osobiste wydatki i rozrywkę, do których zaliczamy m.in. wycieczki, zakupy ubrań, kosmetyków czy dodatkowe zajęcia;
  • 20 proc. to z kolei oszczędności, które możemy zbierać na jakiś ważny dla nas cel. To również doskonałe zabezpieczenie, gdy zaskoczą nas nieoczekiwane wydatki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak wprowadzić w życie zasadę 50-30-20?

Pierwszym krokiem jest ustalenie kwoty comiesięcznego dochodu netto. Następnie, tę kwotę należy podzielić zgodnie z procentowymi wytycznymi zasady 50-30-20. Jeśli matematyka nie jest twoją mocną stroną, z pewnością przyda się kalkulator.

Po obliczeniu 50 proc. wartości dochodu tę kwotę należy przeznaczyć na bieżące wydatki. Kolejnym krokiem jest obliczenie 30 proc. wartości dochodu i przeznaczenie tej kwoty na mniejsze wydatki i przyjemności. Na koniec, 20 proc. wartości dochodu powinno zostać odłożone na oszczędności.

Warto jednak pamiętać, że ta metoda powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych. Jeżeli na przykład wydatki bieżące przekraczają 50 proc. dochodu, można zwiększyć ten procent do 60 proc., a pozostałe kategorie odpowiednio zmniejszyć. Podobnie, jeżeli planujesz większą inwestycję i potrzebujesz więcej oszczędności, możesz zwiększyć procent oszczędności do 40 proc.

Zasada 50-30-20 prawdziwym hitem

Zasada 50-30-20 zyskała popularność dzięki swojej prostocie i skuteczności. Nie wymaga ona specjalistycznej wiedzy finansowej, a jej zastosowanie jest możliwe dla każdego, kto chce lepiej zarządzać swoim budżetem. Dodatkowym atutem tej metody jest jej elastyczność. Można ją bowiem dostosować do swoich indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

© Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta
pieniądzeoszczędność pieniędzyoszczędność

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)