Dla myszy to najgorszy fetor. Uciekną w popłochu
Posiadanie domu z ogrodem to nie tylko przyjemność, ale również obowiązki. Bliskość zieleni sprawia, że w otoczeniu pojawiają się szkodniki, które szukają schronienia w pokojach. Widok myszy u wielu osób wywołuje przerażenie, a schwytanie jej nie jest takie proste. Zgodnie z powiedzeniem, że lepiej zapobiegać niż leczyć, warto zabezpieczyć się przed tym problemem.
Przydomowy ogródek może nie tylko cieszyć oko, ale również stworzyć naturalną barierę ochronną przed szkodnikami. Wybierając rośliny, warto skupić się nie tylko na walorach estetycznych, ale również dodatkowych funkcjach ogrodu. Wystarczy posadzić kilka roślin, a myszy twoje progi omijać będą z daleka.
Jak odstraszyć myszy?
Myszy w domu są jak nieproszeni goście, których jak najszybciej chcemy odesłać tam, skąd przyszły. Zrobienie tego w humanitarny sposób to niemałe wyzwanie, a i ochotników do tego zadania zwykle brakuje. Zanim jednak będziesz płakać nad rozlanym mlekiem i przyglądać się stratom wyrządzonym w spiżarni, zabezpiecz się przed problemem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Niezwykłe nagranie z parku. Jednych fascynuje, innych przeraża
Na szczęście natura dostarcza nam skutecznych sposobów na zwalczanie tych gryzoni. Rośliny o intensywnych zapachach są naturalnym odstraszaczem, który skutecznie odstraszy myszy i uchroni nasz ogród przed ich wizytami.
Pomocna okazuje się być mięta, która sprawdza się również w kuchni. W ten sposób upiec możemy dwie pieczenie na jednym ogniu - zaparzyć herbatę i odstraszyć myszy. Intensywny, świeży zapach mięty jest nie do zniesienia dla gryzoni. Możesz posadzić miętę wzdłuż ogrodzenia lub w miejscach, gdzie często pojawiają się gryzonie.
W ogrodzie warto posadzić także dziewiannę. To roślina o szorstkich liściach i żółtych kwiatach, która wydziela silny zapach, odstraszający wiele szkodników. Podobnie działać będzie posadzony wzdłuż ścieżek wrotycz, rumianek czy oleander.
W przypadku tego ostatniego warto jednak pamiętać, że jest rośliną trującą i nie powinno sadzić go się go tam, gdzie dostęp mają zwierzęta domowe czy małe dzieci. Do odwiedzin zniechęcać będzie również wilczomlecz, nostrzyk, czosnek, szachownica cesarska czy rozmaryn.
Naturalne sposoby wymagają czasu
Rośliny można nie tylko sadzić w ogrodzie, ale również wieszać w oknach i układać przy drzwiach suszone wiązanki czy skraplać framugi i progi olejkami eterycznymi. Naturalne sposoby mają jednak swoje wady, bo nie działają od razu. Najczęściej trzeba poczekać, aż w pełni zaczną działać.
Aby uzyskać najlepsze efekty, warto połączyć kilka metod, np. posadzić rośliny odstraszające i jednocześnie zabezpieczyć dom przed dostępem gryzoni. Problem z myszami odejdzie wtedy szybko w zapomnienie.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!