Spryskaj ogród. Szkodniki nawet się nie zbliżą

Spryskaj ogród. Szkodniki nawet się nie zbliżą

Na lisy istnieje kilka domowych metod
Na lisy istnieje kilka domowych metod
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
29.03.2024 15:28, aktualizacja: 29.03.2024 19:20

Lisy coraz częściej pojawiają się w miastach, w naszych przydomowych ogrodach. Zdarza się nawet, że w nich zamieszkują. Co zrobić, gdy zwierzęta te rozgoszczą się na naszej posesji? Mamy kilka sprawdzonych rad.

Jeszcze niedawno lisy można było spotkać wyłącznie w lasach. To się jednak od jakiegoś czasu bardzo zmieniło. Zwierzęta te nie grasują już tylko w kurnikach, ale także znajdują sobie schronienia coraz bliżej naszych domów. Okazuje się, że można temu zaradzić.

Jak zabezpieczyć ogród przed lisami?

Lisy to niezwykle mądre zwierzęta, które w dodatku potrafią bardzo wysoko skakać. Z łatwością przeciskają się także przez różne szpary oraz dołki pod ogrodzeniem. Źle zabezpieczona posesja może być więc dla nich swego rodzajem "zaproszeniem".

Niewiele osób wie, że w tym przypadku niezwykle ważne jest odpowiednie ogrodzenie. Musi być nie tylko wystarczająco głęboko wkopane w glebę, ale również szczelne. Oczywiście istnieją także inne sposoby, które pomogą nam odstraszyć lisy z naszego ogrodu, a w dodatku wszystko, czego potrzebujemy, znajdziemy najprawdopodobniej we własnej kuchni.

Zwierzęta te znane są z doskonałego węchu, dzięki któremu są w stanie znaleźć dla siebie pożywienie. Nie każdy jednak wie, że lisy nie tolerują wielu zapachów, które skutecznie je odstraszają. Można zaliczyć do nich m.in. pieprz cayenne, który wystarczy rozsypać wokół posesji. Ssaki te nie lubią także czosnku oraz mięty. Sadząc je w ogrodzie, możemy zminimalizować ryzyko pojawienia się w nim lisa.

Domowy środek odstraszający lisy

W obawie przed lisami często robimy wszystko, aby skutecznie uniemożliwić im przedostanie się na naszą posesję. Okazuje się, że pomocna może okazać się prosta, domowa mikstura.

Wszystko, czego potrzebujemy to olejki eteryczne z citronelli i mięty pieprzowej oraz łyżeczkę pieprzu cayenne. Wszystkie składniki należy wymieszać z wodą, a następnie przelać do butelki z atomizerem.

Ostatnim krokiem będzie w tym przypadku spryskanie substancją naszego ogrodzenia, tak aby drażniący zapach odstraszył pojawiające się w pobliżu lisy.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

© Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta