Zaskakujące wyniki badań. To te rasy psów gryzą najczęściej

Zaskakujące wyniki badań. To te rasy psów gryzą najczęściej

Pierwsze miejsce w niechlubnym rankingu zaskakuje
Pierwsze miejsce w niechlubnym rankingu zaskakuje
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
23.11.2022 11:19, aktualizacja: 23.11.2022 11:57

Wiadomości o pogryzieniach przez psy niestety dość często pojawiają się w mediach. "Gazeta Wyborcza" zauważa, że najczęstszymi ofiarami są dzieci. Według przytoczonych badań zwłaszcza jedna "rasa" jest szczególnie groźna. Która konkretnie? To może zaskakiwać.

Pod Płońskiem pies zaatakował mężczyznę. 57-latek walczy teraz o życie w szpitalu. W lipcu pojawiła się informacja o pogryzionym 48-latku. Mężczyzna nie przeżył. O Mławie zrobiło się głośno, gdy pies, który uciekł z kojca, rzucił się na 14-latkę. W zeszłym roku 10-miesięczne dziecko straciło życie w wyniku pogryzienia przez rottweilery.

Takie dane budzą grozę. Dlaczego w ogóle zwierzęta te rzucają się na ludzi? I jaka dokładnie rasa jest najgroźniejsza? Badania przytoczone przez "Gazetę Wyborczą" mogą zaskoczyć.

Tę grupę psy atakują najczęściej. Oto co mówią badania

Przypadki pogryzień przez psy pod lupę wzięły naukowczynie z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, a także Norweskiego Instytutu Badań nad Przyrodą. Kobiety połączyły siły, aby przyjrzeć się setkom przypadków pogryzień w Polsce w latach 1944-2018. W zestawieniu wzięły też pod uwagę liczbę wykonanych szczepień przeciwko wściekliźnie, które podawane są po narażeniu się na kontakt z tą chorobą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Według danych statystycznych za lata 1944-2018 w Polsce przeciwko wściekliźnie zaszczepiły się aż 79 964 osoby! Zdecydowaną większość ofiar, według raportu, stanowiły dzieci. W 42 proc. tych przypadków pogryziona osoba nieletnia znała psa, który ją zaatakował. Z badań wynika, że do ataku bardzo często dochodziło w trakcie spożywania przez czworonoga posiłku - z tego powodu należy już od najmłodszych lat uświadamiać dzieci, że psiakowi w trakcie jedzenia nie wolno przeszkadzać.

Najniebezpieczniejsza rasa? Wyniki zaskakują

Badaczki przeanalizowały również to, jakie psy najczęściej atakują ludzi. Na pierwszym miejscu raportu znajdują się... mieszańce, które stanowią 31 procent zbadanych przypadków. Na drugim miejscu uplasowały się owczarki niemieckie (22,7 procent). Trzecie miejsce niechlubnego rankingu zajmują amerykańskie staffordshire terriery, czyli tzw. amstafy, z wynikiem 15,5 procent. Kolejne są pitbulteriery i rottweilery.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta