Blisko ludziTe rasy psów uznawane są w Polsce za agresywne. Lista wzbudza kontrowersje

Te rasy psów uznawane są w Polsce za agresywne. Lista wzbudza kontrowersje

Te rasy psów uznaje się za agresywne
Te rasy psów uznaje się za agresywne
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | unknown

16.08.2022 12:17, aktual.: 16.08.2022 13:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W Polsce od 1998 r. istnieje specjalna lista 11 ras psów, które są uznawane za agresywne. Ich posiadanie i hodowanie jest możliwe jedynie ze specjalnym pozwoleniem. Wiele osób ma jednak z obowiązującą listą pewien poważny problem, m.in. dlatego, że mieszańce oraz zwierzaki w typie wymienionych ras już nie są uznawane za groźne. Na tym jednak nie koniec absurdów.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji sporządziło specjalną listę z rasami psów, które są uważane za agresywne. To samo ministerstwo twierdzi, że groźne są tylko psy o udokumentowanym pochodzeniu. A przecież te bez rodowodu lub ich mieszańce mogą być równie niebezpieczne, jeśli nawet nie bardziej - przecież są rozmnażane w niekontrolowanych warunkach i trzymane bez żadnego nadzoru.

Do tego, aby mieć w domu pupila z listy ras uznawanych za agresywne, potrzebne są specjalne pozwolenia - ich brak skutkuje grzywną lub aresztem. Okazuje się jednak, że załatwienie sobie potrzebnych dokumentów wcale nie jest takie trudne - wystarczy złożyć odpowiedni wniosek, wypełnić formularz i dołączyć dowód na dokonanie opłaty skarbowej. Nie jest to jednak jedyny problem. Nieczęsto bowiem zdarza się decyzja odmowna, co oznacza, że potencjalne niebezpieczne zwierzęta mogą dostać się w niepowołane ręce. Co więcej, bardzo rzadko jest później sprawdzane, czy czworonóg jest prowadzony we właściwy sposób.

Jakie zatem rasy znalazły się na liście?

11 ras psów uznawanych za agresywne

Anatolian karabash

Z tą rasą jest pewien szczególny problem, gdyż... nie istnieje. Na próżno jest szukać w opisach z innych krajów dwuczłonowej nazwy rasy. Co więcej, w Europie anatolianem nazywane są psy z trzech różnych tureckich ras oraz ich krzyżówki: malakli, kangala i akbasha. W Polsce natomiast za anatoliana uznawany jest akbash, który zajmuje odddzielną pozycję na liście.

Anatolian
Anatolian© Adobe Stock

Anatolian jest psem pasterskim, którego zadaniem było strzeżenie ludzi oraz ich majątków i zwierząt. Pies nie nadaje się na zwierzaka blokowego - musi mieć zapewnioną dużą przestrzeń, której będzie pilnować. W opisie rasy znajdziemy też informacje o tym, że przedstawiciele tej rasy to odważne i inteligentne osobniki - nie ma natomiast żadnych wzmianek o agresji. Psy, które wykazują do niej skłonności, powinny być wykluczane z hodowli.

Akbash

Choć uznawany jest za anatoliana, dostał na liście własną pozycję. Rasa ta również nie nadaje się do trzymania w miejskich warunkach. Akbash to osobnik, który potrzebuje pewnego siebie, doświadczonego w pracy z psami właściciela. To niezależny zwierzak, który często może zareagować na wydarzenie, nie słuchając poleceń właściciela.

Akbash
Akbash © Adobe Stock | unknown

Amerykański pit bull terrier

Ten żywy zwierzak to również propozycja wyłącznie dla doświadczonych psiarzy, którzy potrafią poradzić sobie z pupilami często chodzącymi własnymi ścieżkami. Pit bull terrier był hodowany jako rasa do walki z innymi zwierzętami. Rasa ta jest nieuznawana przez FCI, a tym samym przez Związek Kynologiczny w Polsce.

Pit bull terier
Pit bull terier© Adobe Stock | Adobe

Rottweiler

Tak jak w poprzednich przypadkach, przedstawiciele tej rasy wymagają odpowiedniego właściciela. Rottweilery mają silny instynkt obronny oraz terytorialny. Właściwie prowadzony, jeżeli ma tylko dobry kontakt z rodziną, może stać się ukochanym pupilem.

Rottweiler
Rottweiler© Adobe Stock | BONZAMI Emmanuelle

Tosa inu

Rasa pochodzi z Japonii, a jej przedstawiciele walczyli z innymi psami. W naprawdę wielu krajach posiadanie psa tej rasy jest zabronione. Tosa inu wymaga silnego, odpowiedzialnego właściciela oraz odpowiedniego szkolenia.

Tosa inu
Tosa inu© Adobe Stock | Adobe

Pies kanaryjski

Choć wygląda dość groźnie, wedle opisów rasy jest spokojnym zwierzakiem. Pies kanaryjski to rasa stróżująca. Jest oddany swoim właścicielom. Jednak po raz kolejny mamy do czynienia z czworonogiem, który wymaga odpowiedniego prowadzenia, z którym to nie poradzi sobie każdy przeciętny potencjalny właściciel pupila.

Pies kanaryjski
Pies kanaryjski© Adobe Stock | Adobe

Ca de Bou

Ca de Bou, inaczej nazywany psem z Majorki, to kolejna rasa stworzona z myślą o walkach z innymi czworonogami oraz bykami. Po raz kolejny mamy psa, który w niepowołanych rękach może stać się groźny.

Ca de bou
Ca de bou© Adobe Stock | Adobe

Dog argentyński

Choć na co dzień jest spokojny, jeżeli zostanie sprowokowany, może być agresywny i z pewnością będzie zawzięcie walczyć. To kolejna rasa, która świetnie nadaje się na psa stróżującego. Wymaga jednak silnej ręki.

Dog Argentyński
Dog Argentyński© Adobe Stock | Adobe

Buldog amerykański

Jest bardzo pewny siebie i odważny. Z właścicielami nawiązuje silną więź, przez co źle znosi rozłąkę. Buldogom trzeba poświęcać dużo czasu, aby czuły się dobrze w towarzystwie rodziny. Złe prowadzenie zwierzaków może skutkować pobudzeniem się u nich agresji.

Buldog amerykański
Buldog amerykański© Adobe Stock | Adobe

Moskiewski pies stróżujący

Ten duży psiak może nieźle nastraszyć samym wyglądem. Ten potężny czworonóg bardzo szybko reaguje na potencjalne zagrożenie. Wymaga osoby, która potrafi obchodzić się z silnymi, odważnymi zwierzakami. Potrzebuje też przestrzeni i ma silny instynkt stróżujący, dlatego też kompletnie nie nadaje się dla osób, które mieszkają w bloku.

Moskiewski pies stróżujący
Moskiewski pies stróżujący© Adobe Stock | leopol.image

Owczarek kaukaski

To kolejny stróżujący pies na liście. Od szczeniaka wymaga odpowiedniego szkolenia. Kaukazy nie tolerują intruzów. W przypadku mieszkania w bloku za swoje terytorium mogą uznać całą klatkę czy budynek, co wtedy może spowodować poważne problemy w kontaktach z naszymi sąsiadami - szczekający potężny pies budzi grozę.

Owczarek kaukaski
Owczarek kaukaski© Adobe Stock | Adobe

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (86)
Zobacz także