FitnessZbadaj się sama!

Zbadaj się sama!

Zbadaj się sama!
Źródło zdjęć: © 123RF

06.11.2012 16:20, aktual.: 07.11.2012 13:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

A gdyby tak istniały testy, które mogłybyśmy wykonać samodzielnie, w domu i bez konieczności opowiadania lekarzowi o wstydliwych dolegliwościach? Dobra wiadomość: takie testy bez problemu dostaniemy w aptece. Co możemy dzięki nim sprawdzić?

Mamy coraz większą świadomość dotyczącą chorób, wiemy, że trzeba się regularnie badać, zależy nam na długim i zdrowym życiu. W praktyce jednak profilaktykę traktujemy z przymrużeniem oka, a lekarza odwiedzamy dopiero wtedy, gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium. A gdyby tak istniały testy, które mogłybyśmy wykonać samodzielnie, w domu i bez konieczności opowiadania lekarzowi o wstydliwych dolegliwościach? Dobra wiadomość: takie testy bez problemu dostaniemy w aptece.

Testy z krwi

Badania krwi stanowią podstawowe narzędzie diagnostyczne, są doskonałym źródłem wiedzy na temat kondycji organizmu i rozwijających się chorób. A niektóre schorzenia mogą rozwijać się latami, bez wyraźnych objawów. Kiedy pojawiają się pierwsze symptomy, może być już za późno, żeby cofnąć zmiany, które zaszły w ciele. Dotyczy to przede wszystkim miażdżycy i cukrzycy. Dlatego tak ważne jest, aby systematycznie oznaczać poziom cukru i cholesterolu we krwi.

Analizę stężenia cukru należy przeprowadzić na czczo. Jeśli otrzymane wartości nie mieszczą się w normie, konieczna jest konsultacja z lekarzem, który skieruje na dalsze badania. Tak samo musimy postąpić w przypadku nieprawidłowości stwierdzonych w domowym teście mierzącym poziom cholesterolu. Bardzo ważne jest wykonanie badań określających poziom „dobrego” i „złego” cholesterolu, czyli frakcji HDL i LDL oraz trójglicerydów.

Domowe testy pozwalające określić poziom cholesterolu i glukozy to m.in. Cholesterol Test i Glukoza Test marki Domowe Laboratorium (cena: ok. 20 zł).

Test warto wykonać także wtedy, gdy dokuczają nam objawy ze strony układu pokarmowego. Ból brzucha, zgaga, mdłości, a nawet wymioty - to mogą być objawy choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, stanu zapalnego ich śluzówki. Kiedyś za główną przyczynę powstawania wrzodów uznawano stres, obecnie wiadomo, że w zdecydowanej większości przypadków wina leży po stronie bakterii Helicobacter pylori. Co ciekawe, zarażonych nią może być nawet 60-80 proc. osób, przy czym u niektórych nie daje żadnych objawów i pozostaje „uśpiona”, a u innych powoduje powstanie owrzodzeń.

Wykonując test z kropli krwi można dowiedzieć się, czy bakteria jest obecna w naszym układzie pokarmowym. Warto jednak wiedzieć, że wynik pozytywny nie jest równoznaczny z chorobą wrzodową. Niezbędna jest konsultacja z lekarzem, który prawdopodobnie zaleci badania weryfikujące wynik testu domowego.

Testy służące określeniu obecności bakterii w organizmie, a dokładniej - przeciwciał IgG, to m.in. Helicobacter Test marki Domowe Laboratorium (cena: ok. 20 zł), Diago-HP (cena: ok. 17 zł) i Helico Test (cena: ok. 32 zł).

Testy z moczu

Nie tylko z krwi można wyczytać, czy jesteśmy w dobrej formie. Wielu cennych informacji dostarczy badanie moczu. Domowym testem zbadamy takie parametry jak: ciężar właściwy, pH, białko, bilirubina, glukoza, leukocyty, urobilinogen, ciała ketonowe, erytrocyty, azotyny. Dowiemy się, czy sprawnie funkcjonują nasze nerki, drogi moczowe, wątroba, drogi żółciowe. Szczególnie cennym wskaźnikiem jest poziom białka, którego podwyższenie może świadczyć o chorobie nerek, białaczce czy nowotworze.

Badanie ogólne moczu wykonać można przy pomocy URS10 Test marki Domowe Laboratorium (cena: ok. 20 zł). Poziom białka w moczu oznaczymy również korzystając z testu Białko Test (cena: ok. 22 zł).

Próbka moczu może także posłużyć do określenia dni płodnych, a także potwierdzenia wejścia w okres menopauzalny. W teście owulacyjnym wyznaczany jest poziom LH, czyli hormonu luteinizującego. Badanie będzie przydatne zwłaszcza wtedy, gdy cykle są nieregularne i ciężko nam wyznaczyć czas owulacji. Wysoki poziom LH oznacza, że jajeczkowanie będzie mieć miejsce w ciągu najbliższych 24-36 godzin. Kiedy natomiast zależy nam na potwierdzeniu, że zbliża się menopauza, lub że już wkroczyłyśmy w okres przekwitania, możemy wykonać test określający poziom hormonu FSH.

Dostępne testy badające stężenie LH to m.in. LH Test marki Domowe Laboratorium (cena: ok. 22 zł), Owulacyjny test kasetowy firmy Acon LH (cena: ok. 37 zł) lub Bobo Plan firmy Biomerica (cena: ok. 51 zł). Do zbadania poziomu FSH służy m.in. Menopauza Test (cena: ok. 26 zł) marki Domowe Laboratorium.

Testy z kału

Na nowotwór jelita grubego zapada coraz więcej osób. Niestety u wielu z nich diagnoza stawiana jest zbyt późno, aby podjąć skuteczne leczenie. Dlaczego? Powody są niezmienne od lat: myślenie „mnie to nie dotyczy”, bagatelizowanie objawów, unikanie badań profilaktycznych, które w przypadku jelita grubego należą do dość krępujących (np. kolonoskopia).

Tymczasem stwierdzenie występowania jednego z pierwszych symptomów choroby (obecności krwi w kale) nie wymaga nawet wizyty u lekarza. Wystarczy przeprowadzić domowy test na krew utajoną. Warto jednak wiedzieć, że jej obecność nie powinna być powodem do paniki. Krew może pochodzić np. z hemoroidów. Jest jednak wystarczającym powodem do wizyty u lekarza.

W aptece nabyć możemy m.in. HemoActive marki Biomerica (cena: ok. 18 zł) lub FOB Test marki Domowe Laboratorium (cena: ok. 18 zł).

map/(kg)

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także