Zdrowa dieta bez wyrzeczeń. Sprawdź, czy fleksitarianizm jest dla Ciebie
Dieta fleksitariańska, zwana też elastycznym wegetarianizmem, to rozwiązanie dla każdego, kto chce zwiększyć spożycie produktów roślinnych, nie rezygnując z mięsa. Odpowiednio skomponowana jest nie tylko smaczna, ale też dostarcza cenne dla organizmu – białko, wapń i witaminy. Dzięki stopniowej zmianie nawyków żywieniowych możemy zadbać nie tylko o zdrowie, ale i o planetę.
06.11.2024 09:06
Choć o samej diecie fleksitariańskiej w kontekście zdrowego stylu życia mówi się od niedawna, zdobywa ona coraz większą popularność. Samo określenie "fleksitariańska" pochodzi od połączenia słów flexible, czyli elastyczny, oraz vegetarian, czyli wegetariański. Głównym założeniem jest ograniczenie w codziennej diecie spożycia mięsa i jego przetworów na rzecz produktów roślinnych.
Według wytycznych opracowanych przez EAT-Lancet Commission, tygodniowo nie należy spożywać więcej niż 98 gramów mięsa czerwonego, 203 gramów drobiu i 196 gramów ryb. Podstawą naszej kuchni powinny stać się dania roślinne, w których głównym źródłem białka są rośliny strączkowe, nasiona i orzechy[1].
Jednym z atutów diety fleksitariańskiej jest możliwość stopniowej zmiany nawyków żywieniowych. Na początek warto zacząć od prostych kroków – zamiana kilku dań mięsnych na roślinne w ciągu tygodnia nie powinna przysporzyć problemu, a zastąpienie od czasu do czasu mleka krowiego w porannej kawie smacznym napojem roślinnym może stanowić ciekawe urozmaicenie.
Zdrowie i środowisko w jednym
- Dieta fleksitariańska przynosi wiele korzyści. Począwszy od tak prozaicznych jak to, że brak dużych restrykcji oraz konieczności całkowitego usunięcia mięsa z diety może przyczynić się do tego, że zdrowy model żywienia będzie akceptowany długoterminowo– podkreśla dietetyczka Agnieszka Ślusarska-Staniszewska.
Zwiększenie ilości roślin strączkowych i produktów roślinnych bogatych w błonnik w naszej diecie poprawia pracę układu pokarmowego, dbając o florę jelitową oraz wpływa na prawidłowe ciśnienie krwi [2]. Aby nasz organizm funkcjonował jak najlepiej, powinniśmy pamiętać jednak o zapewnieniu mu niezbędnych makro- i mikroskładników:
- Dieta roślinna ma wiele zalet. Wpływa korzystnie na mikroflorę jelitową i parametry metaboliczne. Jednak weganie i wegetarianie, częściej niż wszystkożercy, mogą zmagać się z niedoborami witaminy B12, białka, żelaza, wapnia, selenu, jodu, cynku oraz kwasów EPA i DHA. Produkty roślinne, takie jak roślinne alternatywy dla jogurtów typu Skyr z kulturami bakterii jogurtowych, czy takie produkty, jak niektóre napoje roślinne fortyfikowane np. w B12, wapń oraz bogate w białko, będą istotnym elementem profilaktyki deficytów w diecie – wylicza dietetyczka Agnieszka Ślusarska-Staniszewska.
Jak wskazuje Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, zbilansowana dieta fleksitariańska to nie tylko sposób na poprawę naszego zdrowia, ale także realne korzyści dla środowiska. [3] Warto podkreślić, że ograniczenie mięsa w diecie na rzecz roślin przekłada się na mniejszy ślad środowiskowy: niższą emisję gazów cieplarnianych, a także mniejsze zużycie wody i gruntów uprawnych. Taki sposób żywienia pomaga nie tylko nam, ale i planecie.
Roślinne produkty to doskonała propozycja dla osób szukających pysznych i pożywnych zamienników tradycyjnego nabiału.
Roślinna alternatywa dla jogurtu typu skyr o smaku wanilii od Alpro świetnie sprawdzi się jako przekąska w pracy, a roślinna alternatywa dla jogurtu w stylu skyr z mango od Alpro będzie doskonałą bazą pysznego śniadaniowego bowla z owocami. Wystarczy połączyć Alpro Skyr Style Mango ze świeżymi owocami i orzechami, a następnie udekorować listkami mięty lub melisy.
Inną smaczną propozycją jest dip z rzodkiewką, ogórkiem i roślinną alternatywą dla jogurtu typu skyr naturalny od Alpro – idealny do przyrządzenia szybkiej przekąski. Wystarczy pokroić warzywa, wymieszać je z Alpro Skyr Style Naturalny, szczyptą soli i pieprzu, a na koniec ozdobić koperkiem albo kiełkami rzodkiewki.
Sięgnij po zdrowie
Dieta fleksitariańska jest dietą dopasowaną dokładnie do naszych oczekiwań i możliwości. Stopniowe ograniczanie mięsa i wprowadzenie większej ilości produktów roślinnych, takich jak napoje roślinne i roślinne alternatywy dla jogurtów np. od Alpro, może przynieść liczne korzyści zdrowotne oraz pomóc w dbałości o naszą planetę.
To proste i smaczne rozwiązanie, które może stać się codziennym wyborem dla każdego, kto chce żyć zdrowiej i bardziej świadomie.