Żeby in vitro było skuteczniejsze
Nowa technika badania poczętych in vitro zarodków może znacznie zwiększyć szanse na urodzenie zdrowego dziecka - informuje "New Scientist.
Nowa technika badania poczętych in vitro zarodków może znacznie zwiększyć szanse na urodzenie zdrowego dziecka - informuje "New Scientist.
Zespół Dagana Wellsa z University of Oxford wykorzystał nową technikę, aby wybrać zarodki, wszczepione następnie do macic 42 kobiet. Badania kliniczne jeszcze się nie zakończyły, ale biorące w nich udział kobiety dwa razy częściej (66 zamiast 28 procent) zachodziły w ciążę i częściej (80 procent wobec 60 procent) rodziły dzieci w porównaniu z kontrolną grupą kobiet, których zarodki nie były selekcjonowane nową metodą.
Nieprawidłowości chromosomów - będących nośnikiem cech genetycznych - należą do głównych przyczyn niepowodzenia metody in vitro. Obecnie zarodki otrzymane metodą in vitro ocenia się po wyglądzie- "najładniejsze" zostają wprowadzone do macicy potencjalnej matki. Stosuje się także pobieranie jednej z komórek trzydniowego zarodka i badanie jej chromosomów techniką zwaną FISH. Jednak ta ostania pozwala ocenić tylko osiem chromosomów, poza tym usuniecie jednej z 6-10 komórek tworzących zarodek może mu zaszkodzić.
Zmodyfikowany przez specjalistów z Oksfordu test o nazwie CGH (comparative genome hybridisation) pozwala ocenić wszystkie chromosomy, a komórkę do badań pobiera się od zarodka mającego pięć dni - składa się on wówczas z kilkuset komórek i utrata jednej nie powinna mieć znaczenia.
Specjaliści podkreślają, że wyniki osiągnięte podczas pierwszych badań klinicznych trzeba jeszcze zweryfikować kolejnymi badaniami.