Blisko ludziŻeby in vitro było skuteczniejsze

Żeby in vitro było skuteczniejsze

Żeby in vitro było skuteczniejsze
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

20.10.2009 19:11, aktual.: 31.05.2010 11:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nowa technika badania poczętych in vitro zarodków może znacznie zwiększyć szanse na urodzenie zdrowego dziecka - informuje "New Scientist.

Nowa technika badania poczętych in vitro zarodków może znacznie zwiększyć szanse na urodzenie zdrowego dziecka - informuje "New Scientist.

Zespół Dagana Wellsa z University of Oxford wykorzystał nową technikę, aby wybrać zarodki, wszczepione następnie do macic 42 kobiet. Badania kliniczne jeszcze się nie zakończyły, ale biorące w nich udział kobiety dwa razy częściej (66 zamiast 28 procent) zachodziły w ciążę i częściej (80 procent wobec 60 procent) rodziły dzieci w porównaniu z kontrolną grupą kobiet, których zarodki nie były selekcjonowane nową metodą.

Nieprawidłowości chromosomów - będących nośnikiem cech genetycznych - należą do głównych przyczyn niepowodzenia metody in vitro. Obecnie zarodki otrzymane metodą in vitro ocenia się po wyglądzie- "najładniejsze" zostają wprowadzone do macicy potencjalnej matki. Stosuje się także pobieranie jednej z komórek trzydniowego zarodka i badanie jej chromosomów techniką zwaną FISH. Jednak ta ostania pozwala ocenić tylko osiem chromosomów, poza tym usuniecie jednej z 6-10 komórek tworzących zarodek może mu zaszkodzić.

Zmodyfikowany przez specjalistów z Oksfordu test o nazwie CGH (comparative genome hybridisation) pozwala ocenić wszystkie chromosomy, a komórkę do badań pobiera się od zarodka mającego pięć dni - składa się on wówczas z kilkuset komórek i utrata jednej nie powinna mieć znaczenia.

Specjaliści podkreślają, że wyniki osiągnięte podczas pierwszych badań klinicznych trzeba jeszcze zweryfikować kolejnymi badaniami.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)
Zobacz także