Trwa ładowanie...
d3tqt1y

Zespół napięcia przedmiesiączkowego to mit? Naukowcy mają na to dowody

Do tej pory mówiło się, że gorszy nastrój jest typowym objawem zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Teraz badacze próbują dowieść, że PMS to mit. W tym celu przeprowadzili wnikliwe badania. Ich wyniki mogą was zaskoczyć.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czy wiesz wszystko o PMS?
Czy wiesz wszystko o PMS? (123RF.COM, Fot: 123RF.COM)
d3tqt1y

Czy PMS to mit? Naukowcy z uniwersytyetu w Toronto postanowili przyjrzeć się temu problemowi z bliska. Aby poznać prawdę, przeprowadzili łącznie 41 badań z udziałem kobiet. W tym celu przeanalizowali zmiany samopoczucia uczestniczek w różnych fazach cyklu menstruacyjnego. Po podsumowaniu wyników, okazało się, że tylko 1 na 6 przypadków obniżonego nastroju u kobiet był związany z miesiączką.

Służba zdrowia w Wielkiej Brytanii poinformowała jednak, że tego typu badania nie zawsze są miarodajne, gdyż często przeprowadza się je na zbyt małej liczbie osób lub nie uwzględnia się w nich dokładnych danych statystycznych, niezbędnych do potwierdzenia końcowych wniosków.

d3tqt1y

Mimo to brytyjska psycholog Stein DeLuca zgadza się z twierdzeniem kanadyjskich naukowców. Uważa, że media karmią nas nieprawdziwymi informacjami na temat PMS. W swojej książce "The Hormone Myth: How Junk Science, Gender Politics And Lies About PMS Keep Women Down" próbuje udowodnić, że zmiany hormonalne nie mają wpływu na nasze samopoczucie. - Uwierzyłyśmy, że gorsze samopoczucie ma bezpośredni związek z miesiączką. Gdy boli nas brzuch lub mamy wahania nastroju, wydaje się nam, że problemem jest nadchodzący okres i zmiany hormonalne. Ale przyczyna może leżeć gdzie indziej - mówi DeLuca.

Ze zdaniem Deluki nie zgadza się profesor Joyce Harper. - PMS to nie mit. Około 95 proc. kobiet odczuwa objawy napięcia przedmiesiączkowego. Oczywiście nie zawsze u każdego muszą być silne, ale cykl menstruacyjny i towarzyszące mu zmiany hormonalne mają ogromny wpływ na nasz nastrój - dodaje. A jakie jest wasze zdanie na ten temat?

Zobacz też: "Bliskie spotkania kobiet". Namiętność i pożądanie

d3tqt1y

Podziel się opinią

Share

d3tqt1y

d3tqt1y
d3tqt1y