FitnessZimowe sposoby na rozgrzanie

Zimowe sposoby na rozgrzanie

Herbata bez cytryny, gorąca kąpiel, sauna... Oto najbardziej sprawdzone sposoby na zimowe chłody!

Zimowe sposoby na rozgrzanie
Źródło zdjęć: © sxc.hu

Zima to nie jest dobra pora dla zmarzluchów. Siarczysty mróz i przeszywających wiatr sprawiają, że sami czujemy się często jak sople lodu. Marzymy, aby jak najszybciej wskoczyć pod ciepły koc, albo wypić szklankę gorącej herbaty. Oto najbardziej sprawdzone sposoby na zimowe chłody. Warto z nich skorzystać, aby przemarznięcie nie zamieniło się w przeziębienie.

Rozgrzewająca kąpiel

Gdy przemarzniesz do szpiku kości, zafunduj sobie gorącą kąpiel. Zamiast płynu do kąpieli, dodaj do wody naturalne produkty, które mają działanie rozgrzewające i antybakteryjne. Na zimowe chłody idealna jest kąpiel z dodatkiem goździków, cynamonu i skórki pomarańczy. Aby ją przygotować zalej zimną wodą: 10 goździków, skórkę z jednej pomarańczy i łyżkę cynamonu. Gotuj 20 minut, odcedź i wywar wlej do gorącej wody. Może też do wanny dodać kilka kropli olejku rozmarynowego lub tymiankowego.

Na chłodzie najszybciej marzną nam nogi. Po powrocie nalej do miednicy gorącej wody i dodaj łyżkę tłuczonych ziaren gorczycy czarnej lub gruboziarnistą sól. Możesz też przyrządzić kąpiel z dodatkiem cynamonu. Podgrzej 2 szklanki mleka i dodaj pół szklanki oliwy i 2 łyżeczki cynamonu. Przez 15 minut nogi mocz i masuj je. Następnie dokładnie opłucz stopy pod bieżącą wodą. Posmaruj stopy maścią kamforową lub kremem (byle nie chłodzącym) i włóż bawełniane lub wełniane skarpety. Gdy tak się rozgrzejesz, masz szansę, że następnego dnia nie dopadnie cię przeziębienie lub ból gardła.

Sauna na chłody

Sauna to doskonały sposób nie tylko na rozgrzanie, ale także na wzmocnienie odporności. Badania naukowe udowodniły, że ludzie korzystający z sauny dziesięciokrotnie rzadziej chorują na grypę i przeziębienia. Jeśli nie masz żadnych przeciwwskazań, skorzystaj z jej dobroczynnego działania. Sauna uczy nasz organizm właściwie reagować na zmiany temperatury, co przyda się nam zwłaszcza zimą. Gdy tak przygotujesz swoje ciało do spotkania z zimą, nie będziesz miała problemu, gdy temperatura spadnie poniżej zera.

Moc gorącej herbaty

Zazwyczaj, gdy zmarzniemy, sięgamy po herbatę z cytryną. Czujemy wtedy ciepło, ale to nie zasługa cytryny, ale gorącego napoju. Cytryna bowiem powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i w efekcie następuje wychłodzenie organizmu. Zamiast tradycyjnej herbaty z cytryną, sięgnij lepiej po herbatki ziołowe, których lecznicze działanie znane jest w medycynie ludowej od wielu lat. Najbardziej popularny jest napar z lipy. Aby dodatkowo zwiększyć jego dobroczynne działanie, dodaj soku z malin. Taki napój rozgrzewa, łagodzi stany zapalne gardła, uspokaja, ułatwia zasypianie. Równie dobrze działa herbatka z lipy z dodatkiem rumianku, kwiatu czarnego bzu i miodu. Dla wzmocnienia organizmu warto także sięgnąć po herbatę z dzikiej róży, która zawiera sporo witaminy C, A, E, K, P i witaminy z grupy B. Podobnie działa napar z owoców czarnego bzu.

Rozgrzewające przyprawy

Zawierają substancje poprawiające przemianę materii, a więc pobudzają komórki do produkcji większej ilości energii. Do najpopularniejszych należą: imbir, cynamon, goździki, kardamon, czosnek, chili, gałka muszkatołowa. Imbir zawiera szereg takich składników jak żelazo, magnez, wapno, błonnik oraz proteiny. Przy przeziębieniach najlepszy jest napar z imbiru z miodem. Gdy boli nas gardło –ulgę przyniesie specjalna imbirowa płukanka. Do szklanki bardzo ciepłej wody wsypujemy 2 łyżeczki sproszkowanego imbiru i płuczemy nim jamę ustną.

Z kolei badania naukowe potwierdziły, że siarkowe związki lotne, które odkryto w czosnku, wykazują wysoką skuteczność leczenia przeziębień i infekcji układu oddechowego, a jego olejki eteryczne mają silne właściwości bakteriobójcze. Aby najlepiej wykorzystać zdrowotne walory czosnku, należy go zgnieść i odstawić na 10 minut przed zjedzeniem lub ugotowaniem.

Cynamon nie tylko rozgrzewa, ale także zmniejsza ukrwienie błony śluzowej nosa. Podobnie działa chili, które dodatkowo oczyszcza drogi oddechowe ze śluzu. Szklanka gorącego napoju z dodatkiem przypraw wypita wieczorem nie tylko zapewni nam spokojny sen, ale również rozgrzeje oraz uchroni przed przeziębieniem.

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (12)