FitnessZłamanie żebra - przyczyny, objawy. Jak leczyć złamane żebro?

Złamanie żebra - przyczyny, objawy. Jak leczyć złamane żebro?

Złamanie żebra to jeden z tych urazów, które mogą mieć przykre konsekwencje dla zdrowia. Najczęściej dochodzi do niego poprzez bezpośredni uraz klatki piersiowej, jednak może on wystąpić także u osób starszych, a także być skutkiem zaawansowanej osteoporozy. Jak rozpoznać, że mamy złamane żebro i jak je leczyć?

Złamanie żebra - przyczyny, objawy. Jak leczyć złamane żebro?
Źródło zdjęć: © iStock.com

02.12.2018 | aktual.: 27.12.2018 12:38

Złamanie żebra - przyczyny

Złamanie żebra to dolegliwość dość specyficzna, do której zazwyczaj dochodzi w przypadku bezpośredniego urazu klatki piersiowej. Taki stan rzeczy może być efektem kontuzji w trakcie uprawianego przez nas sportu, jednak może nam się to przydarzyć w praktycznie każdych okolicznościach, nawet w domu lub drodze do pracy.

Zazwyczaj złamanie lub pęknięcie żebra dzieje się jednostkowo, jednak przy uderzeniu dużym przedmiotem bądź wskutek poważniejszego urazu mogą nas dotyczyć także złamania mnogie.

Złamane żebro najczęściej jest efektem zgniecenia klatki piersiowej, które jest skutkiem wypadku w miejscu pracy, wypadku komunikacyjnego lub upadku, na przykład z wysokości. Innymi przykładami może być przygniecenie przez ciężki obiekt, na przykład drzewo.

Pamiętajmy, że żebra są tak zbudowane i na tyle sprężyste, żeby w razie potrzeby zamortyzować siłę urazu, którego jesteśmy ofiarami. Czasami jednak nacisk jest zbyt duży, a w efekcie dochodzi do złamania. Warto wspomnieć, że pęknięcie żeber może być też efektem nieleczonej osteoporozy, dlatego zawsze warto zadbać o odpowiednią ilość wapnia w organizmie.

Objawy złamania żebra

Do podstawowych objawów złamania żebra należą silny, kłujący ból w miejscu złamania w kierunku mostka lub pleców, a także typowe dla urazów zasinienie skóry oraz obrzęk. Z racji bólu osoba poszkodowana może oddychać dość płytko, a także być spocona i rozdrażniona z racji trudności w wykonywaniu tej czynności.

W przypadku podobnych objawów powinno się oczywiście jak najszybciej wezwać pogotowie, natomiast podstawowym badaniem w takich okolicznościach jak tak zwane klawiszowanie, a więc sprawdzenie ruchomości odłamów w miejscu złamania. Z racji budowy żeber można wykryć ewentualne ubytki czy złamania nawet poprzez dotyk.

Złamane żebro - powikłania, leczenie

Najpoważniejszym powikłaniem w przypadku złamania żebra jest zagłębienie się jego odłamów do wnętrza klatki piersiowej. Ostre fragmenty mogą uszkodzić niektóre z organów wewnętrznych, między innymi tętnicę podżebrową, opłucną i płuco. W efekcie może wystąpić krwotok wewnętrzny lub odma, czyli przechodzenie powietrza z przebitego płuca do jamy opłucnej i zapadanie się uszkodzonego płuca z racji wyrównywania ciśnienia przez organizm.

Odma zazwyczaj objawia się kaszlem, dusznościami, szybszym tętnem oraz zasinieniem w okolicach szyi i twarzy. W skrajnych przypadkach wymienione wyżej dolegliwości mogą być dla nas fatalne w skutkach.

W przypadku prostych urazów złamane żebro leczy się zachowawczo, a więc głównie lekami przeciwbólowymi i rozkurczowymi. W przypadku powikłań sposób leczenia zależy w dużej mierze od ich objawów i nasilenia, dlatego gdy pojawiają się objawy złamanego żebra, to należy jak najszybciej wezwać pogotowie lub zgłosić się do lekarza. Pamiętajmy, że w przypadku złamanego żebra nie należy bandażować klatki piersiowej, bowiem ucisk może nasilić objawy lub spowodować ich nawrót.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)