Złe samopoczucie niszczy serce
Złe samopoczucie zwiększa ryzyko udaru i chorób serca u kobiet. Poczucie beznadziejności może stać się przyczyną udaru mózgu u kobiet w średnim wieku.
Złe samopoczucie zwiększa ryzyko udaru i chorób serca u kobiet. Poczucie beznadziejności może stać się przyczyną udaru mózgu u kobiet w średnim wieku.
Najnowsze badania amerykańskich naukowców wykazały, że negatywne myślenie wpływa na pogrubienie ściany tętnicy szyjnej, które towarzyszy zmianom miażdżycowym - informuje "Stroke: Journal of American Heart Association".
"Kobiety, które doświadczają poczucia beznadziejności mogą być w większym stopniu narażone na udar i choroby układu krążenia. Podobnych zależności nie zauważyliśmy w przypadku innych symptomów depresji" - mówi autorka badań dr Susan Everson-Rose z Uniwersytetu Minnesoty.
W badaniach wzięło udział 559 kobiet w wieku około 50 lat, które nie wykazywały żadnych objawów chorób układu krążenia. Panie przeszły badania ultrasonograficzne, a następnie wypełniły kwestionariusz dotyczący ich oczekiwań i celów, które chciałyby zrealizować w przyszłości. Stopień nasilenia objawów depresyjnych oszacowano na podstawie Skali CES- D (Center for Epidemiologic Studiem Depression).
Po wykluczeniu wpływu innych czynników okazało się, że kobiety, które silniej doświadczały poczucia beznadziejności miały grubszą ścianę tętnicy szyjnej niż pozostałe. Jak twierdzi dr Everson-Rose, wnioski te są oparte na badaniach przekrojowych i w celu dokładnego zbadania mechanizmu leżącego u podstaw tej zależności należy przeprowadzić szersze badania dynamiczne