UrodaZmęczone oczy? Oto kilka ćwiczeń, które pomagają rozluźnić oko

Zmęczone oczy? Oto kilka ćwiczeń, które pomagają rozluźnić oko

Zmęczone oczy? Oto kilka ćwiczeń, które pomagają rozluźnić oko

Prezentujemy "jogę dla oczu", zestaw ćwiczeń proponowany przez Valerié Orsoni, francuską trenerkę sportową.

Dla tych z nas, którzy w swojej pracy zawodowej używają na co dzień komputera, problem bolących i zmęczonych oczu jest niestety znany. Po kilku godzinach spędzonych przed monitorem, oczy zaczynają piec i są zaczerwienione, a nam coraz trudniej jest śledzić to, co aktualnie wyświetla się na ekranie...

Z tą dolegliwością zawodową można sobie radzić na różne sposoby - używać szkieł korygujących, zakraplać oczy kropelkami nawilżającymi czy też po powrocie z pracy wykonać sobie kojący okład na powieki z rumianku lub świetlika. Do tych sposobów, niewątpliwie skutecznych, możemy także dołączyć gimnastykę narządu wzroku, która ma na celu rozluźnienie napięć, powstających w mięśniach okalających gałkę oczną. Dziś prezentujemy "jogę dla oczu", zestaw ćwiczeń proponowany przez Valerié Orsoni, francuską trenerkę sportową.

Ćwiczenie 1. Płynne ruchy oka

Siadamy prosto i kierujemy wzrok na palec wyciągniętej ręki. Po chwili zaczynamy powoli, płynnym ruchem zbliżać dłoń do nosa, śledząc przez cały czas wzrokiem palec. Następnie, takim samym ruchem, odsuwamy rękę od siebie, aż wyprostujemy przed sobą ramię. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy. Wykonując je, ważne jest, aby ruchy oka przez cały czas płynnie i powoli podążały za ruchem ręki - nie "skaczemy" wzrokiem, tylko wykonujemy gałką oczną miękkie zmiany pozycji - tak samo, jak ruszamy się podczas zajęć jogi, wykonując kolejne asany.

Na podst. Femina.fr Anna Loska (al/mtr), kobieta.wp.pl

1 / 6

Ćwiczenie 2. Daleko - blisko

Obraz
© 123RF.COM

Kładziemy przed sobą kartkę zapisaną drobnym drukiem. Skupiamy wzrok na literach na kilka sekund i czytamy (np. jedną linijkę tekstu). Mrugamy kilkakrotnie powiekami albo zamykamy na chwilę oczy, po czym spoglądamy przez parę sekund w dal. Następnie znów mrugamy lub zamykamy oczy i wracamy na kilka sekund do czytania tekstu. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy w ciągu dnia.

2 / 6

Ćwiczenie 3. Widzenie rozproszone

Obraz
© 123RF.COM

A teraz ćwiczenie rozluźniające. Siadamy prosto, patrzymy przed siebie i staramy się objąć wzrokiem jak największą przestrzeń wokół nas, nie skupiając przy tym wzroku na żadnym przedmiocie. Widzimy wówczas wszystko, ale niezbyt wyraźnie. Nie chodzi jednak o to, aby obraz stał się rozmazany. Po prostu patrzymy jednocześnie do przodu, do góry, w dół i na boki, starając się także zobaczyć to, co jest za naszym ramieniem. Za głową możemy umieścić rękę i przesuwać ją powoli w bok, w kierunku ucha. Kiedy już zauważymy ją kątem oka, odwróćmy głowę w tamtą stronę. Osoby wykonujące to ćwiczenie po raz pierwszy są zwykle zaskoczone, jak szerokie mają pole widzenia - większość z nas zauważy rękę jeszcze zanim ta minie ramię.

3 / 6

Ćwiczenie 4. Chwila ciemności

Obraz
© 123RF.COM

Przy pracy na komputerze problemem jest nie tylko zmęczenie oka ciągłym ruchem i napięciem, lecz także fakt, że monitor nas razi lub odbija światło dzienne. Aby zregenerować oczy, wystarczy parę razy w ciągu dnia je zasłonić. Zamykamy powieki i układamy dłonie na oczach tak, aby zrobiło się nam zupełnie ciemno przed oczami. Siedzimy tak około minuty, po czym otwieramy oczy i, zanim wrócimy do pracy, spoglądamy przez moment w dal.

4 / 6

Ćwiczenie 5. Litery

Obraz
© 123RF.COM

Patrząc na ścianę, wykonujemy takie ruchy gałką oczną, jakbyśmy "pisali" nią litery na ścianie. Najpierw coś prostego: wielka litera I. Zaczynamy od góry i przesuwamy wzrok w dół. Następnie utrudniamy zadanie: litery z "brzuszkami": najpierw z jednym ("p", "d" itp.), a następnie z dwoma ("b"). Ruchy oka są płynne i powinny przypominać ruchy ręki, których uczono nas w pierwszej klasie szkoły podstawowej, gdzie pani zawsze przypominała: "dzieci, piszemy bez odrywania rączki". Na początek "zapisujemy" kilka różnych liter, a kiedy nabędziemy wprawy, możemy w ten sposób "namalować oczami" cały alfabet.

5 / 6

Ćwiczenie 6. Ósemki

Obraz
© 123RF.COM

Siadamy prosto i patrzymy na ścianę przed sobą. Powoli zaczynamy zakreślać wzrokiem "ósemki", najpierw w jedną stronę, potem w drugą. Ważne, aby podczas tego ćwiczenia nie ruszać głową, tylko wykonywać same ruchy okiem. Nasza ósemka powinna być jak największa - kiedy nabierzemy wprawy, może obejmować nawet całą ścianę. Po tym ćwiczeniu zamykamy na chwilę oczy i dajemy im odpocząć. Wykonując ósemki, możemy poczuć lekkie zmęczenie wzroku, które jednak będzie jednocześnie relaksujące.

6 / 6

Ćwiczenie 7. "Czytanie" interlinii

Obraz
© 123RF.COM

Bierzemy do ręki książkę i zaczynamy "czytać" interlinie, czyli przerwy pomiędzy poszczególnymi linijkami tekstu. Poruszamy oczami tak, jakbyśmy rzeczywiście czytały, przesuwając wzrok równomiernie do końca "linijki", a następnie przenosząc go na następną interlinię. "Czytamy" w ten sposób dwie strony i odkładamy książkę. Ćwiczenie to nie tylko relaksuje, ale też sprawia, że zaczynamy szybciej i płynniej czytać - wykonując je codziennie wieczorem, wkrótce zauważmy, że odczytanie jednej strony tekstu zajmuje nam mniej czasu i jest mniej męczące dla narządu wzroku.

Na podst. Femina.fr Anna Loska (al/mtr), kobieta.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (11)