Metoda nie ma sobie równych. Nie zarazisz się od kleszcza

Metoda nie ma sobie równych. Nie zarazisz się od kleszcza

Wiosna i lato to czas, w którym jednym z zagrożeń są kleszcze / zdjęcie poglądowe
Wiosna i lato to czas, w którym jednym z zagrożeń są kleszcze / zdjęcie poglądowe
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | kalcutta
05.04.2024 16:47, aktualizacja: 05.04.2024 18:16

Wiosna i lato to czas, w którym jednym z zagrożeń są kleszcze. Istnieje jednak sposób, dzięki któremu możemy ochronić się przed chorobą, którą przenoszą. Wystarczy zrobić to raz na trzy lata, aby nie martwić się o konsekwencje związane z ugryzieniem przez zarażonego kleszcza.

Kleszcze są prawdziwą zmorą osób, które w sezonie wiosenno-letnim uwielbiają spacerować po łąkach i lasach. Każdego roku przypomina się o tym, jak ważne jest dokładne obejrzenie całego ciała po czasie spędzonym na powietrzu. Konsekwencje ugryzienia są bowiem bardzo poważne.

Czym jest kleszczowe zapalenie mózgu?

Jedną z najgroźniejszym chorób przenoszonych przez kleszcze jest borelioza, która może zagrażać naszemu zdrowiu i życiu. Mówi się o niej wiele, a znacznie mniej o równie groźnym kleszczowym zapaleniu mózgu. Mało kto wie, że taka choroba w ogóle istnieje, a może prowadzić m.in. do niedowładu, zaniku mięśni, padaczki, porażenia, a nawet nieodwracalnych zmian neurologicznych oraz psychiatrycznych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak rozpoznać, że możemy zmagać się z kleszczowym zapaleniem mózgu? Dr n. med. Grażyna Cholewińska-Szymańska wytłumaczyła w rozmowie z OKO.press, że wszystko rozpoczyna się od objawów podobnych do typowego przeziębienia.

- Choroba jest wyraźnie dwufazowa. Na początku lekkie objawy przeziębieniowe, które ludzie zwykle bagatelizują, potem okres zacisza, a następnie hop i temperatura 40 stopni - mówiła.

- To ciężka choroba, która wiąże się z obrzękiem mózgu, może powodować zmiany zachowania, urojenia, omamy - podkreśliła dr n. med. Cholewińska-Szymańska.

Szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu

Kleszczowe zapalenie mózgu rozwija się po ugryzieniu przez kleszcza zarażonego wirusem. Nie wiemy jednak, który kleszcz jest nosicielem, dlatego warto zabezpieczyć się "na zapas". Pomoże w tym szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu, nazywana potocznie szczepionką "na kleszcza". To jedyny sposób zapobiegania chorobie.

Szczepionkę przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu należy przyjąć w trzech dawkach, a następnie powtarzać w dawkach przypominających co trzy bądź co pięć lat. Wówczas ochronimy się przed "kleszczową" chorobą - szczepionka jest skuteczna niemal w stu procentach (powyżej 95 osób na 100 zaszczepionych wytwarza przeciwciała).

O szczepionkę przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu należy zapytać lekarza lub osobę pracującą w przychodni. Kwalifikacja do szczepienia i wykonanie są bezpłatne. Za szczepionkę płaci natomiast osoba szczepiona. Koszt jednej dawki to ok. 100 zł.

Ważne! Szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu nie chroni przed boreliozą.

© Materiały WP

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta