Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
działalność gospodarcza

Zrób to sam. Plusy i minusy prowadzenia własnego biznesu

Gdy w głowie rodzi się pomysł na poprowadzenie własnego biznesu, zaczynają targać nami wątpliwości. Jak pogodzić dorabianie z pracą i wolnym czasem? Czy warto się skusić na nowe wyzwanie? Czy podołamy? Odpowiedź nie zawsze jest prosta, ale spróbujmy jej poszukać.

Share
Zrób to sam. Plusy i minusy prowadzenia własnego biznesu
Źródło: 123RF
d42pm81

Gdy w głowie rodzi się pomysł na poprowadzenie własnego biznesu, zaczynają targać nami wątpliwości. Jak pogodzić dorabianie z pracą i wolnym czasem? Czy warto się skusić na nowe wyzwanie? Czy podołamy? Odpowiedź nie zawsze jest prosta, ale spróbujmy jej poszukać.

Przede wszystkim trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy chcemy rzucić wszystko i postawić wyłącznie na własny biznes. Jeśli posiadasz wyjątkowe talenty, umiejętności i przygotowanie, zdaje się to mieć sens, choć najpierw trzeba zabezpieczyć się finansowo na kilka miesięcy, przedrzeć przez morze formalności i zacząć powoli budować wszystko od początku. Nie jest jednak łatwo porzucić dotychczasową stabilność i - w przypadku niektórych - stabilną pracę zapewniającą płynność finansową.

d42pm81

Jeżeli jeszcze się uczymy lub studiujemy, własny biznes może poważnie zaszkodzić - na prowadzeniu firmy trzeba się mocno skupić i całkowicie jej poświęcić. Nauka może na tym ucierpieć, a nie w tym rzecz, żeby dokładać sobie problemów. Własny biznes powinien być przecież rozwiązaniem naszych kłopotów. Oczywiście przy odpowiednim podejściu jesteśmy zawsze w stanie pogodzić dwie rzeczy, chodzi jednak o to, by pracować, a nie harować.

Trzeba pamiętać, że własna działalność wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Zwłaszcza formalną, gdyż nie każdy podoła nawet średnio skomplikowanej księgowości. Jeśli przeraża cię biurokracja i papierologia, zastanów się czy taki rodzaj pracy na pewno spełni twoje oczekiwania. Warto oczywiście zatrudnić w tym celu odpowiednio wykwalifikowaną osobę, ale oznacza to kolejną inwestycję - choć drobna, może być poważną pozycją w budżecie świeżo powstałej firmy.

Oczywiście ogromnym plusem własnego biznesu jest to, że jesteśmy panami swojego czasu. Jednak nie zawsze jest to zgodne z naszymi wyobrażeniami, bo czasem zatęsknić można za klasycznym etatem. Zwłaszcza na początku, gdy nowej firmie poświęcić trzeba każdą wolną chwilę. Przy często nieregularnych dochodach w pierwszych miesiącach funkcjonowania firmy, może to zniechęcić do dalszych działań.

Jeżeli jesteś dopiero na początku swojej indywidualnej ścieżki kariery, warto rozważyć opcję złotego środka. Nie trzeba przecież od razu zakładać swojej własnej firmy, obarczonej nieznośną papierologią, wysiłkiem i koniecznością solidnych inwestycji. Możliwości dorabiania w wolnym czasie jest sporo, będzie zatem okazja do sprawdzenia, czy nadajemy się do samodzielnego działania. Będzie można się także sporo nauczyć.

d42pm81

Jeżeli rozważasz poświęcenie się w przyszłości sprzedaży i usługom, warto być może zacząć od związania się z firmą, która oferuje duże możliwości rozwoju i nieskomplikowaną formę rozliczania się - na przykład nie wymaga prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Warto postawić też na sprawdzone produkty, adresowane do szerokiej grupy odbiorców. Takie możliwości daje zaangażowanie się w sprzedaż bezpośrednią.

Jeżeli zostaniesz konsultantką firmy kosmetycznej, masz przed sobą nie tylko wiele ciekawych wyzwań, ale także dostęp do specjalistycznej wiedzy - nie tylko o oferowanych produktach, ale i technikach sprzedaży, które mogą się przydać w przyszłości. Musisz tylko dobrze wybrać, aby mieć gwarancję startu w firmie, która kojarzona jest z pewnością i jakością. Możesz postawić na * Avon* – tu dodatkową korzyścią są także uproszczone i niekłopotliwe formalności. Nie warto od razu angażować się w kłopotliwe umowy i tabelki.

Nauczysz się budowania bazy klientów, zdobędziesz wiedzę o reklamie i technikach negocjacji. Będziesz mogła także sprawdzić, czy jesteś zmotywowana do działania, dostaniesz spory zastrzyk pewności siebie i nauczysz się samodyscypliny. A to już prosta droga do kolejnych sukcesów.

Ponadto „nienormowany czas pracy” stanie się realnym pojęciem. Nie utkniesz w gąszczu formalności i trudnych zadań. Sama wyznaczysz swoje cele, które zagwarantują ci sukces. Dowiesz się, jak to jest być swoim własnym szefem, ale bez gigantycznej odpowiedzialności ciążącej ci na co dzień. Poczujesz, czym naprawdę jest samodzielność. Podjęte wyzwania zostaną osłodzone dodatkowymi pieniędzmi. Nie będziesz musiała porywać się na szalone inwestycje, bo do działania wystarczy ci to, co masz już pewnie od dawna - chęci, entuzjazm i gotowość do nauki.

Ta forma własnego biznesu jest bezpieczna, prosta i niesie ze sobą szereg dodatkowych korzyści - nie tylko finansowych. Poczucie bezpieczeństwa wzrastać będzie z każdym miesiącem - wraz z nowo nabytą wiedzą, doświadczeniem i motywacją. Nie ma lepszego sposobu na sprawdzenie się. Spróbuj, a na pewno tego nie pożałujesz.

d42pm81

Podziel się opinią

Share
d42pm81
d42pm81