Spryskaj kostkę przed zimą. "Wypali" cały mech
18.09.2024 13:13, aktual.: 18.09.2024 16:24
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Czyszczenie kostki brukowej jest ważną czynnością, zapobiegającą także nieprzewidzianym wypadkom. Dlatego tak ważne jest, aby pozbyć się mchu z kostki brukowej jeszcze w październiku, przed nadejściem przymrozków. Zimą mech porastający kostkę brukową może być bardzo śliski i niebezpieczny.
Jednym z nieodłącznych elementów dbania o estetykę podwórka czy ogrodu jest regularne czyszczenie kostki brukowej. Powierzchnie te często pokrywają się mchem, co może nie tylko wyglądać nieestetycznie, ale także prowadzić do różnych wypadków. Warto więc zastanowić się, jakie są skuteczne, a zarazem tanie, metody usuwania mchu z kostki brukowej. Jednym z nich jest ten z wykorzystaniem octu i wody.
Przygotowanie kostki do czyszczenia
Regularne czyszczenie kostki brukowej jest kluczowe dla jej długotrwałego użytkowania i estetyki. Na początkowym etapie warto zastosować specjalną szczotkę, która usunie z powierzchni kostki wierzchnią warstwę zabrudzeń. Sztywne włosie szczotki dotrze do wszelkich szczelin, gdzie gromadzą się mech, chwasty i opadłe liście. Oczyszczona w ten sposób kostka będzie łatwiejsza do umycia przy pomocy domowej mikstury octowej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W kolejnych krokach należy dokładnie zamieść usunięty wcześniej brud, aby nie przekształcił się on w błoto, co mogłoby zwiększyć zakres prac. W tym celu wystarczy zwykła miotła i trochę cierpliwości. Nie zaleca się używania do tego myjki ciśnieniowej, ponieważ jej stosowanie może skutkować jedynie stratą wody, energii oraz czasu.
Stosowanie octu w walce z mchem
Ocet to środek, który skutecznie rozprawi się z mchem i innymi zabrudzeniami na kostce brukowej. Aby przygotować mieszankę do czyszczenia, wystarczy zmieszać go z wodą w proporcji 2:1. Ilość przygotowanej mikstury powinna być dostosowana do wielkości powierzchni, którą zamierzamy oczyścić. Roztwór octowy szybko rozpuści brud i osad.
Co należy z nim zrobić? Wystarczy spryskać powierzchnię kostki. Po kilku minutach przemyć czyszczoną powierzchnię czystą wodą, co pozwoli na usunięcie rozpuszczonych zabrudzeń. Jeśli po tej operacji zauważymy trudniejsze do usunięcia plamy, możemy zastosować ocet bezpośrednio, bez rozcieńczania. Jest on nie tylko skuteczny, ale również bezpieczny dla środowiska, co stanowi jego dodatkową zaletę.
Zobacz także
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.