ZUS może upomnieć się o duży zwrot. Koniecznie złóż ten dokument

Pracujący emeryci lub renciści muszą złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zaświadczenie o przychodach. Jeśli tego nie zrobią, finansowe konsekwencje mogą być poważne. Na złożenie dokumentu zostało niewiele czasu.

Niektórzy emeryci muszą pamiętać o złożeniu ważnego dokumentu
Niektórzy emeryci muszą pamiętać o złożeniu ważnego dokumentu
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Zaświadczenie o przychodach emeryta i rencisty za 2022 rok należy złożyć do 28 lutego. Osoby, które pobierały świadczenie, chociaż nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego, a dorabiały w ubiegłym roku, muszą to zrobić. W przeciwnym wypadku finansowe konsekwencje będą naprawdę poważne.

Koniecznie złóż ten dokument. Inaczej ZUS zażąda dużego zwrotu

"Jeśli osiągałeś przychody, a nie poinformowałeś nas o tym, zażądamy zwrotu świadczeń, które ci nie przysługiwały, za trzy lata wstecz. Jeśli nas powiadomisz – zażądamy zwrotu tych świadczeń tylko za ostatni rok" - głosi ostrzeżenie na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

To dotyczy chociażby emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, a także renty z tytułu niezdolności do pracy czy renty inwalidy wojskowego, jeżeli niezdolność do pracy nie jest związana ze służbą oraz renty rodzinnej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Program Money.pl 11.01 | Co dalej z emeryturami Polaków? Ekspert tłumaczy wszystkie zawiłości

Dorabianie do emerytury. Te osoby muszą uważać

Dorabianie do emerytury lub renty może spowodować, że, w zależności od poziomu osiągniętych przychodów, świadczenie zostanie pomniejszone albo wręcz zawieszone. Limity ulegają zmianie co kwartał. Jak podaje serwis poradnikprzedsiebiorcy.pl, wskaźnikiem jest ogłoszona przez Główny Urząd Statystyczny wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Kiedy świadczenie ulega zmniejszeniu? Wtedy, gdy osiągniemy przychód brutto w kwocie przekraczającej 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy. Jeśli nasz przychód brutto przekroczy 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, prawo do świadczenia zostanie zawieszone.

"Pilnować wysokości swoich dochodów muszą osoby dorabiające, które są na wcześniejszej emeryturze czy rencie" – podkreśla Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku dla portalu prawo.pl. "Limity dotyczą bowiem tylko osób, które nie osiągnęły jeszcze powszechnego wieku emerytalnego".

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)