Blisko ludziZwiązek kohabitacyjny – co to jest? Czy wiesz, czym różni się od konkubinatu?

Związek kohabitacyjny – co to jest? Czy wiesz, czym różni się od konkubinatu?

Związek kohabitacyjny to relacja, którą bardzo często wybierają polskie pary. Zazwyczaj o tego relacji mówi się, że jest formą "małżeństwa bez papierka", ponieważ nie wymaga żadnych urzędowych formalności. Nie ma jednej sztywnej definicji związku kohabitacyjnego, ale podstawowym warunkiem do jego zaistnienia jest wspólne zamieszkanie pary.

Co to jest związek kohabitacyjny? Odpowiedź może być dla niektórych zaskoczeniem.
Co to jest związek kohabitacyjny? Odpowiedź może być dla niektórych zaskoczeniem.
Źródło zdjęć: © Pexels

Pary będące w nieformalnych relacjach zazwyczaj traktują zamieszkanie przed ślubem jako formę przejściową. Większość z nich decyduje się później na prawne zawarcie związku małżeńskiego, a związek kohabitacyjny pomaga parom na wprowadzenie wspólnego trybu życia.

Co to jest związek kohabitacyjny – wyznaczniki

Związek kohabitacyjny oznacza relację dwóch osób, które decydują się na wspólne życie bez formalności. Para nie tylko ze sobą mieszka, ale również prowadzi razem gospodarstwo domowe, dzieli się codziennymi obowiązkami oraz pozostaje w relacji seksualnej. Często związek kohabitacyjny oznacza spędzanie ze sobą wszystkich weekendów w ciągu co najmniej 4 miesięcy albo przynajmniej 4–5 nocy w tygodniu na przestrzeni 3 miesięcy. W rzeczywistości nie istnieje wspólna definicja, która wytycza pewne prawa i zachowanie osób pozostających w związku kohabitacyjnym.

Co to jest związek kohabitacyjny – możliwe formy

Związek kohabitacyjny może przyjąć kilka form, a wszystko zależy od decyzji partnerów. Wspólnie oni ustalają, jak dzielą się obowiązkami domowymi oraz wydatkami, a także formą spędzania czasu. Większość par decyduje się na związek kohabitacyjny przed ślubem – mieszkają razem, aby wzajemnie się poznać i wprowadzić wspólny tryb życia. W takim przypadku głównym celem pary jest małżeństwo, natomiast kohabitacja ma wyłącznie charakter przejściowy. Z kolei w drugim wariancie w nieformalną relację wchodzą osoby, które mają za sobą rozwód i nie mają zamiaru w przyszłości zawierać po raz kolejny związku małżeńskiego. Trzeci przypadek zakłada, że związek kohabitacyjny jest jedyną opcją, ponieważ żadna ze stron nigdy nie brała i nie zamierza brać ślubu.

Co to jest związek kohabitacyjny – kwestie prawne

Związek kohabitacyjny nie jest w żadnym wypadku sankcjonowany prawnie. To oznacza, że pary żyjące w kohabitacji nie mogą korzystać z praw, które przysługują małżeństwom (wykluczone jest np. rozliczanie podatku, wspólnota majątkowa, dziedziczenie). Niestety, w związku kohabitacyjnym występują także problemy w życiu codziennym – partnerom nie zostanie udzielona informacja związana ze stanem zdrowia partnera lub partnerki. W Polsce nie ma możliwości rejestracji związku partnerskiego.

Co to jest związek kohabitacyjny w porównaniu z konkubinatem?

Jedyna różnica pomiędzy związkiem kohabitacyjnym a konkubinatem jest naprawdę niewielka. W pierwszym przypadku para musi ze sobą mieszkać, natomiast w drugim wspólne zamieszkanie nie jest konieczne. Związek kohabitacyjny to pojęcie używane przez wielu badaczy, natomiast konkubinat używany jest w mowie potocznej oraz w prawie. Oba sformułowania oznaczają praktycznie to samo i mogą być używane wymiennie.

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (22)