10 tajników, jak przechowywać jedzenie. Sprawdź, czy tak robisz
Nie wszystkie warzywa i owoce od razu po przyniesieniu do domu muszą trafić do lodówki. Część z nich idealnie czuje się w koszu lub w spiżarni bez dostępu światła. Jak zatem przechowywać jedzenie, tak aby się nie zepsuło? Podpowiadamy tajniki właściwego trzymania żywności.
Jak najdalej od siebie
Choć wydawać by się mogło, że się lubią, to jest wręcz przeciwnie. Ziemniaki i cebula nie powinny być przechowywane koło siebie, ponieważ warzywa dojrzewają wtedy szybciej. Ziemniaki i cebulę najlepiej trzymać w suchym i ciemnym miejscu np. w spiżarni lub pod zlewem. Warzywa można trzymać w kartonie, w koszyku lub w siatce z dziurami. Jeśli jesteśmy zmuszeni do korzystania z lodówki, to cebulę najlepiej przechowywać w szufladach.
W ciemnym i chłodnym miejscu
Warzywa korzeniowe takie jak np. marchewka, pietruszka, seler, burak nie powinny być wystawione na światło. Idealnym środowiskiem jest dla nich ciemna i zimna piwniczka. Można je również umieścić w papierowej torbie i schować do najzimniejszego miejsca w kuchni. Położone w lodówce często ulegają zmiękczeniu i nie nadają się do jedzenia.
Bazylio precz z lodówki
Bazylia nie lubi zimna i braku światła. Najczęściej kupujemy ją w doniczkach, ale tak naprawdę najlepiej rozwija się w słoiku z wodą. Jeśli decydujemy się sami ją wyhodować, to najlepiej zrobić to na przełomie marca i kwietnia. Nasionka umieszczamy w doniczce z ziemią, wodę wlewamy do podstawki. Aby zioło było świeże nawet i przez 2 tyg. należy je wysuszyć i postawić w słonecznym miejscu.
Umyte w occie winnym
Sezon na jagody dopiero przed nami, ale owoce w sklepach można kupić przez cały rok. Aby powstrzymać je przed pleśnią należy zastosować magiczną sztuczkę. Jagody "kąpiemy" w roztworze z octu winnego i wody. Kluczem jest ok. 8 filiżanek wody i odrobina białego octu. Nie wolno przesadzić. Następnie osuszmy jagody ręcznikiem papierowym i wkładamy do lodówki.
Szybsze dojrzewanie
Choć jest jednym z bardziej kalorycznych owoców, to awokado jest bombą witaminową i warto je jeść. Miękkie dodajemy do sałatek lub robimy z niego pastę, a z twardego wyczarowujemy zielone frytki. Aby awokado szybciej dojrzało należy włożyć je do papierowej torby najlepiej z bananem czy jabłkiem. Najlepiej poza lodówką, wtedy do jedzenia będzie gotowe nawet i za 2 dni!
Czerwony problem
Są koktajlowe, typu Lima, a także drobno, średnio- i wielkoowocowe. Pomidorów nigdy nie brakuje w naszej kuchni, ale kupując je na kilogramy, warto zwrócić uwagę na sposób ich przechowywania. Od razu po przyniesieniu do domu nie należy ich umieszczać w lodówce, bo mogą się kurczyć. Najlepsza jest dla nich temperatura pokojowa. Pomidory powinny być przechowywane w plecionym koszu, półmisku albo na czystym blacie. Koniecznie należy wyjąć je z woreczków foliowych, aby nie zgniły zbyt szybko.