GotowaniePrzepisy10 tajników, jak przechowywać jedzenie. Sprawdź, czy tak robisz

10 tajników, jak przechowywać jedzenie. Sprawdź, czy tak robisz

10 tajników, jak przechowywać jedzenie. Sprawdź, czy tak robisz
Źródło zdjęć: © Fotolia
Monika Katarzyna Krupska

Nie wszystkie warzywa i owoce od razu po przyniesieniu do domu muszą trafić do lodówki. Część z nich idealnie czuje się w koszu lub w spiżarni bez dostępu światła. Jak zatem przechowywać jedzenie, tak aby się nie zepsuło? Podpowiadamy tajniki właściwego trzymania żywności.

1 / 6

Jak najdalej od siebie

Obraz
© Shutterstock.com

Choć wydawać by się mogło, że się lubią, to jest wręcz przeciwnie. Ziemniaki i cebula nie powinny być przechowywane koło siebie, ponieważ warzywa dojrzewają wtedy szybciej. Ziemniaki i cebulę najlepiej trzymać w suchym i ciemnym miejscu np. w spiżarni lub pod zlewem. Warzywa można trzymać w kartonie, w koszyku lub w siatce z dziurami. Jeśli jesteśmy zmuszeni do korzystania z lodówki, to cebulę najlepiej przechowywać w szufladach.

2 / 6

W ciemnym i chłodnym miejscu

Obraz
© 123RF.COM

Warzywa korzeniowe takie jak np. marchewka, pietruszka, seler, burak nie powinny być wystawione na światło. Idealnym środowiskiem jest dla nich ciemna i zimna piwniczka. Można je również umieścić w papierowej torbie i schować do najzimniejszego miejsca w kuchni. Położone w lodówce często ulegają zmiękczeniu i nie nadają się do jedzenia.

3 / 6

Bazylio precz z lodówki

Obraz
© Shutterstock.com

Bazylia nie lubi zimna i braku światła. Najczęściej kupujemy ją w doniczkach, ale tak naprawdę najlepiej rozwija się w słoiku z wodą. Jeśli decydujemy się sami ją wyhodować, to najlepiej zrobić to na przełomie marca i kwietnia. Nasionka umieszczamy w doniczce z ziemią, wodę wlewamy do podstawki. Aby zioło było świeże nawet i przez 2 tyg. należy je wysuszyć i postawić w słonecznym miejscu.

4 / 6

Umyte w occie winnym

Obraz
© 123RF.COM

Sezon na jagody dopiero przed nami, ale owoce w sklepach można kupić przez cały rok. Aby powstrzymać je przed pleśnią należy zastosować magiczną sztuczkę. Jagody "kąpiemy" w roztworze z octu winnego i wody. Kluczem jest ok. 8 filiżanek wody i odrobina białego octu. Nie wolno przesadzić. Następnie osuszmy jagody ręcznikiem papierowym i wkładamy do lodówki.

5 / 6

Szybsze dojrzewanie

Obraz
© Shutterstock.com

Choć jest jednym z bardziej kalorycznych owoców, to awokado jest bombą witaminową i warto je jeść. Miękkie dodajemy do sałatek lub robimy z niego pastę, a z twardego wyczarowujemy zielone frytki. Aby awokado szybciej dojrzało należy włożyć je do papierowej torby najlepiej z bananem czy jabłkiem. Najlepiej poza lodówką, wtedy do jedzenia będzie gotowe nawet i za 2 dni!

6 / 6

Czerwony problem

Obraz
© 123RF.COM

Są koktajlowe, typu Lima, a także drobno, średnio- i wielkoowocowe. Pomidorów nigdy nie brakuje w naszej kuchni, ale kupując je na kilogramy, warto zwrócić uwagę na sposób ich przechowywania. Od razu po przyniesieniu do domu nie należy ich umieszczać w lodówce, bo mogą się kurczyć. Najlepsza jest dla nich temperatura pokojowa. Pomidory powinny być przechowywane w plecionym koszu, półmisku albo na czystym blacie. Koniecznie należy wyjąć je z woreczków foliowych, aby nie zgniły zbyt szybko.

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)