Trwa ładowanie...

10 zasad małżeństwa, które należy przełamać

Jakie są sposoby na udane małżeństwo? Powinniście wszystko robić razem, unikać kłótni, spędzać każdą noc w jednym łóżku i nigdy się nie nudzić. Brzmi idealnie? Psychologowie uważają, że łamanie pewnych zasad może być dobrą terapią dla związku i go umocnić.

10 zasad małżeństwa, które należy przełamaćŹródło: 123RF.COM
dir51ix
dir51ix

Jakie są sposoby na udane małżeństwo? Powinniście wszystko robić razem, unikać kłótni, spędzać każdą noc w jednym łóżku i nigdy się nie nudzić. Brzmi idealnie? Psychologowie uważają, że łamanie pewnych zasad może być dobrą terapią dla związku i go umocnić.

Poznaj 10 zasad, które należy przełamać w małżeństwie:

Nigdy nie kładź się spać wściekła

Niektórym znane jest powiedzenie, że najlepiej przestać gniewać się do zachodu słońca. Nie można długo trwać w złości, ale czasem warto poczekać z rozmową. – Spróbuj rozwiązać problem, gdy jesteś wypoczęta, gdy stres cię opuści - radzi Elizabeth Lombardo, psycholog i autorka książki „A Happy You: Your Ultimate Prescription for Happiness”. – Nieważne czy się zgadzasz, czy nie, ale wróć do tej kwestii, gdy emocje już opadną - dodaje.

dir51ix

Należy zawsze być w 100 proc. szczery

Taka zasada nie sprawdza się w każdym przypadku. Czasem aby nie sprawić komuś przykrości, lepiej coś przemilczeć. Na przykład nie popłaca dzielenie się szczegółowymi informacjami na temat poprzedniego związku – wyjaśnia Barbara Bartlein, psychoterapeutka i autorka książki „Why Did I Marry You Anyway?” To zachęca do porównań. Musisz liczyć się z uczuciami partnera. Należy być opiekuńczym, uprzejmym i lojalnym.

Zawsze razem spędzajcie wolny czas

Jeśli oboje dysponujecie wolnym czasem, to naturalne, że chcecie spędzić razem urlop. Problem pojawia się wtedy, gdy ty i twój małżonek inaczej wyobrażacie sobie wypoczynek. Elizabeth Lombardo twierdzi, że niebezpieczeństwem jest przekonanie, że trzeba poświecić się dla drugiej osoby. Przyjemnie jest spędzać razem wakacje. Jeśli nie potraficie wspólnie ustalić formy odpoczynku, możecie wybrać kompromis. W tym roku urlop na Mazurach, a w następnym nad Bałtykiem. Czasem możecie pozwolić sobie na chwilę samotności i zaplanować oddzielnie weekend.

Nieustanne kłótnie prowadzą do rozwodu

Psychoterapeutka Barbara Bartlein twierdzi, że pary, które nigdy się nie kłócą (nie oznacza to, że postanowili tak, aby uniknąć konfliktu), są bardziej skłonne do rozstania. Kulturalna, zdrowa i produktywna wymiana argumentów (bez obwiniania się i bez wyzwisk) prowadzi do oczyszczenia i uzdrowienia relacji. Oparta na szacunku „sprzeczka” jest lepsza niż milczenie, ciche dni, itd. Szczera rozmowa jest lekiem na całe zło.

Dzieci są najważniejsze

- Często obserwuję pary, które zaniedbały związek, aby być dobrymi rodzicami – tłumaczy psycholog Elizabeth Lombardo. Jednak w ten sposób nie umacniają swojej relacji. Stawianie małżeństwa na pierwszym miejscu jest lepsze nie tylko dla ciebie, ale przede wszystkim dla dzieci, które czują się bezpieczniej z rodzicami okazującymi sobie miłość. Należy umiejętnie zarządzać czasem. Znaleźć chwilę tylko dla siebie i na zabawę z pociechami.

dir51ix

Nigdy nie należy spać w oddzielnych łóżkach

Chrapiesz? Mitem jest, że pary lepiej śpią razem niż osobno. Może jeden z partnerów lubi czytać lub oglądać telewizję do późnych godzin nocnych. Trzeba uszanować, że czasem potrzebujemy chwili tylko dla siebie. Nie przejmuj się, jeśli zdarza się, że zasypiacie w oddzielnych łóżkach. – Spokojny sen jest kluczowy dla twojego umysłu, ciała i małżeństwa - wyjaśnia psycholog Elizabeth Lombardo. Pamiętaj, że spanie w oddzielnych łóżkach nie oznacza unikania fizycznej intymności.

Partnerzy powinni mieć wspólne hobby

Spędzasz każdą chwilę na bieganiu, bo przygotowujesz się do maratonu, podczas gdy twój małżonek zajmuje się samochodem? Masz wyrzuty sumienia? Nie możesz przestać robić to, co kochasz tylko dlatego, że twój mąż tego nie akceptuje, itd. – Porzucenie swojej pasji i podporządkowanie się drugiej osobie oznacza rezygnację z niezależności. Bez niej małżeństwo może znaleźć się w pułapce – tłumaczy psychoterapeutka Barbara Bartlein. Czasem wspólne hobby zbliżają. Jeśli jednak masz pasję i oddajesz się jej w pełni, uszczęśliwiasz siebie i swój związek.

Jeśli nie ma iskry, związek się wypala

Wiele małżeństw wie, że zakochanie, motyle w brzuchu i namiętność pojawia się na początku znajomości, potem słabnie i przeobraża się w dojrzałe uczucie oparte na przyjaźni, zaufaniu, itd. – Ale wiele osób wciąż wierzy, że gdy iskra gaśnie oznacza to, że związek się wypala i należy szukać nowej znajomości – twierdzi psychoterapeutka Barbara Bartlein. Długoletnie relacje przetrwają na filarach miłości, czyli na zaangażowaniu, prawdzie, wierności i zaufaniu. Błędny jest sposób myślenia, że zawsze powinna nam towarzyszyć gorąca namiętność.

Nuda jest zła

Psychoterapeutka Barbara Bartlein wyjaśnia, że problem polega na tym, że pary mylą spokojne, przewidywalne zachowania w związku z rutyną, nudą. Związek wypełniony dramatem może być ekscytujący na początku znajomości, ale później okaże się katastrofą. Czy nie lepiej jest wiedzieć, co robi małżonek niż ciągle martwić się, gdzie może obecnie być? Jak długo będziesz przeżywać wzloty i upadki? Chyba lepsze jest spokojne i bezpieczne życie niż obawianie się o przyszłość. Chcesz przełamać rutynę? Zorganizuj romantyczną wycieczkę.

dir51ix

Powinnaś uprawiać seks z partnerem, aby go uszczęśliwić

Ostrzeżenie dla kobiet: - Seks jest kolejną pozycją na liście i uważasz, że powinnaś to zrobić dla dobra małżeństwa i szczęścia współmałżonka – pyta psycholog Elizabeth Lombardo. Nie powinien być to główny powód. – Seks jest dla was – dodaje. Nie używaj seksu jako karty przetargowej. Oboje potrzebujecie nie tylko silnej więzi psychicznej, ale i fizycznej.

Tekst na podst. womansday.com

(ms/gabi), kobieta.wp.pl

ZOBACZ TAKŻE:

dir51ix
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dir51ix