Blisko ludziNie chcą oglądać nagich dzieci na plaży. Wiemy dlaczego...

Nie chcą oglądać nagich dzieci na plaży. Wiemy dlaczego...

Rozebrane dzieci na polskich plażach to temat, który od lat budzi wiele kontrowersji. Zwolennicy mówią o swobodzie, przeciwnicy wytykają względy higieniczne i dobre obyczaje. Według badań panelu Ariadna, aż 48 proc. Polaków popiera wprowadzenie zakazu przebywania nagich dzieci na plażach.

48 proc. Polaków nie chce oglądać nagich dzieci na plażach. Zapytaliśmy dlaczego
48 proc. Polaków nie chce oglądać nagich dzieci na plażach. Zapytaliśmy dlaczego
Źródło zdjęć: © Getty Images
Aneta Malinowska

10.06.2021 15:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nagie dzieci na plażach. Polacy chcą zmian w prawie

O tym, co na temat wszechobecnej dziecięcej nagości na plażach sądzą Polacy, zapytaliśmy w naszym najnowszym badaniu. Okazuje się, że aż 48 proc. respondentów panelu Ariadna, który przygotował badanie na zlecenie Wirtualnej Polski, jest przeciwnych oglądaniu nagich dzieci na plażach. Tyle samo z nich uważa, że powinny zostać wprowadzone stosowne przepisy, które zabraniałyby przebywania rozebranych dzieciaków w rekreacyjnych miejscach publicznych. Zwracając uwagę na płeć, za zmianami w prawie opowiada się aż 57 proc. kobiet i 46 proc. mężczyzn.

Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 28-31 maja 2021 roku. Próba ogólnopolska 1057 osób od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.
Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 28-31 maja 2021 roku. Próba ogólnopolska 1057 osób od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.© Archiwum prywatne

Monika Kacperska z Poznania nie rozumie, w czym tkwi problem. Jak podkreśla, zupełnie nie zwraca uwagi na to, czy dziecko na plaży jest ubrane, czy nie. - W ogóle nie ma to dla mnie znaczenia ani mnie nie drażni - mówi w rozmowie z WP Kobieta. Zaznacza jednak, że ma na myśli małe dzieci, a wiekiem granicznym jest dla niej ok. 5–6 lat. – Starszych dzieci nie chcę oglądać nago, ale też takich nago na plażach raczej nie widuję – dodaje.

Innego zdania jest jednak Maria Golańska z Warszawy, która zapewnia, że dwójkę swoich dzieci zawsze ubiera na plażę w odpowiedni strój.

- Gdy były małe, biegały w pieluszkach, kiedy pieluch już nie potrzebowały, ubierałam je w kąpielówki. Jest tak wiele świetnych propozycji plażowych i dla dziewczynek, i chłopców, że zupełnie nie rozumiem tego roznegliżowania, zwłaszcza dzieci starszych niż 2-latki - mówi Maria.

Kobieta dodaje, że zaniepokoiło ją, gdy kilka lat temu na jednej z plaż widziała, jak mężczyzna z oddali nagrywał i fotografował nagie dzieci.

- To było dla mnie wstrząsające i przerażające. Co on później z tymi nagraniami robił? Nawet nie chcę myśleć. A obserwowałam go dość długo i wiem, że nie był ojcem żadnego z biegających tam dzieci – wyznaje kobieta.

Na to samo zwraca uwagę Kasia, mama ośmiolatka z Torunia, która, jak stanowczo podkreśla, jest absolutnie przeciwna przyzwoleniu na nagość dzieci na plaży. - Mogą na nie czyhać zboczeńcy i pedofile. Rodzice powinni mieć tego świadomość. Poza tym to niehigieniczne i dla dziecka, i dla towarzyszy zabaw - mówi.

Gośka, mama 3-latki z Warszawy, swojej córce zawsze zakłada dziecięcy kostium kąpielowy. - Przeraża mnie myśl, że na moje nagie dziecko mógłby się gapić jakiś zboczeniec. Zresztą sama nie biegam na golasa w miejscach publicznych, to dlaczego moja córka miałaby to robić? - pyta retorycznie kobieta.

Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 28-31 maja 2021 roku. Próba ogólnopolska 1057 osób od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.
Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 28-31 maja 2021 roku. Próba ogólnopolska 1057 osób od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.© Archiwum prywatne

To nie tylko swoboda czy estetyka

Ewa Bielska z Łodzi pozwalała biegać swojemu synowi nago po plażach do momentu, gdy ten nie skończył sześciu lat. Do tamtego momentu nie widziała w tym nic złego.

- Akceptacja własnego ciała i swoboda są dla mnie bardzo ważne. Gdy Maks skończył 6 lat, nie chciał już biegać rozebrany. Od tego czasu zawsze jest na plaży w kąpielówkach. W pewnym wieku trzeba już dzieci oswajać z normami, które obowiązują, ale takie zupełnie małe dzieci powinny się czuć swobodnie i naturalnie – dodała Ewa.

Niektórzy zwracają jednak uwagę na to, że kluczowym zadaniem bielizny na plaży jest ochrona miejsc intymnych przed infekcjami, o które nietrudno na miejskich plażach, kąpieliskach czy basenach.

- Kiedyś moja córka bawiła się na plaży bez bielizny. Piasek doprowadził do infekcji intymnej. Musiałam z córeczką pojechać do ginekologa. Potrzebne było wprowadzenie leków. Gdyby miała pieluchę lub majteczki, intymne części ciała byłyby chronione i może nie doszłoby do zakażenia – wyznaje Gośka, mama 3-latki.

Dopóki nie nastąpią zmiany prawne, najważniejsze wydaje się nie tylko kierowanie rozsądkiem, ale przede wszystkim odczuciami dziecka, gdyż często to właśnie one podpowiadają, co jest dla nich bardziej komfortowe.

- Dla dzieci nagość to coś zwyczajnego i naturalnego. Wstyd budują rodzice i otoczenie, którymi kierują różnego rodzaju lęki. Powtarzanie dziecku "zakryj się", "tak nie wypada", "tak nie wolno", to prosta droga do zbudowania w dzieciach zaburzeń dotyczących postrzegania własnej cielesności, powodu, by zaczęły wstydzić się własnego ciała – mówi Marta Łachacz, seksuolog, sex coach w "Pozytywni w seksie".

- Rodzice przede wszystkim powinni wytłumaczyć swoim dzieciom na spokojnie i jasno, co wolno, a czego nie wypada robić publicznie, nie pomijając tematu konsekwencji. Ważne jest też, by rodzice nie zmuszali swoich dzieci do niczego, ale obserwowali rozwój ich poczucia intymności i wychodzili naprzeciw ich oczekiwaniom – dodała ekspertka.

Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski w panelu Ariadna w dniach 28-31 maja 2021 roku. Próba ogólnopolska 1057 osób od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Komentarze (869)