5 nieoczywistych kwestii, o które warto zapytać zespoły weselne
Muzyka na weselu i sposób prowadzenia go według wielu osób determinuje to, czy przyjęcie będzie udane. Nie bez powodu zatem jednym z największych dylematów, przed którymi stają narzeczeni, jest wybór odpowiedniego wykonawcy na wesele - niezależnie od tego, czy interesują ich DJe czy zespoły weselne. Dziś przedstawimy kilka niestandardowych, dość zaskakujących pytań, które mimo wszystko warto zadać, nim wybierze się tę właściwą orkiestrę.
Porównując oferty i podejmując się pierwszego kontaktu z wybranymi zespołami, pytamy zwykle o podstawowe warunki oferty, cenę, preferowane gatunki muzyczne, sposób prowadzenia imprezy, organizowane zabawy, skład zespołu i jego doświadczenie, zakres godzin, instrumenty muzyczne i wiele innych tego typu kwestii. Są jednak pewne mniej oczywiste aspekty, które mogą wpłynąć na nasze zadowolenie z zespołu. Warto podczas wstępnych rozmów poruszyć kilka poniższych kwestii, aby podjęcie decyzji było jeszcze łatwiejsze. Poniższe tematy pozwolą wam dodatkowo upewnić się, czy wybrane zespoły weselne spełniają wasze oczekiwania.
1.Picie alkoholu podczas wesela
Nie krępujcie się zapytać członków zespołu o podejście do alkoholu podczas pracy. Sami zastanówcie się też, jakie są wasze oczekiwania w tej kwestii. W obecnych czasach standardem i wyrazem profesjonalizmu jest raczej to, że zespół nie pije alkoholu podczas realizacji usługi. Niestety wszyscy znamy historie z wesel, podczas których członkowie zespołu przesadzili z alkoholem i byli niedyspozycyjni, co znacząco wpłynęło na przebieg przyjęcia. Oczywiście akceptowalnym i wręcz miłym gestem będzie wypicie kieliszka szampana za zdrowie pary młodej przez członków orkiestry weselnej, ale większe ilości alkoholu raczej są nie na miejscu. Warto pamiętać o tej kwestii podczas ustalania szczegółów.
2.Przerwy między blokami muzycznymi
Członkowie zespołu mają pełne prawo do odpoczynku, dlatego przerwy są jak najbardziej czymś oczywistym i koniecznym. Jest jednak różnica między zespołem, który zagra dwa utwory i siedzi przy stole kolejne 20 minut, a takim, który robi przerwy rzadziej i zdecydowanie krótsze. Zapytajcie o to wcześniej, aby w trakcie wesela nie spotkać się z przykrą niespodzianką. Nikt nie chce w trakcie przyjęcia upominać orkiestry, że powinna wrócić na scenę. Ustalcie też, co dzieje się w trakcie takiej przerwy oraz w jaki sposób jest ona sygnalizowana przez zespół. Muzyka puszczana z odtwarzacza w trakcie odpoczynku zespołu jest dobrym rozwiązaniem. Ustalcie koniecznie, jakiego rodzaju będzie to muzyka - jeśli nie chcecie relaksacyjnych utworów “do kotleta”, lecz preferujecie popularne hity, przy których chętni również mogą potańczyć, to koniecznie o tym wspomnijcie.
3.Dedykacje i piosenki na życzenie
Porozmawiajcie o hipotetycznej sytuacji, w której co chwilę goście weselni proszą o wybrany przez nich utwór albo zamawiają dedykacje. Czy chcecie, by zespół realizował takie prośby? Jak często powinien takie pragnienia spełniać? Czy są jakieś typy utworów, których mimo zamówienia zespół nie powinien wykonać? Jak zespół poradzi sobie ze zbyt natarczywym wujkiem “wodzirejem imprezy”, który nie chce pogodzić się z ewentualną odmową?
4.Ubiór i wygląd członków zespołu w trakcie wesela
Kwestia prezentacji jest niezwykle ważna, dlatego macie prawo do tego, by taktownie zapytać orkiestrę o planowany ubiór na waszą imprezę. Wiele zespołów ma przygotowane stroje do występów, a często nawet kilka propozycji, które możecie wybrać, dopasowując je do charakteru waszej imprezy. Jeśli planujecie swojskie, bardzo swobodne wesele, zespół ubrany w cekinowe kamizelki i wyraziste kapelusze nie będzie harmonijnie współgrał z klimatem przyjęcia. Z klasą i humorem zapytajcie członków zespołu o stylizacje.
5.Styl bycia, zabawy i nawiązanie relacji z gośćmi
Jeśli jesteście wielkimi przeciwnikami zabaw i komentarzy z podtekstami, koniecznie o tym powiedzcie członkom zespołu. Wiele zabaw weselnych opiera się na pewnego rodzaju skojarzeniach, których możecie nie życzyć sobie podczas waszego przyjęcia. To samo dotyczy sposobu prowadzenia imprezy i komunikacji z gośćmi. Oczywiście każdy zespół ma własny styl i pomysł na to, w jaki sposób rozkręcić imprezę, ale jak najbardziej możecie przedyskutować ten temat. Doskonale wiemy, że są osoby, które pragną bardzo eleganckiego wesela, pozbawionego bardzo swobodnych i żartobliwych wypowiedzi prowadzącego. Są też takie osoby, które absolutnie nie chcą żadnych zabaw w trakcie przyjęcia, aranżowanego tańca itd. Będą też takie pary, które oczekują od zespołu dużego zaangażowania w zachęcanie ludzi do zabawy, albo wręcz przeciwnie.