5 pytań, które musisz sobie zadać organizując wesele
Kiedy swojemu ukochanemu powiesz tak i na palcu pojawi się pierścionek, często emocje biorą górę. Dlatego nie warto marnować czasu i trzeba rozpocząć planowanie jak najszybciej. Pozwoli wam to uniknąć zbędnego stresu, bo organizacja jest kluczem do udanego ślubu.
Od czego warto zacząć?
Złota piątka, czyli pięć najważniejszych pytań, które pomogą zaplanować ślub.
1. Jaki ślub?
Cywilny, symboliczny, a może kościelny?Warto tę decyzję podjąć na początku, bo to mocno determinuje potrzebne dokumenty, ewentualne dekoracje kościoła/ pleneru. Transporty, nauki przedmałżeńskie, indywidualne przysięgi. Charakter uroczystości.
2. Gdzie?
Poza granicami, a może w Polsce? Jeżeli w Polsce, to w którym miejscu i w której części naszego kraju?
To również pytanie, które należy sobie zadać wcześnie, jeżeli decydujemy się na ślub poza granicami kraju. Będziemy mierzyć się bowiem z innymi sprawami organizacyjnymi niż w Polsce. Z kolei jeśli decydujemy się na ślub w Polsce, to warto określić zasięg poszukiwań lokalizacji, licząc od miejsca zamieszkania czy też wymarzonego regionu.
3. Kiedy?
Konkretna data, lub początkowo pora roku. Dodatki, dekoracje, kwiaty na pewno warto dopasować do pór roku, przede wszystkim ze względu na ceny. Możemy oczywiście zrobić zimowy ślubu latem, ale pewne rodzaje kwiatów osiągają zawrotne ceny poza sezonem swojego kwitnienia.
Wybór daty pozwoli szybko przejść do ofertowania usług. Od razu dowiecie się, czy planowana przez was data jest dostępna u wymarzonego zespołu i fotografa.
4. Ilu gości?
Oszacowanie liczby gości, podpowie nam, ile musimy przeznaczyć na tak zwany talerzyk. To pierwszy krok do budżetu. W różnych regionach Polski widełki za osobę są bardzo szerokie.
Określenie liczby gości jest ważne także pod względem szukania odpowiednio dużej powierzchni sali. Organizacja wesela na 100 osób, mając do dyspozycji salę na 300, to zdecydowanie niezbyt dobre rozwiązanie., Wypełnienie wiąże się z ogromnymi kosztami. Rada: macie 50 gości, szukajcie sali do 90, będziecie się czuli kameralnie, ale nie stłoczeni.
5. Jaki budżet?
Tu należy szczerze go określić i rozpisać punkt po punkcie. Inaczej podobnie jak przy remoncie, bez widełek można popłynąć, albo pominąć istotne elementy w organizacji.
Pytanie o budżet jest ważne, ponieważ od niego wszystko zależy. Warto temu obszarowi poświęcić więcej czasu.
Oto jak rozkłada się przeciętny budżet weselny:
5% Ceremonia (w tym opłaty)
40% Przyjęcie weselne ( jedzenie, napoje, alkohol)
20% Kwiaty, dekoracje, oświetlenie
15% Fotografia i wideo
10% Wszystko inne (zaproszenia, transport)
Warto zostawić 10% budżetu jako fundusz na nieprzewidziane wydatki. Wraz z różnymi etapami planowania i poznawania wcześniej nieznanych rozwiązań, pojawiają się inspiracje, które bez dodatkowej sumy pieniędzy, nie będą zrealizowane.
Miesiąc miodowy to dodatkowy wydatek, nie wliczaj go w budżet ślubu i wesela. To bardzo indywidualna kwestia, dokąd będziecie chcieli się udać. Podobnie z ubraniami i obrączkami. Ciężko przewidzieć, co wpadnie Wam w oko na wiele miesięcy przed pierwszą przymiarką.
Założycielka Wedding Wishes, organizatorka nowoczesnych ślubów, ekspert telewizyjny. Praca jako wedding planner jest dla niej spełnieniem zawodowym, dającym ogrom satysfakcji. Każda z par jest dla niej niepowtarzalna, zapada w pamięć na zawsze i bywa początkiem przyjaźni. W swojej pracy stawia na relacje, profesjonalizm oraz pełne zaangażowanie. Lubi się uśmiechać, dba o każdy detal, a do tego jest niepoprawną romantyczką mocno stąpająca po ziemi. Wierzy w miłości na całe życie i uwielbia się nią otaczać.