500 plus dla małżeństw. Projekt tylko dla wybranych małżeństw

Z inicjatywy obywateli powstała petycja dotycząca programu "Małżeństwo+", znany też jako 500 plus dla małżeństw. Dzięki niemu pary po ślubie mogłyby otrzymać dodatkowe świadczenie. Okazuje się jednak, że szanse na realizację takiego planu są nikłe.

Kto będzie mógł skorzystać ze świadczenia 500+ dla małzeństw?
Kto będzie mógł skorzystać ze świadczenia 500+ dla małzeństw?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

20.08.2024 | aktual.: 20.08.2024 17:31

Petycja obywatelska dotycząca dodatku dla małżeństw pojawiła się już w 2022 roku. Projekt ten trafił do Komisji do Spraw Petycji, jednak jego termin rozpatrzenia został w kwietniu przedłużony. Obywatele sugerują, że świetnym pomysłem na wsparcie małżeństw z wieloletnim stażem jest dodatek w postaci 500 zł - a kwota ta miałby wzrastać co pięć lat.

Twórcy projektu podkreślają, że wiele par często boryka się z trudnościami finansowymi, nie mogąc pokryć nie tylko codziennych wydatków, ale także kosztów związanych ze zdrowiem, takich jak leczenie, rehabilitacja czy zakup lekarstw. Pomoc ze strony państwa mogłaby w wielu sytuacjach ulżyć im w tych problemach finansowych. W petycji nie zaznaczono jednak żadnych konkretnych rozwiązań, wiadomo, że świadczenie miałoby być wypłacane co miesiąc oraz miałoby przysługiwać małżeństwom z 40-letnim stażem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Od kiedy 500 plus dla małżeństw?

Aby projekt ten stał się rzeczywistością, konieczne jest uchwalenie nowej ustawy lub zmiana już istniejącej, która dotyczy polityki senioralnej. Posłowie z poprzedniej kadencji sugerowali, że najpierw trzeba ustalić liczbę małżeństw z długim stażem w Polsce oraz oszacować koszty takiego programu dla budżetu państwa. Na ten moment nie ma konkretnych planów wprowadzenia tego świadczenia, jednak seniorzy mogą korzystać z innych form wsparcia.

Z jakich zniżek mogą korzystać seniorzy?

Choć trudno przewidzieć, kiedy dokładnie dodatek 500 plus dla małżeństw mógłby zacząć obowiązywać, warto pamiętać, że Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oferuje seniorom inne formy wsparcia, oprócz emerytur i rent.

Jednym z takich programów jest "Opieka 75+", który zapewnia usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania osobom powyżej 75. roku życia. Program ten jest realizowany przez samorządy. Kolejną inicjatywą jest program wieloletni "Senior Plus", który ma na celu zwiększenie aktywności społecznej osób starszych poprzez prowadzenie i dofinansowywanie ośrodków wsparcia. Program "Aktywni Plus" również skupia się na aktywizacji seniorów.

Oprócz programów seniorzy mogą korzystać z różnych ulg i zniżek, takich jak tańsze przejazdy komunikacją miejską, ulga na energię elektryczną, abonament RTV czy wybrane bezpłatne leki.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Ruszył plebiscyt #Wszechmocne. W formularzu poniżej zgłoś swoją kandydatkę w kategorii #Wszechmocne wśród kobiet.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)