Nigdy nie zostawiaj przy śmietniku. Możesz ponieść konsekwencje

Nagana, 500 zł, a nawet kara pozbawienia wolności. Decydując się na remont, warto pamiętać o odpowiedzialnym zarządzaniu odpadami. Za niewłaściwe ich składowanie grożą wysokie kary.

Gdzie wyrzucić stare meble?
Gdzie wyrzucić stare meble?
Źródło zdjęć: © East News | Artur Szczepanski/REPORTER

19.08.2024 | aktual.: 19.08.2024 16:05

Wakacje to czas, kiedy wiele osób decyduje się na długo odkładane remonty, odświeżenie wnętrz czy wymianę starych mebli. Podczas takich prac generuje się sporo odpadów.

Niestety, widok porzuconych obok śmietników wielkogabarytowych odpadów, takich jak meble, materace czy worki pełne gruzu, nie należy do rzadkich. Choć może się wydawać, że to łatwe i szybkie rozwiązanie, warto pamiętać, że za takie działanie grożą wysokie kary.

Pojedź do PSZOK

Wielkogabarytowe odpady, takie jak meble, szkło, farby czy gruz, powinny trafić do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). To specjalne miejsca, gdzie możemy legalnie i bezpiecznie pozbyć się niepotrzebnych rzeczy. Jest to nie tylko zgodne z prawem, ale także bardziej ekologiczne – PSZOK-i często umożliwiają recykling wielu materiałów, co sprzyja ochronie środowiska.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W miejscach tych możemy zostawić również elektrośmieci, takie jak lodówki, pralki czy zmywarki.

Jednak warto pamiętać, że nie możemy dowolnie przewozić do PSZOK-u wszystkiego, co nam się zbędzie. Przepisy jasno określają limity: jednorazowo możemy dostarczyć maksymalnie 150 kilogramów mebli lub 200 kilogramów gruzu.

Kary za zostawienie śmieci

Niektórzy jednak, zamiast wywieźć śmieci do PSZOK-u, wybierają "łatwiejszą" drogę i pozbywają się odpadów w niedozwolonych miejscach.

Tego rodzaju praktyki są surowo karane. Zgodnie z przepisami, kto bez zachowania należytej ostrożności wystawia, wyrzuca lub wylewa niebezpieczne przedmioty czy substancje, może zostać ukarany grzywną do 500 złotych lub karą nagany.

W przypadkach, gdy ktoś dopuszcza się tego typu czynów ze złośliwości lub chuligańskich pobudek, konsekwencje są znacznie surowsze – możliwa jest kara ograniczenia wolności albo grzywna.

Warto zaznaczyć, że zaśmiecanie cudzych gruntów, na przykład podrzucanie odpadów na pole lub do lasu, to również poważne wykroczenie. Artykuł 154 kodeksu wykroczeń stanowi, że osoba, która wyrzuca odpady na nienależący do niej grunt, może zostać ukarana grzywną nie niższą niż 500 złotych.

"Kto na nienależący do niego grunt polny wyrzuca kamienie, odpady, złom lub padlinę niebędące odpadami lub inne nieczystości, podlega karze grzywny nie niższej niż 500 złotych".

Ruszył plebiscyt #Wszechmocne. W formularzu poniżej zgłoś swoją kandydatkę w kategorii #Wszechmocne wśród kobiet.

Źródło artykułu:WP Kobieta
śmieciekologiaremont
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)