6 objawów dotyczących raka, których kobiety nie powinny ignorować
Według danych Narodowego Instytutu Nowotworów w tym roku w Stanach Zjednoczonych będzie zdiagnozowanych około 1,7 mln przypadków raka. Prawie połowa z nich dotyczy kobiet. W Polsce również sytuacja nie napawa optymizmem. Dane są zatrważające. Powinnyśmy jednak zaostrzyć naszą czujność. Zatem przyjrzyjmy się swojemu ciału i nie bagatelizujmy objawów.
Według danych Narodowego Instytutu Nowotworów w tym roku w Stanach Zjednoczonych będzie zdiagnozowanych około 1,7 mln przypadków raka. Prawie połowa z nich dotyczy kobiet. W Polsce również sytuacja nie napawa optymizmem. Według Krajowego Rejestru Nowotworów w najbliższych 15 latach aż o 40 proc. wzrośnie liczba wykrywanych w ciągu roku nowych przypadków zachorowań na nowotwory złośliwe. Zatem warto przyjrzeć się swojemu ciału i nie bagatelizować objawów, które nie zawsze kojarzą się z rakiem.
Wzdęcia, zbyt szybkie uczucie sytości, ból w okolicy miednicy
Najczęściej nowotwór jajnika rozwija się bezobjawowo, dlatego należy do najbardziej podstępnych i trudnych do wykrycia chorób. Jeśli przez dłuższy okres czasu utrzymują się wzdęcia, zbyt szybko pojawia się uczucie sytości i występuje ból w okolicy miednicy lub ból podbrzusza, niewykluczone, że zmagasz się z rakiem jajnika - wyjaśnia dr Anita Johnson, dyrektorka chirurgii onkologicznej piersi w amerykańskim Centrum Leczenia Raka. Warto podkreślić, że często oznaki nie są jednoznaczne. O chorobie mogą świadczyć: wzdęcia, niestrawność, brak apetytu, ale dopiero w zaawansowanym stadium mogą pojawić się zaparcia, nudności, wymioty, wodobrzusze, problemy z oddawaniem moczu czy obrzęk nóg. Jeśli jednak dolegliwości utrzymują się przez dłuższy okres, niezwłocznie skontaktuj się ze specjalistą. Zmiany w jajnikach można wykryć za pomocą ultrasonografii.
Na podst. galtime.com Monika Stypułkowska (ms/mtr), kobieta.wp.pl
Ból przy oddawaniu moczu, zaburzenia krwawienia po menopauzie
Problemy z oddawaniem moczu, nietypowe krwawienie lub wydzielina z pochwy (zwłaszcza po klimakterium) mogą sugerować raka szyki macicy. Istnieją różne rodzaje nowotworu macicy, ale najbardziej powszechny pojawia się najczęściej w okresie menopauzy. Zaburzenia funkcjonowania organizmu powstają w obrębie komórek błony śluzowej macicy - endometrium. Naukowcy z American Cancer Society zwracają uwagę na nietypowe objawy, które odgrywają istotną rolę w zdiagnozowaniu choroby. Niestety nie ma charakterystycznych symptomów przypisywanych chorobie, a niektóre z nich związane są z zapaleniem szyjki macicy. Najczęściej bezbolesny, przewlekły stan zapalny w szyjce macicy potwierdza badanie cytologiczne. Mogą pojawić się niespecyficzne symptomy, takie jak: krwawienia między miesiączkami lub po stosunku, krwiste upławy, bóle podbrzusza lub dolegliwości okolicy krzyżowo-lędźwiowej czy zaburzenia w oddawaniu moczu.
Depresja, niewyjaśniona utrata masy ciała, zmiana barwy moczu i skóry
Według dr Johnson, jeśli depresji towarzyszą inne objawy, takie jak: brak apetytu, utrata masy ciała, ból brzucha, może to świadczyć o raku trzustki. Niestety nowotwór trzustki na początku rozwija się praktycznie bez żadnych objawów, dlatego najczęściej rozpoznawany jest w zaawansowanym stadium. Pojawia się u większej liczby kobiet niż mężczyzn, a ryzyko zachorowania zwiększa się wraz z wiekiem.
Chorobę, która jest uważana za "cichego zabójcę", bardzo ciężko wykryć. W chwili rozpoznania 70-90 proc. osób ma już przerzuty do węzłów chłonnych. Guzy nowotworowe uciskają przewód trzustkowy, czego efektem są silne bóle brzucha, które promieniują w dół aż do pleców. Jeśli dolegliwościom towarzyszy utrata masy ciała, nudności lub wymioty, powinieneś zgłosić się do lekarza, aby wykluczyć nowotwór. Poza tym ból spowodowany rakiem trzustki - w przeciwieństwie do typowego bólu pleców - może całkiem ustąpić przy pochyleniu się do przodu. - Jeżeli zaobserwujesz niepokojące objawy, skontaktuj się z lekarzem - radzi dr Johnson.
Zaburzenia funkcjonowania jelit, krew w stolcu
Zaburzenia funkcjonowania jelit i krwawe stolce często są mylone z zapaleniem jelit, ale niestety mogą też być wczesnym objawem raka jelita grubego. Jeśli zauważycie niepokojące symptomy, takie jak: biegunka, zaparcia, krwawienie z odbytu, ciemne lub krwawe stolce, często oddawanie moczu lub osłabienie, które trwają już kilka dni, zgłoście się do specjalisty.
Jeżeli zostanie zdiagnozowany w początkowym stadium, to daje duże szanse na wyleczenie, dlatego tak ważne jest prawidłowe rozpoznanie pierwszych symptomów. Chociaż polipy zlokalizowane podczas kolonoskopii pomagają wykryć raka jelita, to wzdęcia również mogą być jednym z poważnych sygnałów. Dlaczego? Wzdęcia związane m.in. z gromadzeniem się gazów w jelitach, występują wówczas, gdy guz blokuje jelito grube.
Zmiany skórne, powiększenie węzłów chłonnych pod pachami
Choć objawy raka piersi mogą być różne, to warto zwrócić uwagę na zmiany w wyglądzie piersi. Niepokojące jest powiększenie się jednej z nich. Powinnyśmy regularnie badać piersi i sprawdzać, czy nie pojawiają się w nich zmiany wyczuwalne, takie jak: zgrubienia, guzki lub wgłębienia. Powiększenie węzłów chłonnych pod pachami również jest istotnym czynnikiem ryzyka. Innymi objawami, które mogą pomóc zidentyfikować raka piersi we wczesnym stadium, są zmiany skórne, np. marszczenia, przebarwienia czy zaczerwienienia. Przyglądaj się uważnie swojej skórze na piersi. Sprawdzaj również brodawkę. Jeśli zauważysz, że jest wklęsła, zgłoś się niezwłocznie do lekarza. Twój niepokój może także wzbudzić, np. zmiana koloru, wielkości i kształtu pieprzyka lub brodawki czy zgrubienia, guzki. Zasięgnij porady specjalisty, bo może to oznaczać czerniaka.
Chrypka, duszność, bóle karku
Dr Johnson ostrzega, że dokuczliwy kaszel lub chrypka może być objawem raka płuc. Z raportu Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że rak płuc to "pierwszy zabójca", który co roku zbiera żniwo. Zazwyczaj objawia się częstym kaszlem lub kłopotami z oddychaniem, ale może mu również towarzyszyć silny ból barku i ramienia.
Chrypka przypisywana jest też nowotworom krtani i tarczycy. O rozwoju choroby mogą świadczyć nietypowe objawy, takie jak: ból karku lub problem ze strunami głosowymi. Nie zawsze symptomy są poprawnie zidentyfikowane, dlatego bardzo ważne jest, aby obserwować swój organizm. Im szybciej nowotwór zostanie rozpoznany i wykryty, tym większe szanse na skuteczne leczenie.
Na podst. galtime.com Monika Stypułkowska (ms/mtr), kobieta.wp.pl