Jedzenie kiełków to najlepszy sposób, by dostarczyć sobie wszystkich potrzebnych witamin. Zwłaszcza zimą, gdy rzadziej sięgamy po warzywa i owoce. Kiełki mają mnóstwo cennych dla zdrowia składników odżywczych, bez których nasz organizm nie funkcjonuje prawidłowo.
Jedzenie kiełków to najlepszy sposób, by dostarczyć sobie wszystkich potrzebnych witamin. Zwłaszcza zimą, gdy rzadziej sięgamy po warzywa i owoce. Kiełki mają mnóstwo cennych dla zdrowia składników odżywczych, bez których nasz organizm nie funkcjonuje prawidłowo. A to wszystko w skondensowanej formie. Wystarczy garść kiełków na kanapce czy w sałatce, by uzupełnić niedobory ważnych pierwiastków. Zielony dodatek do dań można mieć zawsze pod ręką, po ich domowa hodowla jest banalnie prosta i tania! W Polsce najchętniej wysiewamy w domu kiełki rzeżuchy i rzodkiewki. Ale równie pyszne i zdrowe są młode pędy z buraków, grochu, soczewicy, owsa, a nawet czerwonej kapusty. Przedstawiamy siedem powodów, dla których warto jeść kiełki codziennie.
Są skarbnicą witamin
Kiełki to źródło witaminy C, D, E i K oraz witamin z grupy B. Są zalecane w dietach osób chorych na anemię, bo mają mnóstwo żelaza , magnezu i wapnia. Ponadto sprzyjają szczupłej sylwetce. W trzech łyżkach kiełków rzodkiewki czy lucerny jest tyle samo błonnika, co w kromce ciemnego pieczywa z ziarnami.
Organizm łatwo je przyswaja
Są dobrym źródłem błonnika, ale nie podrażniają żołądka i nie wywołują wzdęć. Kiełki są lekkostrawne i mają niewiele kalorii. Z powodzeniem można je włączyć do diety dzieci i osób starszych. Sprzyjają również odchudzaniu, bo zawarte w nich substancje pobudzają wydzielanie żółci w wątrobie, co jest niezbędne do prawidłowego trawienia pokarmów.
Poprawiają wygląd włosów
Regularne jedzenie kiełków, np. pszenicy i siemienia lnianego, zmniejsza wypadanie włosów. Dzięki dużej zawartości białka, wapnia, cynku czy potasu włosy wzmacniają się od samych cebulek. Z kiełków można robić także odżywcze płukanki. Zalewamy je odrobiną wody, dodajemy kilka kropli olejków i odstawiamy na kilka godzin. Następnie wodę wcieramy we włosy, a potem myjemy jak zwykle.
Chronią przed rakiem
Kiełki brokułów są mało popularne, ale to wkrótce może się zmienić. Wykazują one bowiem silne właściwości antynowotworowe. Zawierają sulforafan, przeciwutleniacz, który działa w naszym organizmie jak tarcza ochronna. Neutralizuje substancje rakotwórcze i zmniejsza ryzyko przerzutów.
Poprawiają humor
Solidna garść kiełków działa na nasz organizm tak samo jak kilka kostek ciemnej czekolady. A to wszystko dzięki dużej zawartości magnezu. Pierwiastek jest uważany za naturalny antydepresant, który m.in. usprawnia pracę mózgu.
Służą kobietom w ciąży
Świeże, zielone kiełki to doskonałe źródło kwasu foliowego, który jest wyjątkowo potrzebny kobietom w ciąży i okresie karmienia piersią. Najwięcej znajdziemy go w kiełkach soczewicy, które dostarczają dodatkowo mnóstwo witaminy C i białka.
mro/Kobieta WP