Uroda8 korzyści dla włosów ze stosowania olejku rycynowego

8 korzyści dla włosów ze stosowania olejku rycynowego

8 korzyści dla włosów ze stosowania olejku rycynowego

Każda z nas prędzej lub później staje przed koniecznością rozwiązania jakiegoś problemu związanego z włosami. Czasem chodzi o ich wypadanie, suchą skórę głowy lub rozdwajanie końcówek. Okazuje się, że niemal każdy problem związany z włosami można rozwiązać za pomocą olejku rycynowego.

Każda z nas prędzej lub później staje przed koniecznością rozwiązania jakiegoś problemu związanego z włosami. Czasem chodzi o ich wypadanie, suchą skórę głowy lub rozdwajanie końcówek. Okazuje się, że niemal każdy problem związany z włosami można rozwiązać za pomocą olejku rycynowego. Co prawda, ponieważ jest on tłusty, jego usunięcie z włosów będzie wymagało pewnego wysiłku, zapewniamy jednak, że warto.

Przeciwdziała wypadaniu włosów

Wypadanie włosów to jeden z najczęstszych problemów zdrowotno-urodowych, z jakim borykają się kobiety. Może być ono efektem m.in. nadmiernej stylizacji, zwłaszcza z użyciem nieodpowiednich lub zbyt drażniących środków, przebytej infekcji, łupieżu lub problemów ze zdrowiem, m.in. z tarczycą. Zastosowanie olejku rycynowego może pomóc zatrzymać proces przerzedzania czy nadmiernej utraty włosów. Wystarczy raz w tygodniu wmasować go w skórę głowy, odczekać godzinę do dwóch i dokładnie zmyć, używając szamponu. Zawarty w olejku rycynowym kwas rycynolowy nie tylko chroni włosy przed uszkodzeniami, ale stymuluje także krążenie krwi w mieszkach włosowych, co zapewnia im dostęp do niezbędnych substancji odżywczych.

Agnieszka Majewska (am/mtr), kobieta.wp.pl

1 / 7

Stymuluje wzrost włosów

Obraz
© 123RF.COM

Jeśli zależy ci, by twoje włosy szybciej urosły (średnio wydłużają się o jeden centymetr w ciągu miesiąca), żaden środek nie sprawdzi się tak dobrze jak olejek rycynowy. Wystarczy regularnie (2-3 razy w tygodniu) wcierać go wieczorem w skórę głowy, by zwiększyć ukrwienie mieszków włosowych, co w efekcie przełoży się na ich lepsze odżywienie i szybszy wzrost. Zawarte w olejku kwasy tłuszczowe omega-6 są niezbędne dla zdrowych włosów, a im lepiej są one odżywione, tym szybciej rosną. Po wmasowaniu kilku kropli olejku w skórę głowy, trzeba na nią nałożyć foliowy czepek, a rano głowę umyć szamponem.

2 / 7

Leczy zakażenia skóry głowy

Obraz
© 123RF.COM

Zakażenie skóry głowy może przybierać różną formę, m.in. łojotokowego zapalenia skóry i powodować poważne problemy z włosami: łysienie, łupież, swędzenie skóry głowy, itp. Może także zatrzymać wzrost włosów. Jednym z najlepszych naturalnych środków na tego typu dolegliwości jest olej rycynowy, niezwykle skuteczny w leczeniu wszelkich infekcji skóry głowy. Duża w tym zasługa jego właściwości antygrzybiczych, antybakteryjnych i przeciwwirusowych, które okazują się nieocenione w pozbywaniu się patogenów i drobnoustrojów powodujących wspomniane problemy ze skórą głowy. Olejek rycynowy należy co ok. 3-4 dni nakładać na miejsca chorobowo zmienione na głowie (np. za pomocą wacika). Pozostawić na godzinę lub dwie i dokładnie zmyć szamponem. Dla lepszego efektu na głowę można włożyć plastikowy czepek i owinąć ją ręcznikiem.

3 / 7

Zapobiega rozdwajaniu i łamaniu się włosów

Obraz
© 123RF.COM

Rozdwojone, połamane końcówki są oznaką niezdrowych włosów. Ponieważ olej rycynowy zawiera niezbędne składniki odżywcze, m.in. witaminę E, aminokwasy i kwasy tłuszczowe omega-6, może okazać się niezastąpiony w zapobieganiu uszkodzeniom włosów, takich jak rozdwajanie i łamanie. Wnika on głęboko w skórę głowy i wygładza szorstkie łuski włosów, dzięki czemu stają się one zdrowe i dobrze odżywione. W tym celu należy olej rycynowy równomiernie rozprowadzić na całej długości włosów, pozostawić na ok. 2-3 godziny i dokładnie zmyć. Ponieważ olej rycynowy jest bardzo gęsty i lepki, dla łatwiejszego stosowania można również wymieszać go z nieco "lżejszymi" olejami, takimi jak oliwa z oliwek lub olej jojoba.

Uwaga, nie wszystkie włosy dobrze reagują na olejowanie. Jeśli zaczną się np. puszyć, należy zmniejszyć czas trzymania oleju na głowie, a jeśli to nie pomoże, całkiem z niego zrezygnować.

4 / 7

Nawilża i odżywia włosy

Obraz
© 123RF.COM

W przypadku suchych czy nawet przesuszonych włosów z pomocą również przyjdzie nam olejek rycynowy. A to dzięki zawartym w nim kwasom tłuszczowym omega-9, które zapobiegają wysuszeniu skóry głowy oraz nawilżają i odżywiają włosy na całej ich długości zachowując się niczym świetna odżywka. W tym celu należy wcierać olejek w końcówki włosów na ok. 15-30 minut przed ich myciem. Po niedługim czasie staną się gładkie i miękkie. Można także kilka kropli olejku dodać do zwykłej odżywki, wzmocni to jej działanie. Osoby, które nie mają problemów z przetłuszczaniem się włosów mogą spróbować wcierania w końcówki jednej, maksymalnie dwóch kropli olejku każdego dnia przed położeniem się spać.

5 / 7

Pomaga pozbyć się suchej skóry głowy

Obraz
© 123RF.COM

Sucha skóra głowy to niezwykle uciążliwy i "swędzący" problem. Może nawet prowadzić do łupieżu lub wypadania włosów. Sposób na jego pozbycie się znany był już naszym babkom. Chodzi oczywiście o olejek rycynowy, zawierający w swoim składzie nienasycone kwasy tłuszczowe, które odżywiają włosy i zapobiegają wysuszaniu skóry głowy. Sposób postępowania jest podobny do opisanych już wcześniej. Przed myciem głowy należy wsmarować olejek w przesuszoną skórę na głowie. Żeby był nieco bardziej płynny, można go najpierw ogrzać pod ciepłym strumieniem wody (który puszczamy na butelkę). Po pół godzinie (w tym czasie na głowę można założyć ręcznik) dokładnie myjemy głowę szamponem.

6 / 7

Przyciemnia i nabłyszcza włosy

Obraz
© 123RF.COM

Z tej pierwszej właściwości ucieszą się zapewne kobiety o tzw. mysim kolorze włosów, które marzą o tym, by nadać im bardziej intensywnego odcienia. Regularne stosowanie olejku rycynowego powoduje ich przyciemnienie. Z tego właśnie powodu nie poleca się go blondynkom zakochanym w swoich włosach. Jednak bez względu na kolor warto na początku jego stosowania być ostrożnym, bo w zależności od rodzaju i kondycji włosów, olej rycynowy może także przyspieszać wypłukiwanie koloru z włosów farbowanych. Jest on jednak nieoceniony pod względem przywracania włosom blasku. Pozostawia je błyszczące i jedwabiste na całej powierzchni. W tym celu można wymieszać niewielką ilość olej rycynowego z serum, maską lub odżywką do włosów, ale można także zastosować go kompleksowo, równomiernie nakładając na włosy 1-2 razy w tygodniu i trzymając przez ok. 1-2 godziny pod plastikowym czepkiem owiniętym w ręcznik. Pierwsze efekty będą widoczne po kilku myciach.

7 / 7

Zwiększa objętość włosów

Obraz
© 123RF.COM

Cienkie, rzadkie, przyklapnięte włosy są oznaką zniszczeń, jakim uległy w wyniku niewłaściwej pielęgnacji i stylizacji, przebytych chorób lub np. złego odżywiania. Olej rycynowy nie tylko zapobiega uszkadzaniu włosów, ale pomaga także odbudować ich strukturę dodając jednocześnie objętości i gęstości. Duża w tym zasługa obecnych w nim kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-9. Regularne wcieranie oleju rycynowego w skórę głowy, jak i olejowanie ich na całej długości, powoduje, że nie tylko przestają wypadać, ale także stają się grubsze i mniej podatne na kolejne zniszczenia.

Agnieszka Majewska (am/mtr), kobieta.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (5)