9 nieprawdziwych przekonań, dotyczących ćwiczeń fizycznych
Często kojarzą się z poświęceniem i męką, przez którą trzeba przejść, by uzyskać zgrabną figurę czy poprawić kondycję. Złe podejście do ćwiczeń może skutkować miernymi rezultatami, a także zniechęcać do dalszego wysiłku. Oto dziewięć nieprawdziwych przekonań, dotyczących aktywności fizycznej.
Często kojarzą się z poświęceniem i męką, przez którą trzeba przejść, by uzyskać zgrabną figurę czy poprawić kondycję. Złe podejście do ćwiczeń może skutkować miernymi rezultatami, a także zniechęcać do dalszego wysiłku. Oto dziewięć nieprawdziwych przekonań, dotyczących aktywności fizycznej.
Bardzo często kobiety obawiają się, że trening siłowy za bardzo je umięśni. To nie tylko nieprawda, ale eksperci dodatkowo radzą, by zamiast 1,5-kilogramowych ciężarków, chwycić za te o większym obciążeniu. Nawet hantle czy kettlebellsy o wadze do 7 kilogramów nie sprawią, że nabierzesz zbyt dużej muskulatury. Organizm kobiet nie produkuje wystarczających ilości testosteronu, by tak się stało. Ponadto, ładnie wyrzeźbione mięśnie nie nadają ciału masywnego wyglądu. Takie wrażenie może jedynie dawać otaczająca je tkanka tłuszczowa. Kiedy więc zadbasz o dietę i zaczniesz ćwiczyć, sylwetka nabierze bardziej zdecydowanych konturów, ale na pewno nie toporności.
(ios/mtr), kobieta.wp.pl
Po ciąży odzyskam dawną figurę
Kobiety po porodzie zwykle nie mogą się doczekać, by odzyskać swoje dawne kształty. Tymczasem, jak twierdzi trenerka fitnessu Lauren Boggi, ciąża na zawsze zmienia nasze ciało. Jednocześnie ekspertka podkreśla, że nie ma w tym nic negatywnego. Po urodzeniu dziecka często albo nabieramy krągłości (niekoniecznie w postaci tkanki tłuszczowej), albo jesteśmy chudsze niż wcześniej. Zdaniem Boggi, kobiety powinny zapomnieć o tym, jak wyglądały przed ciążą i pracując nad odzyskaniem zgrabnej sylwetki po porodzie, skoncentrować się na tym, co mogą osiągnąć w obecnych warunkach.
Jestem szczupła, więc nie muszę ćwiczyć
To kolejny mit, dotyczący aktywności fizycznej. Wiele osób uważa, że jedynym celem uprawiania sportu jest utrata zbędnych kilogramów. Tymczasem nie należy mylić treningu, który pozwoli na schudnięcie z tym, którego zadaniem jest poprawienie kondycji, wytrzymałości czy samopoczucia. To powinno być naczelnym celem, przyświecającym każdemu podejmowanemu wysiłkowi fizycznemu. Ćwiczenia wzmacniają kości i mięśnie, pozytywnie wpływają na zdrowie psychiczne i nastrój, zmniejszają ryzyko chorób serca, cukrzycy, a nawet raka. Spadająca waga i modelowanie sylwetki to dodatkowe korzyści.
Zwykła taśma do ćwiczeń nie wyrzeźbi sylwetki
Zdaniem trenerki Lauren Boggi, to jedno z najlepszych narzędzi do fitnessu. Ćwiczenia z taśmą stawiającą opór wymagają dużej koordynacji i równowagi. Są też bardzo wszechstronne. Oddziałują na wiele partii mięśni, często uruchamiając te najrzadziej używane. Sprawdzają się szczególnie w modelowaniu górnej części ciała.
Trening wymaga zbyt dużo poświęceń
Osobom, które wcześniej były mało aktywne fizycznie, ciężko przestawić się na inny styl życia. Najtrudniejsze, jak zawsze, są jednak tylko początki. Ważne jest też wybranie odpowiedniej formy ruchu, takiej, która nie tylko będzie przynosiła pożądane efekty (zachęcające do dalszych ćwiczeń), ale także dostarczy sporo przyjemności. - Kiedy już zaczniesz ćwiczyć, to jak efekt kuli śnieżnej - twierdzi Boggi. - Zaczynasz czuć się i wyglądać lepiej, masz więcej energii i motywacji. Ekspertka dodaje, że osoby, które dużo się ruszają, zwykle po pewnym czasie także bardziej świadomie podchodzą do swojej diety i wybierają zdrowsze produkty. I nie jest to podyktowane narzuconemu sobie reżimowi liczenia kalorii, lecz zwykłą potrzebą, by o siebie zadbać także poprzez sposób odżywiania.
Ćwiczenia są nudne
Nie musisz pedałować na rowerku stacjonarnym ani trenować na bieżni. Spróbuj znaleźć taką formę aktywności, która stanie się twoją pasją. To może być taniec, pilates czy jazda konna. Każdy rodzaj ruchu przynosi korzyści, a będą one znacznie większe, jeśli podejdziesz do niego z entuzjazmem. Raczej nie wytrwasz długo w swoim postanowieniu, jeżeli kolejna sesja w siłowni kojarzyć ci się będzie z godzinną męczarnią. Zdecyduj, co sprawia ci przyjemność i traktuj trening jako rozrywkę.
Gdzie rezultaty?
Osoby, które za główny cel ćwiczeń stawiają sobie szybkie schudnięcie i wyrzeźbienie sylwetki, mogą się zniechęcić widząc, że na efekty trzeba trochę poczekać. Jeśli jednak zmienisz nastawienie i powiesz sobie, że trenujesz, by nabrać lepszej kondycji, rezultaty zauważysz niemal od razu. Biodra nie skurczą się w ciągu tygodnia, ale twój nastrój poprawi się z dnia na dzień. Będziesz też miała więcej energii.
Kiedy przestanę ćwiczyć, mięśnie zamienią się w tłuszcz
Mięśnie i tłuszcz różnią się od siebie tak, jak guma i bawełna. Jedne nie mogą stać się drugim. Jednakże, w przypadku, gdy zaniedbasz lub na dobre porzucisz ćwiczenia, ładnie uformowana wcześniej tkanka mięśniowa zacznie się kurczyć. Jeśli do tego przybierzesz na wadze, może powstać wrażenie, że mięśnie zastąpił tłuszcz.
Ćwicząc, dobrze jest brać suplementy proteinowe
Potrzeba uzupełniania białka za pomocą magicznych napojów czy batonów proteinowych to tylko przekaz marketingowy. Rzeczywiście, białka pozwalają na regenerację mięśni po treningu, można je jednak czerpać ze zwykłych, domowych posiłków. Ich świetnym źródłem są jajka, mleko, ryby czy rośliny strączkowe. Koktajle proteinowe czy batony są łatwo dostępne i mogą być prostym rozwiązaniem dla zabieganych osób, czy jednak warto płacić producentowi za wyciąg z białka, które możemy przyswoić z normalnego posiłku?
(ios/mtr), kobieta.wp.pl