Absurd renty wdowiej. Przez "kruczek prawny" nie otrzymają świadczenia
Od 1 stycznia 2025 roku będzie można składać wnioski o rentę wdowią. Okazuje się jednak, że nie każdemu będzie przysługiwać. Ten "kruczek" prawny budzi kontrowersje.
Renta wdowia ma być źródłem dodatkowych funduszy dla wielu emerytek. Trzeba jednak uważnie wczytać się w przepisy ustawy dotyczącej tego świadczenia, bowiem nie przysługuje ono każdemu. Jak wyjaśnia portal infor.pl, o wdowiej rencie pewna grupa może zapomnieć.
Renta wdowia nie dla wszystkich
Osoby, którym przysługuje nowe świadczenie, już w lipcu 2025 roku mogą dostać albo 100 proc. renty rodzinnej i 15 proc. własnego świadczenia, albo 100 proc. własnego świadczenia i 15 proc. renty rodzinnej. Wszystko będzie zależeć od tego, który wariant jest dla świadczeniobiorcy korzystniejszy. Jednak z renty wdowiej nie skorzystają wszyscy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sprawę wytłumaczył jeden ze specjalistycznych portali, powołując się na konkretne przepisy prawne. Wszystko sprowadza się do wspólności małżeńskiej, jednak nie jest tu mowa o wspólnym majątku, a tym, jakie relacje łączyły współmałżonków w chwili śmierci jednego z nich.
"Prawo do renty wdowiej uzależnione jest od istnienia pomiędzy małżonkami, w dniu śmierci jednego z nich. rzeczywistego związku, obejmującego wspólne zamieszkiwanie i prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego, wspólne pożycie, wierność i pomoc we współdziałaniu dla dobra założonej przez siebie rodziny, a przy ocenie istnienia powyższego, powinny być uwzględniane uczuciowe motywacje zachowań małżonków" - przeczytamy na infor.pl.
Jeżeli ubiegająca się o rentę wdowa czy wdowiec zostali porzuceni przez małżonków lub byli w separacji, nie otrzymają nowego świadczenia. Potwierdziło to również Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a także wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Sebastian Gajewski podczas obrad nad nowelizacją ustawy w Senacie.
- Wspólność małżeńska jest pojęciem prawa ubezpieczeń społecznych, a nie prawa rodzinnego i opiekuńczego. Wspólność małżeńska odnosi się do sytuacji, w której zachodzi faktyczne pożycie między małżonkami, czyli oni po prostu tworzą gospodarstwo domowe - tłumaczył Gajewski.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.