Wdowia renta tylko dla wybranych? Nowe przepisy są jasne
Sejm właśnie uchwalił ustawę dotyczącą renty wdowiej. Istnieje jednak "haczyk", przez który świadczenie może zostać odebrane.
Do tej pory wdowa lub wdowiec, którzy byli już na emeryturze, musieli wybierać, czy wolą otrzymywać 100 proc. swojej emerytury, czy też może 85 proc. świadczenia zmarłego małżonka. Zgodnie z nowelizacją ustawy ma to się zmienić. Okazuje się jednak, że nowe przepisy mogą nie spodobać się osobom, które ponownie chciałyby wstąpić w związek małżeński.
Nowelizacja ustawy o wdowiej rencie
W piątek Sejm przyjął ustawę nowelizacji ustawy o wdowiej rencie. Od 1 stycznia 2025 r. seniorzy będą składać wnioski o połączenie emerytury z rentą rodzinną po zmarłym małżonku. Ma to pomóc w utrzymaniu dotychczasowego poziomu życia wdowom lub wdowcom.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pieniądze mają być jednak wypłacane stopniowo. Emeryci, którym zostanie przyznana również wdowia renta od 1 lipca 2025 r. do 31 grudnia 2026 r., otrzymają 100 proc. jednego świadczenia oraz jedynie 15 proc. drugiego.
To ma z kolei zmienić się w 2027 r. Właśnie wtedy kwota druga kwota ma zostać zwiększona aż do 25 proc. Warto również wiedzieć, że nowe przepisy zakładają, że limit obu świadczeń ma wynosić trzykrotność minimalnej emerytury.
Ślub, a wdowia renta
Wdowy lub wdowcy, którym na nowych zasadach zostanie przyznana wdowia renta, będą musieli mieć się na baczności. Okazuje się, że zgodnie z nowelizacją ustawy, jeśli się ponownie pobiorą, świadczenie to zostanie im odebrane.
"Wypłata świadczeń ustaje z dniem poprzedzającym dzień zawarcia nowego związku małżeńskiego przez osobę uprawnioną - można przeczytać w uchwalonych przez Sejm dokumentach.
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl