Blisko ludziAby nie urodzić zbyt wcześnie

Aby nie urodzić zbyt wcześnie

Aby nie urodzić zbyt wcześnie
17.03.2006 11:47, aktualizacja: 31.05.2010 16:44

W Polsce co dziesiąte dziecko rodzi się przed 36. tygodniem ciąży. Większości narodzin przed terminem można zapobiec!

Wcześniaków rodzi się ostatnio coraz więcej. Często tak maleńkich, że ich życie można podtrzymywać tylko specjalną aparaturą. Zbyt wcześnie tracą osłonę matczynego brzucha, nie potrafią samodzielnie oddychać ani jeść, toteż wiele z nich musi przebywać w inkubatorach. Dzięki ogromnemu postępowi medycyny udaje się dziś uratować nawet maluszki niewiele większe od dłoni dorosłego. Ale tak wczesny poród naraża je na wiele problemów zdrowotnych. Dr Jacek Lisawa, ginekolog-położnik z Instytutu Matki i Dziecka doradza, co zrobić, by temu zapobiec.

1. Nie pal papierosów *Badania przeprowadzone w Klinice Położnictwa i Ginekologii warszawskiej Akademii Medycznej wykazały, że spośród kobiet rodzących przedwcześnie niemal połowa paliła papierosy! Szkodliwe składniki dymu tytoniowego przedostają się przez łożysko do krwi dziecka, powodując poważne zatrucia. *Palenie przez mamę może spowodować przedwczesny poród, urodzenie dziecka z uszkodzeniem mózgu lub z tzw. zespołem ponikotynowym. Takie maleństwo jest uzależnione od nikotyny!
Nie pal i nie pozwól, by w Twojej obecności robili to inni.W Polsce obowiązuje zakaz palenia w miejscach publicznych, także w pracy. Pracodawca ma obowiązek zapewnić warunki, które nie zagrożą twojemu dziecku.
* 2. Dobrze się odżywiaj Niektóre badania wskazują, że zwiększone ryzyko przedwczesnego porodu może być spowodowane niedowagą mamy, a także niedoborami w jej diecie białka i składników mineralnych, zwłaszcza żelaza, cynku i witaminy E.
*
W czasie ciąży powinnaś przytyć 9-12 kilogramów.Spożywaj produkty bogate w białko (chude mięso, ryby, nabiał), węglowodany (kasze, warzywa, owoce), tłuszcze roślinne (oleje, orzechy), zwierzęce (masło), witaminę E (oleje roślinne, ziarna zbóż, kiełki, orzechy, jajka), żelazo (mięso, jajka), cynk (rośliny strączkowe, nasiona słonecznika, dyni, kasze). Nie pij alkoholu ani kawy. *
*
3. Nie pracuj ciężko *Niebezpieczne jest zarówno dźwiganie ciężarów, jak też długotrwała praca w pozycji stojącej. Może ona spowodować wystąpienie przedwczesnych skurczów.
*
Szef ma obowiązek zapewnić kobiecie ciężarnej odpowiednie warunki pracy: nie wolno Ci dźwigać, stać przy taśmie.
W domu nie przestawiaj mebli, nie noś ciężkich siatek. Nie podnoś też starszego, np. kilkuletniego dziecka!

4. Zapobiegaj infekcjom
Mogą być niebezpieczne, zwłaszcza jeśli towarzyszy im wysoka gorączka (powyżej 39°C).
W okresie zachorowań wystrzegaj się dużych skupisk ludzi, autobusów, supermarketów. Jeśli zachorujesz, zgłoś się do lekarza. Bez konsultacji nie bierz leków.

5. Uważaj na skurcze *Przedwczesne skurcze porodowe są bolesne. Mogą doprowadzić do rozwarcia się szyjki macicy i sprowokować poród.
*
Unikaj wysiłku fizycznego. Jeśli pojawią się przedwczesne skurcze, skontaktuj się z lekarzem.
Może zalecić przyjmowanie leków hamujących skurcze.
* 6. Unikaj stresu Podczas przewlekłego stresu podnosi się poziom hormonów mogących sprowokować skurcze macicy oraz zwężenie naczyń krwionośnych, przez co zmniejsza się ilość krwi przepływającej przez łożysko.
*
Zwolnij tempo pracy. Codziennie znajdź czas na relaks, spacer, odpoczynek. *
*
7. Strzeż się zakażeń *W większości przypadków są spowodowane grzybicą. Powinny być leczone w czasie ciąży, ale zazwyczaj nie stanowią zagrożenia dla płodu. *Dużo groźniejsze są zakażenia bakteriami (mogą powodować pęknięcie błon płodowych, prowokując skurcze lub odpłynięcie wód płodowych). Niebezpieczne są też zakażenia układu moczowego, które zdarzają się aż u 10% kobiet.
Często przebiegają bez żadnych objawów, jednak w rutynowych badaniach moczu stwierdza się obecność bakterii.
Zgłaszaj się na wizyty kontrolne, wykonuj zalecane badania. W razie infekcji konieczne jest podjęcie leczenia. Morfologia, mocz, ciśnienie krwi, badania w kierunku cukrzycy ciężarnych, USG - wszystkie te zlecone przez lekarza badania mówią, czy Twoje dziecko rozwija się zdrowo i czy ani Tobie, ani jemu nic teraz nie zagraża.
Jak to jest na świecie *Złe warunki socjalne to też jedna z przyczyn porodów przedwczesnych - w krajach uboższych dochodzi do nich dość często. Ale *wcześniaki przychodzą na świat również w zamożnych społeczeństwach.Ile dzieci rodzi się przed czasem?
W Holandii: 3,5%
W krajach skandynawskich: 3-6%
W Stanach Zjednoczonych: 6-8%
W Polsce: 10%
W Indiach: 35%

Katarzyna Pinkosz