Blisko ludziAch, co to będzie za ślub...w Paryżu

Ach, co to będzie za ślub...w Paryżu

Ach, co to będzie za ślub...w Paryżu
Źródło zdjęć: © sxc.hu
19.11.2009 15:00, aktualizacja: 21.06.2010 17:09

A gdyby tak... wziąć ślub w Paryżu? Przyznaj, że sama już o tym myślałaś, bo Paryż to miasto miłości, zatem: idealne miejsce na przypieczętowanie związku przysięgą małżeńską. I dziś, gdy jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia, ślub w Paryżu także stał się możliwy!

A gdyby tak... wziąć ślub w Paryżu? Przyznaj, że sama już o tym myślałaś, bo Paryż to miasto miłości, zatem: idealne miejsce na przypieczętowanie związku przysięgą małżeńską. I dziś, gdy jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia, ślub w Paryżu także stał się możliwy!

"Free your mind!" i wyobraź sobie: ślub w najbardziej romantycznym mieście na świecie i... wyprawę w najbardziej romantyczną podróż poślubną zarazem. I pierwszy poranek nowego rozdziału Twojego życia pachnący świeżą kawą i francuskim rogalikiem (croissant). I spacery krętymi uliczkami, wśród arcydzieł architektury, przy akompaniamencie ulicznych muzyków. I jeszcze: cudowne muzea, parki, eleganckie butiki, zwiedzanie miasta na stateczku (bateau-mouche), spacer bulwarami... Kuszące? To do dzieła!

Najpierw jednak na chłodno - na ile to możliwe - postarajcie się rozważyć wszystkie "za" i "przeciw". Ślub za granicą ma wiele zalet (po pierwsze... Paryż), ale wiązać się też może z utrudnieniami: większą ilością formalności, koniecznością rezygnacji z hucznego wesela (i być może też prezentów) oraz oporem ze strony rodziny, która może nie móc wyjechać z Wami do Francji. Jeśli jednak uważacie, że ten wielki dzień warto przeżyć inaczej niż wszyscy i tak, by wspomnienia były niezwykłe (i żeby cała rodzina przez pokolenia o Waszym ślubie opowiadała), pora wziąć się do dzieła, bo ślub w Paryżu należy planować na wiele miesięcy wcześniej.

W Paryżu, w samym centrum stolicy oraz w okręgu paryskim, istnieje wiele parafii polskich, gdzie można powiedzieć sakramentalne "tak". I choć niewiele par z Polski decyduje się na ślub we Francji, Kościół nie widzi przeszkód.

"Oczywiście pary z Polski mogą wziąć ślub w jednej z licznych parafii polskich w Paryżu" - zapewnia ksiądz Józef Musiał, proboszcz Parafii Świętej Genowefy, która znajduje się w samym centrum Paryża, w szesnastej dzielnicy. "Wystarczy zgromadzić wszystkie odpowiednie dokumenty, te same, które są niezbędne do wzięcia ślubu w kraju, a dodatkowo wystąpić do swojego proboszcza o tak zwaną licencję, czyli zgodę na ślub za granicą" - wyjaśnia ks. Musiał. "Należy też odpowiednio wcześnie się z nami skontaktować" - dodaje. - "Ślubów udzielamy w soboty, odbywają się w języku polskim, choć na życzenie Pary Młodej mogą zawierać elementy tradycji francuskiej".

Opłaty - zgodnie z tradycją kościelną - nie ma, jest ofiara uzależniona od hojności darczyńcy. Musicie się jednak liczyć także z kosztem dekoracji kościoła, jeśli Wam na niej zależy.

Prawem chroniony

Nawet najbardziej romantyczny ślub musi być jednak zawarty w odpowiedni sposób, żeby był uznawany w Polsce. Dlatego w Paryżu musicie także złożyć przysięgę przed Konsulem Generalnym RP, bez względu na to, czy bierzecie także ślub kościelny. Jeśli oboje macie obywatelstwo polskie, wystarczy przedstawić: odpisy aktów urodzenia, zapewnienia o braku okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa (które można złożyć bądź w USC ostatniego miejsca zamieszkania w Polsce, bądź przed konsulem) oraz ważne paszporty lub dowody osobiste. Osoba, która pozostawała już kiedyś w związku małżeńskim powinna ponadto załączyć dokument stwierdzający ustanie poprzedniego małżeństwa - może nim być odpis aktu małżeństwa z adnotacją USC o rozwodzie lub unieważnieniu, albo odpis orzeczenia rozwodowego lub unieważniającego małżeństwo (dokument musi być wydany przez polski sąd, opatrzony klauzulą prawomocności). W wypadku wdowieństwa należy przedstawić odpis aktu poprzedniego małżeństwa i odpis aktu zgonu współmałżonka. Przygotowanie
ślubu za granicą wymaga jednak trochę czasu, bo na kilka miesięcy wcześniej należy już rezerwować jego termin, a co najmniej miesiąc wcześniej należy złożyć w konsulacie stosowne zapewnienia. Koszt ceremonii ślubnej w konsulatach na terenie Francji wynosi 180 euro.

Ale jeśli wygląda to skomplikowanie, możecie się zwrócić o pomoc do biura specjalizującego się w organizowaniu ceremonii ślubnych właśnie w Paryżu.

"Zajmujemy się wszelkimi formalnościami w konsulacie, tak by Młoda Para mogła po prostu przyjemnie spędzić czas w Paryżu" - zapewnia Marek Korzeniowski z www.slub-paris.com. "Oferujemy także pełną opiekę przewodnika na miejscu, informacje i porady, jak najpełniej cieszyć się pobytem w tym pięknym mieście" - mówi Korzeniowski. I dodaje: "wiele miesięcy spędziłem w Paryżu, znam w nim miejsca naprawdę piękne, choć nie tak znane, mniej tłoczne, a naprawdę warte odwiedzenia. Program pobytu zawsze się zmienia, bo indywidualnie dostosowywany jest do potrzeb klientów".

Szacunkowy koszt pobytu organizowanego przez biuro to ok. 350 zł za osobę dziennie - niższy poza sezonem, wyższy w sezonie.

Tak, to właśnie zakochanym Paryż ma najwięcej do zaoferowania: te kawiarenki, parki, bulwary są jakby dla nich stworzone. Podróż zakochanych nie może się obyć bez odwiedzenia jednej z najbardziej romantycznych dzielnic: le Marais, gdzie zobaczycie nie tylko przepiękne budowle, ale też galerię eleganckich butików i sklepów. Romantycznie to różowo: odwiedźcie więc koniecznie Place de Vosges, najstarszy plac Paryża, tutaj wszystkie budynki mają różowe fasady, ulice wypełnia muzyka, a kawiarnie słynni goście. Możecie zaszaleć i zatrzymać się w Le Petit Moulin, hoteliku, którego wnętrza projektował sam Chrystian Lacroix, pełno w nim luster w kształcie serca i innych dekoracji tworzących atmosferę idealną dla zakochanych. Koniecznie wybierzcie się na wyspę w sercu miasta Ile Saint Louis, by w tamtejszych cukierniach spróbować przepysznych lodów i innych deserów. Odpocznijcie od zgiełku miasta w Parc des Buttes-Chaumont, przejdźcie się wzdłuż Canal Saint Martin i dołączcie tam do innych zakochanych, którzy
urządzają sobie pikniki, albo wybierzcie się na wycieczkę statkiem po Sekwanie: zobaczycie samo centrum miasta i zrelaksujecie się na pokładzie statku, pijąc jedno z cudownych francuskich win. W programie Waszej romantycznej wycieczki nie może też zabraknąć wizyty w Musee de la Vie Romantique - muzeum poświęconym okresowi romantyzmu...

I to też oczywiście nie wszystko. A jeśli nie starczy Wam czasu na resztę, koniecznie wróćcie do Paryża przy pierwszej nadarzającej się okazji... czyli już w następnym roku w rocznicę tego romantycznego ślubu!