Akcja oczyszczanie - peelingi mechaniczne, enzymatyczne i chemiczne
Jakie należy dbać o oczyszczanie naszej skóry? Raz na 7-10 dni należy wykonać peeling, aby usunąć zrogowaciały naskórek. W naszej skórze nieustannie przebiega proces powstawania i obumierania komórek.
01.08.2015 | aktual.: 03.02.2016 18:12
Jakie należy dbać o oczyszczanie naszej skóry? Raz na 7-10 dni należy wykonać peeling, aby usunąć zrogowaciały naskórek. W naszej skórze nieustannie przebiega proces powstawania i obumierania komórek.
Nowe komórki przemieszczają się ku powierzchni naskórka i tworzą tam warstwę ochronną dla skóry przed wysuszeniem i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Następnie komórki te obumierają i złuszczają się, a ich miejsce zastępują nowe. Taki cykl wymiany komórek trwa około 28 dni. Z biegiem lat przebiega on wolniej, zaś skóra coraz częściej wydaje się być szara, szorstka i przesuszona. Dlatego pomagamy skórze stosując rożnego rodzaju zabiegi złuszczania naskórka – zarówno w gabinetach kosmetycznych, jak i podczas pielęgnacji domowej.
Peelingi mechaniczne
Określane także jako abrazyjne, ziarniste lub typu „scrub” (ang. szorowanie) mają postać kremu w którym umieszczane są różnego rodzaju drobinki ścierające, jakie podczas masażu ścierają zrogowaciały naskórek. W preparatach kosmetycznych stosowane są np. zmielone ziarna lub pestki owoców, łupiny orzechów lub migdałów, cukier, sole mineralne, glinka kaolinowa, piasek morski lub syntetyczne kuleczki – granulat polietylenu. Najczęściej stosuje się je do oczyszczenia skóry twarzy i ciała przed zabiegami kosmetycznymi lub w pielęgnacji domowej przed nałożeniem odpowiedniego serum i kremu.
Przeciwwskazaniem dla tego rodzaju peelingu jest skóra wrażliwa, skóra trądzikowa z rozsianymi ogniskami zapalnymi lub skóra z objawami trądziku różowatego.
Peeling mechaniczny typu scrub przeznaczony jest natomiast dla:
• skóra normalna
• skóra mieszana
• skóra tłusta
Preparat nakłada się na zwilżoną wodą skórę i wykonuje się delikatny masaż okrężnymi ruchami (ok. 2-5 min). Peeling zmywamy ciepłą wodą, a następnie chłodną wodą i skórę tonizujemy. Skóra staje się gładsza, a usuniecie zrogowaciałego naskórka ułatwia przenikanie składników kosmetycznych.
Rodzaje peelingów typu scrub:
• drobnoziarniste – stosowane na skórę twarzy i dekoltu
• gruboziarniste – przeznaczone do skóry ciała i stóp.
Peelingi enzymatyczne
Rozpuszczają komórki dzięki aktywnym substancjom chemicznym lub roślinnym (np. bromelanina i papaina). Substancje te umożliwiają pozbycie się martwych komórek naskórka poprzez penetracje warstwy rogowej, rozpuszczanie kreatyny i rozluźnienie połączeń międzykomórkowych. Peelingi enzymatyczne mają konsystencję gładką - kremu bez wyczuwalnych grudek.
Peeling nakładamy na skórę i pozostawiamy ok. 7-10 min., następnie zmywamy wodą i tonizujemy skórę. Peelingi enzymatyczne są delikatniejsze od mechanicznych jednak nie zalecane dla osób z objawami trądziku różowatego lub zmianami ropnymi. Natomiast mogą być stosowane dla wielu innych rodzajów skóry:
• skóra normalna
• skóra mieszana
• skóra tłusta
• skóra dojrzała
• skóra wrażliwa
• skóra naczyniowa
SPECIAL AESTHETICS krem peelingujący, enzymatyczny LUMI-CREAM
Peelingujący krem enzymatyczny dla skóry twarzy, pod oczami i powiek. Delikatnie i skutecznie wygładza oraz rozjaśnia, wyrównuje koloryt i redukuje plamy o różnej etiologii. Zawiera enzymy z papai, naturalne saponiny z mydlnicy lekarskiej oraz nawilżający i stymulujący keratynizację ekstrakt z rabarbaru, rozjaśniający ekstrakt z egzotycznej rośliny indyjskiej Punarnava. Przeznaczony dla każdego typu skóry, także wrażliwej.
THERMO-MODELLING herbaciany peeling wyszczuplający i antycellulitowy
Bogaty w składniki wygładzające i ujędrniające, nawilżające, poprawiające elastyczność skóry i pobudzające metabolizm tłuszczów i spalanie komórek tłuszczowych. Wspomaga redukcję cellulitu i przyspiesza detoksykację. Do aplikacji masażem w wyszczuplającej i antycellulitowej kuracji kształtowania sylwetki THERMO-MODELLING. Peeling zawiera kilkanaście składników oczyszczająco-złuszczających, o działaniu udrażniającym i zmniejszającym zaczerwienienia, stymulującym odnowę komórkową.
Peelingi chemiczne z kwasami
Powodują rozluźnienie wypełnionych kreatyną martwych komórek naskórka (tzw. proces keratolizy).
W ramach zabiegów CHANTARELLE z użyciem peelingów chemicznych stosuje się: • alfa-hydrokwasy (AHA), które rozpuszczają się w wodzie, czyli m.in.: kwas glikolowy, mlekowy, jabłkowy, cytrynowy, winowy;
• beta-hydrokwasy (BHA), które rozpuszczają się w tłuszczach i rozpuszczają tłuszcze, w kosmetyce stosuje się jedynie kwas salicylowy;
• poli-hydroksykwasy (PHA), rozpuszczalne w wodzi i łagodniejsze dla skóry niż kwasy AHA i BHA: kwas laktobionowy, glukonolakton,
• inne: kwas azealinowy, kwas migdałowy, kwas fitowy, kwas szikimowy, kwas kojowy.
Domowa mikrodermabrazja
Kolejna metoda tego peelingu jest stosowana przy użyciu specjalnych kremów do mikrodermabrazji - aplikowanych manualnie. Substancją ścierającą jest bardzo drobny proszek szafirowy. Podczas zabiegów mikrodermabrazji nie tylko są ścierane martwe komórki, ale i stymuluje się produkcję kolagenu i elastyny. Niewielką ilość preparatu nanosimy na wilgotną skórę. Masujemy kolistymi ruchami aż do pojawienia się zaróżowienia skóry. Preparat dokładnie zmywamy wodą i tonizujemy skórę. Peeling mikrodermabrazji przeznaczony jest dla cery:
• normalnej
• suchej
• mieszanej • tłustej
• dojrzałej.
Szczególne wskazania dla mikrodermabrazji: trądzik pospolity (grudkowy, zaskórnikowy), zaskórniki, prosaki, łojotok, rogowacenie okołomieszkowe, rozszerzone pory, blizny potrądzikowe, przebarwienia i odbarwienia, uszkodzenia posłoneczne, szorstki, zrogowaciały naskórek, wiotkość skóry, rozstępy, cellulit.
Natomiast przeciwwskazania to: stany zapalne skóry, trądzik różowaty, trądzik pospolity w stadium zapalnym, łuszczyca, bliznowce, płytko unaczyniona skóra, zakażenia grzybiczne skóry (otwarte rany), znamiona, naczyniaki jamiste, nowotwory skóry.
SPECIAL AESTHETICS krem do mikrodermabrazji 20% - intensywny peeling z 20% zawartością szafirowego proszku, wygładzający - przeciw zmarszczkom, bliznom i rozstępom. Przeznaczony dla skóry dojrzałej, suchej, cienkiej, wiotkiej, szarej, z utratą elastyczności i gęstości, z przebarwieniami i plamami. Usuwa martwe komórki i zanieczyszczenia, czyniąc skórę gładką i aksamitną. Wygładza i redukuje zmarszczki, stymuluje odnowę komórkową, poprawia nawilżenie i witalność. Formuła aktywna wzbogacona jest zmiękczającym ekstraktem z mydlnicy (Saponaria), łagodzącym ekstraktem z aloesu i antybakteryjnym ekstraktem z szałwii.