FitnessAlkohol, otyłość i palenie a rak piersi

Alkohol, otyłość i palenie a rak piersi

Dobrze znanym jest fakt, że kobiety które przeżyły raka piersi mają wysokie ryzyko zachorowania na ten nowotwór po raz drugi. Teraz naukowcy z USA wykazali, że styl życia dodatkowo wpływa na wielkość ryzyka nawrotu choroby.

Alkohol, otyłość i palenie a rak piersi
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Dobrze znanym jest fakt, że kobiety które przeżyły raka piersi mają wysokie ryzyko zachorowania na ten nowotwór po raz drugi. Teraz naukowcy z USA wykazali, że styl życia dodatkowo wpływa na wielkość ryzyka nawrotu choroby. Wyniki badań opublikowano na łamach pisma "Journal of Clinical Oncology".

Badacze z Fred Hutchinson Cancer Research Center zaobserwowali, że otyłość, picie alkoholu i palenie znacząco zwiększają ryzyko nawrotu raka sutka u pań, które przeżyły pierwszy atak choroby.

Grupa doktora Li przebadała 365 kobiet ze zdiagnozowanym powtórnym rakiem sutka i porównała ich historię medyczną z 726 paniami, które przeżyły jedynie pierwotny nowotwór piersi. Dane na temat masy ciała, picia alkoholu i palenia tytoniu zbierano na podstawie wywiadów medycznych i ankiet wypełnionych przez uczestniczki.

- Odkryliśmy, że kobiety otyłe mają o 50 proc. zwiększone ryzyko, panie które piją przynajmniej jednego drinka dziennie mają ryzyko podwyższone aż o 90 proc., natomiast palaczki są aż o 120 proc. bardziej narażone na nawrót choroby nowotworowej piersi, niż ich koleżanki pozbawione tych problemów - tłumaczy Christopher Li, dodając że szczególnie wysokie ryzyko dotyczy pań, które palą i piją codziennie.

Zarówno otyłość jak i picie alkoholu zwiększają poziom krążącego we krwi hormonu płciowego estrogenu, co najprawdopodobniej odpowiada za zwiększenie ryzyka rozwoju raka piersi. Związek palenia z rakiem tłumaczy się obecnością związków rakotwórczych w dymie tytoniowym.

- Wyniki naszych badań dowodzą jednoznacznie, że panie które przeżyły raka piersi mają co najmniej trzy sposoby na zmniejszenie ryzyka nawrotu choroby: powinny utrzymywać swoją wagę na prawidłowym poziomie, nie palić papierosów i pić z umiarem - radzą autorzy pracy.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)