Posadź zamiast hortensji. Pożałujesz, że dopiero teraz

Jak pielęgnować piątaka lancetowatego?
Jak pielęgnować piątaka lancetowatego?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

10.09.2024 11:41, aktual.: 10.09.2024 12:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Hortensje to piękne rośliny ogrodowe, jednak ich pielęgnacja nie należy do najłatwiejszych. Okazuje się, że istnieje kwiat, który jest równie efektowny, a przy tym znacznie prostszy w uprawie. Warto poznać piątaka lancetowatego.

Piątak lancetowaty to doskonała alternatywa dla hortensji. Wyróżnia się wyjątkowymi kwiatami w kształcie gwiazd, a także długim okresem kwitnienia. Nie wymaga wiele pracy czy specjalistycznych zabiegów. Wystarczy zapewnić mu odpowiednią ziemię i stanowisko, a także regularnie go podlewać, żeby odwdzięczył się pięknym wyglądem.

Posadź zamiast hortensji. Nie pożałujesz

Piątak lancetowaty to roślina, która nie należy do najpopularniejszych, ale to może się wkrótce zmienić. Naturalnie występuje w Afryce, jednak z powodzeniem można uprawiać ją w naszym klimacie. Osiąga od 30 do 50 cm wysokości. Posiada drobne, pięciopłatkowe kwiaty w kształcie gwiazd. W zależności od odmiany kwitną na fioletowo, biało, czerwono, różowo lub amarantowo.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W odróżnieniu od hortensji piątak lancetowaty nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Rozwija się nawet w niesprzyjających warunkach glebowych i jest stosunkowo odporny na choroby. Jak pielęgnować roślinę? Zapewnij jej odpowiednie stanowisko. Powinno być ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru. Posadź ją w lekkiej i próchniczej o zasadowym bądź naturalnym pH.

Kwitnie aż do pierwszych przymrozków

Piątak lancetowaty najlepiej czuje się w ciepłym i wilgotnym środowisku. Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest podlewanie, zwłaszcza podczas upałów. Należy robić to regularnie, używając przy tym niewielkiej ilości wody. Ziemia powinna być stale lekko wilgotna. W trakcie podlewania warto pozbyć się przesuszonych liści i kwiatów, aby roślina mogła lepiej się rozwijać.

W sezonie wegetacyjnym, który rozpoczyna się wraz z nadejściem pierwszych przymrozków, a kończy wiosną, roślinę należy zasilać odżywką bogatą w wapń. Zabieg trzeba powtarzać raz w miesiącu. Mimo długiego okresu kwitnienia piątak nie jest mrozoodporny. Jeśli chcesz, żeby przetrwał zimę, w październiku wyciągnij kwiat z gruntu i umieść go w słonecznym pomieszczeniu, w którym panuje od 10 do 15 stopni Celsjusza. Trzymaj się tych zasad, a będziesz cieszyć się piękną rośliną przez długie lata.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Materiały WP
Materiały WP© Materiały własne
Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (10)